FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ONZ |
| Lat/Long: | 42-05-56.6810N 083-09-41.2560W 42-05.944683N 083-09.687600W 42.0990781,-83.1614600 (estimated) |
| Elevation: | 590.5 ft. / 180.0 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 2 miles S of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48138 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ONZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN PRIOR ARNGMT |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; PAPI RWY 04, 22, 17, & 35; MIRL RWY 04/22 & 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | ARPT CLSD TO ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS EXC PPR CALL AMGR. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.675 (734-692-9686) |
| DETROIT APPROACH: | 134.3 |
| DETROIT DEPARTURE: | 134.3 |
| WX ASOS at DTW (11 nm NW): | PHONE 231-202-2054 |
| WX AWOS-3P at TTF (15 nm SW): | 119.075 (734-384-0259) |
| WX ASOS at YIP (19 nm NW): | PHONE 734-961-6843 |
| WX ASOS at DET (20 nm N): | PHONE 313-371-9696 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DXOr133/11.4 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| CRLr080/13.5 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
| SVMr137/26.7 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4846 x 100 ft. / 1477 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 83.0 | | Double tandem: | 105.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 42-05.601227N | | 42-06.289745N |
| Longitude: | 083-09.742193W | | 083-09.200983W |
| Elevation: | 576.8 ft. | | 589.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 037 magnetic, 030 true | | 217 magnetic, 210 true |
| Displaced threshold: | no | | 428 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.04 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.04 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. tree, 790 ft. from runway, 308 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | 65 ft. trees, 1010 ft. from runway, 344 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4424 x 75 ft. / 1348 x 23 m |
| Surface: | concrete, in poor condition EXTSV PEELING & CRACKING - FOD HAZ. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 55.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 42-06.298312N | | 42-05.589238N |
| Longitude: | 083-10.036057W | | 083-09.812280W |
| Elevation: | 581.3 ft. | | 578.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 174 magnetic, 167 true | | 354 magnetic, 347 true |
| Displaced threshold: | 672 ft. | | no |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, 1180 ft. from runway, 40 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 25 x 25 ft. / 8 x 8 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 42-06.319333N | | |
| Longitude: | 083-09.471333W | | |
| Elevation: | 595.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 25 x 25 ft. / 8 x 8 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 42-06.318500N | | |
| Longitude: | 083-09.449667W | | |
| Elevation: | 594.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWNSHIP OF GROSSE ILE PO BOX 129, PO BOX 129 GROSSE ILE, MI 48138 Phone 734-675-0155 |
| Manager: | JANEL MACNEE P.O. BOX 129, PO BOX 129 GROSSE ILE, MI 48138 Phone 734-675-0155 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT & PWRD PRCHT ACT INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC DETROIT APCH AT 734-955-1404. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| FOREY TWO (RNAV) | |
download (160KB) |
| GIGGY TWO (RNAV) | |
download (140KB) |
| PETTE TWO (RNAV) | |
download (210KB) |
| RRALF THREE (RNAV) | |
download (162KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (193KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (200KB) |
| VOR-A | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| BARII THREE (RNAV) | |
download (180KB) |
| CCOBB THREE (RNAV) | |
download (217KB) |
| CLVIN THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
| HHOWE FOUR (RNAV) | |
download (205KB) |
| KAYLN THREE (RNAV) | |
download (185KB) |
| KZLOV TWO (RNAV) | |
download (180KB) |
| LIDDS FOUR (RNAV) | |
download (204KB) |
| MIGGY THREE (RNAV) | |
download (217KB) |
| PAVYL THREE (RNAV) | |
download (193KB) |
| SNDRS THREE (RNAV) | |
download (232KB) |
| TRMML FOUR (RNAV) | |
download (184KB) |
| ZETTR FOUR (RNAV) | |
download (227KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (208KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDTW - Detroit Metro Wayne County Airport (11 nm NW)
KTTF - Custer Airport (15 nm SW)
KYIP - Willow Run Airport (19 nm NW)
1D2 - Canton-Plymouth-Mettetal Airport (20 nm NW)
KDET - Coleman A Young Municipal Airport (20 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Cathy Vajtay
Photo taken 21-Jun-2015
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Grosse Ile Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 09:28 |
| Sunrise | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunset | | 20:58 | | 00:58 |
| Evening civil twilight | | 21:32 | | 01:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 19:36:03 |
| Local (UTC-4) | 29-May-2026 15:36:03 |
|
| METAR |
| KONZ | 291915Z AUTO 18011KT 10SM CLR 21/13 A2998 RMK AO2
|
KDTW 11nm NW | 291853Z 24009KT 10SM FEW250 25/08 A2999 RMK AO2 SLP155 T02500083
|
CXHA 12nm E | 291900Z AUTO 23007KT 22/10 RMK AO1 SLP156 T02230095 56033
|
CYQG 14nm NE | 291900Z AUTO 24008KT 190V290 9SM CLR 25/10 A2998 RMK SLP154 DENSITY ALT 1900FT
|
KTTF 15nm SW | 291915Z AUTO 26004KT 10SM CLR 25/10 A2999 RMK AO2
|
KYIP 18nm NW | 291853Z 29006G15KT 10SM CLR 26/08 A3000 RMK AO2 SLP155 T02560078
|
KDET 19nm N | 291853Z 29005KT 10SM CLR 26/07 A2998 RMK AO2 SLPNO T02560067
|
|
| TAF |
KDTW 11nm NW | 291723Z 2918/3024 26010KT P6SM SCT250 FM292200 33008KT P6SM SCT250 FM300400 04012G20KT P6SM BKN100 FM301300 06012G20KT P6SM SKC
|
CYQG 14nm NE | 291742Z 2918/3018 27010KT P6SM SKC FM300000 30010KT P6SM SKC BECMG 3004/3006 02010KT BECMG 3012/3014 05012KT RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 300000Z
|
KYIP 18nm NW | 291723Z 2918/3018 26010KT P6SM SCT250 FM292200 33008KT P6SM SCT250 FM300400 04012G20KT P6SM BKN100 FM301300 06012G20KT P6SM SKC
|
KDET 19nm N | 291723Z 2918/3018 28010KT P6SM SCT250 FM292200 33008KT P6SM SCT250 FM300300 04012G20KT P6SM BKN100 FM301300 06012G20KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|