FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MMU |
| Lat/Long: | 40-47-57.6180N 074-24-53.5990W 40-47.960300N 074-24.893317W 40.7993383,-74.4148886 (estimated) |
| Elevation: | 186.6 ft. / 56.9 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2005) |
| From city: | 3 miles E of MORRISTOWN, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 07960 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MMU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0645-2230 |
| Pattern altitude: | TPA 1013 LIGHT ACFT, 1513 HEAVY ACFT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN; ACTVT HIRL RWY 05/23, MIRL RW 13/31, REIL RWY 05 & 31, MALSR RWY 23 & PAPI RWY 31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| International operations: | US CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.1 |
| ATIS: | 124.25 |
| WX AWOS-3: | PHONE 973-290-0135 |
| MORRISTOWN GROUND: | 134.2 [0645-2230] |
| MORRISTOWN TOWER: | 118.1 353.9 [0645-2230] |
| NEWARK APPROACH: | 127.6 |
| NEWARK DEPARTURE: | 119.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| JAIKE STAR: | 132.8 |
| WILKES-BARRE STAR: | 127.6 |
| WX ASOS at CDW (8 nm NE): | 135.5 (631-594-4523) |
| WX ASOS at EWR (13 nm SE): | PHONE 862-381-4743 |
| WX AWOS-3 at LDJ (13 nm SE): | 124.025 (908-862-7383) |
| WX ASOS at SMQ (16 nm SW): | 120.6 (908-722-2139) |
| WX ASOS at TEB (16 nm E): | PHONE 201-473-3130 |
| WX ASOS at 12N (19 nm NW): | PHONE 609-325-2295 |
| WX AWOS-3PT at JRB (19 nm E): | 128.175 (212-425-1534) |
- CALL 516-542-3690 WHEN TWR CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEBr271/16.3 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| SAXr172/17.0 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| BWZr101/18.5 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| SBJr059/19.7 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| STWr131/23.7 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| LGAr284/24.8 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| CRIr306/26.2 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| JFKr301/30.9 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| COLr349/31.5 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| RBVr016/36.0 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| HUOr179/37.5 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| ARDr044/39.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A:O-128 AVOIL AVBL. |
| Oil available: | WHEN TWR CLSD ALL ACFT AND VEHICLES MUST STATE INTNS ON CTAF BFR OPS ON ANY RWY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5998 x 150 ft. / 1828 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 25 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-47.586242N | | 40-48.384327N |
| Longitude: | 074-25.154512W | | 074-24.388465W |
| Elevation: | 181.8 ft. | | 182.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 036 true | | 229 magnetic, 216 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 102 ft. trees, 2100 ft. from runway, 18:1 slope to clear | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3997 x 150 ft. / 1218 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 11 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-48.056303N | | 40-47.789262N |
| Longitude: | 074-25.471980W | | 074-24.680185W |
| Elevation: | 186.5 ft. | | 181.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 114 true | | 307 magnetic, 294 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 320 ft. from runway, 240 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear | | 91 ft. trees, 1690 ft. from runway, 330 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF MORRISTOWN 110 SOUTH STREET MORRISTOWN, NJ 07960 Phone 973-292-6626 |
| Manager: | SCOTT MCMAHON DM AIRPORTS, LTD., 8 AIRPORT ROAD MORRISTOWN, NJ 07960 Phone 973-538-6400 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ARFF SVCS AVBL 24 HRS DAILY. FOR ARFF SVCS WHEN ATCT CLSD CTC ARFF STATION; CTAF OR 973-455-1953. |
| - | ALL ARRIVAL/DEPARTURE ACFT FOLLOW MANUFACTURERS RECOMMENDED PROCEDURES FOR QUIET OPNS & MINIMUM NOISE. |
| - | ROUTE 80 VISUAL APCH PREFERRED FOR RY 23. |
| - | HELICOPTER OPNS OVER RESIDENTIAL AREAS BLO 1000 FT MSL SHOULD BE AVOIDED. |
| - | STAGE I DEPARTURE FEE 2300-0645. |
| - | DURG SNOW REMOVAL OPNS 15 MINUTE PRIOR NOTICE REQUIRED ON 118.1 & NO PRACTICE LOW APCHS OR TOUCH & GO LDGS. |
| - | INBOUND TFC REQUEST FBO SVCS, INSTRUCTIONS & RAMP ADVISORIES 30 MINUTES PRIOR TO ARRIVAL. AFTER LDG CTC FBO AGAIN 129.6 FOR PREFERRED RAMP ENTRANCE TO DELTA OR JULIET TWYS. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROC INCLUDE AVOIDING TGL OPS ON RWY 13-31. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT; CTC NOISE ABATEMENT OFFICE 973-538-3366 EXTN 122. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NEWARK APCH AT 800-645-3206. |
| - | NO TGL ON RWY 13/31 UNLESS THE CROSSWIND VLCTY FOR RWY 05/23 EXCEEDS 10 KTS. |
| - | TAXILANE K BTN ATLANTIC FBO RAMP AND TAXIWAY L, NO HEL OR ACFT WITH A WINGSPAN GTR THAN 79 FT. |
| - | US CUSTOMS AVBL MON-FRI 0800-1600; BTN 1601-0759 & WKENDS CALL 973-267-0302 FOR APPOINTMENT. MORRISTOWN CUSTOMS ASSOCIATION FEES APPLY; CTC AMGR 973-538-6400 FOR DETAILS. |
| - | NO TURBOJET LNDG ON RWY 13 & 31 UNLESS THE X-WIND VELOCITY FOR RWY 5/23 EXCEEDS 16 KNOTS. |
| - | ACFT CARRYING EXPLOSIVE CARGO PPR BEFORE LDG - CALL 973-538-6400. |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SVC (ADCUS) AVBL. |
| - | U.S. CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JAIKE FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (367KB) |
| MAZIE THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
| WILKES-BARRE FIVE | |
download (182KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 23 | |
download (250KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 23 | |
download (241KB) |
| RNAV (RNP) Y RWY 23 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) X RWY 23 **CHANGED** | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 23 | |
download (222KB) |
| ROUTE 80 VISUAL RWY 23 | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (163KB) |
Departure Procedures |
| MORRISTOWN SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (523KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (530KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCDW - Essex County Airport (8 nm NE)
N07 - Lincoln Park Airport (10 nm NE)
KEWR - Newark Liberty International Airport (13 nm SE)
KLDJ - Linden Airport (13 nm SE)
KSMQ - Somerset Airport (16 nm SW)
KTEB - Teterboro Airport (16 nm E)
47N - Central Jersey Regional Airport (18 nm SW)
KJRA - West 30th St Heliport (19 nm E)
12N - Aeroflex/Andover Airport (19 nm NW)
KJRB - Downtown Manhattan/Wall Street Heliport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Dec-2019
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Morristown Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:11 | | 09:11 |
| Sunrise | | 05:42 | | 09:42 |
| Sunset | | 20:06 | | 00:06 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 00:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 21:35:28 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 17:35:28 |
|
| METAR |
| KMMU | 142047Z 28012G18KT 10SM BKN090 17/06 A2972
|
KCDW 8nm NE | 142053Z 32008KT 10SM BKN060 OVC075 18/04 A2971 RMK AO2 SLP066 T01780039 55006
|
KEWR 13nm SE | 142051Z 28015KT 10SM FEW055 BKN080 BKN100 19/04 A2970 RMK AO2 SLP057 60000 T01890039 55011 $
|
KLDJ 13nm SE | 142115Z AUTO 29013KT 10SM SCT075 BKN085 OVC090 18/04 A2972 RMK AO2 T01750042
|
KSMQ 16nm SW | ASOS 120.60 908-722-2139
142053Z AUTO 31009G18KT 10SM OVC090 17/06 A2972 RMK AO2 SLP063 T01670056 55001
|
KTEB 17nm E | 142051Z 28011G17KT 10SM BKN070 OVC090 19/04 A2968 RMK AO2 SLP051 T01940039 56013 $
|
KJRB 19nm E | 142056Z AUTO 26010KT 10SM SCT070 BKN085 18/07 A2971 RMK AO2 PK WND 29039/2020 SLP060 60002 T01830067 56013
|
K12N 19nm NW | 142054Z AUTO 32003KT 15/05 A2974 RMK AO1 SLP068 T01500050 53003
|
|
| TAF |
KEWR 13nm SE | 141930Z 1420/1524 25008KT P6SM FEW040 BKN070 FM142200 27012KT P6SM BKN060 FM150100 30011KT P6SM FEW030 BKN060 FM150800 31008KT P6SM FEW030 BKN050 FM151300 33011KT P6SM FEW030 BKN050 FM151800 30011KT P6SM BKN050
|
KTEB 17nm E | 141720Z 1418/1524 28006KT P6SM FEW025 BKN080 FM142000 29009KT P6SM BKN070 FM150300 31006KT P6SM FEW030 BKN050 FM151300 33009KT P6SM FEW030 BKN050 FM152000 33006KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|