FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 12N |
| Lat/Long: | 41-00-31.0310N 074-44-16.9220W 41-00.517183N 074-44.282033W 41.0086197,-74.7380339 (estimated) |
| Elevation: | 582.7 ft. / 178 m (estimated) |
| Variation: | 13W (2000) |
| From city: | 3 miles N of ANDOVER, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 07860 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | 12N (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | TUE - SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | PHONE 609-325-2295 |
| NEWARK APPROACH: | 123.775 ;SFC TO 7000 FT |
| NEWARK DEPARTURE: | 123.775 ;SFC TO 7000 FT |
| WX ASOS at FWN (13 nm NE): | 118.525 (973-970-3780) |
| WX AWOS-3 at MMU (19 nm SE): | PHONE 973-290-0135 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| STWr094/6.0 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| SAXr260/9.7 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| BWZr028/13.2 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| HUOr206/25.0 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| SBJr010/25.5 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| TEBr298/32.1 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| FJCr073/36.7 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 1981 x 50 ft. / 604 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 41-00.365267N | | 41-00.669100N |
| Longitude: | 074-44.360467W | | 074-44.203600W |
| Elevation: | 582.4 ft. | | 582.5 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 034 magnetic, 021 true | | 214 magnetic, 201 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 108 ft. trees, 504 ft. from runway, 256 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear RWY 03 80 FT TREE AT RWY END 167 FT LEFT OF CNTRLN. | | 64 ft. tree, 580 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear RY 21 15 FT ROAD AT THLD. |
Helipad H1
| Dimensions: | 20 x 15 ft. / 6 x 5 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 41-00.444540N | | |
| Longitude: | 074-44.355120W | | |
| Elevation: | 582.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 20 x 15 ft. / 6 x 5 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 41-00.459500N | | |
| Longitude: | 074-44.345667W | | |
| Elevation: | 582.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NJ ST FOREST FIRE SVC PO BOX 404 TRENTON, NJ 08625 Phone 609-292-2977 |
| Manager: | ERIC D. WEBER AEROFLEX-ANDOVER ARPT, P.O. BOX 709 ANDOVER, NJ 07821 Phone 973-786-6350 |
Additional Remarks
| - | AVOID OVERFLYING LAKE LENAPE WHILE ON DOWNWIND. |
| - | FOR CD CTC NEWARK APCH AT 800-645-3206. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | DIRT SVC ROAD TO TRML AREA IN FRONT OF RWY 03 THLD. |
| - | PARALLEL TURF RWY RESTRICTED USE ONLY. |
| - | ARPT RESTRICTED TO APCH CATAGORY A ACFT ONLY. |
| - | NO TGL. |
| - | RY 03/21 LAKES AT BOTH APCH ENDS. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT. CTC AMGR 973-786-6350. |
| - | PPR REQUIRED FOR NIGHT TRANSIENTS CTC AMGR 973-786-5100. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (190KB) |
| VOR-A | |
download (148KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (143KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (440KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1N7 - Blairstown Airport (12 nm W)
KFWN - Sussex Airport (13 nm NE)
4N1 - Greenwood Lake Airport (19 nm E)
KMMU - Morristown Municipal Airport (19 nm SE)
N07 - Lincoln Park Airport (20 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Joshua Weinstein
Photo taken 16-Oct-2018
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Aeroflex/Andover Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:04 | | 09:04 |
| Sunrise | | 05:36 | | 09:36 |
| Sunset | | 20:15 | | 00:15 |
| Evening civil twilight | | 20:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 03:31:32 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 23:31:32 |
|
| METAR |
| K12N | 230254Z AUTO 00000KT 13/04 A3039 RMK AO1 SLP290 T01330044 51014
|
KFWN 12nm N | 230253Z AUTO 00000KT 10SM OVC100 14/03 A3041 RMK AO2 SLP297 T01440033 51018
|
KMMU 20nm SE | 230315Z AUTO 00000KT 10SM SCT090 SCT110 12/09 A3040 RMK AO2
|
|
| TAF |
KTEB 32nm E | 221951Z 2220/2324 09009KT P6SM FEW080 BKN250 FM222200 12007KT P6SM SCT080 BKN200 FM230300 09006KT P6SM BKN070 FM231300 09011G17KT 6SM -RA SCT020 OVC040 PROB30 2315/2318 5SM -RA BR OVC020 FM231800 09013G21KT 3SM RA BR SCT008 OVC012 PROB30 2320/2324 2SM +RA BR BKN008 OVC012
|
KEWR 32nm SE | 221951Z 2220/2324 13010KT P6SM SCT080 BKN200 FM230300 09007KT P6SM BKN070 FM231300 09012G20KT 6SM -RA SCT020 OVC040 PROB30 2315/2318 5SM -RA BR OVC020 FM231800 09014G22KT 3SM RA BR SCT009 OVC015 PROB30 2320/2324 2SM +RA BR BKN009 OVC012
|
KABE 39nm SW | 221720Z 2218/2318 08010G18KT P6SM BKN100 FM222200 13008KT P6SM OVC080 FM230200 10007KT P6SM OVC050 FM231200 09010KT 6SM -RA BR OVC015 FM231600 09013G23KT 3SM RA BR OVC008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|