FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 0G7 |
| Lat/Long: | 42-53-00.8000N 076-46-52.2000W 42-53.013333N 076-46.870000W 42.8835556,-76.7811667 (estimated) |
| Elevation: | 491.8 ft. / 149.9 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1985) |
| From city: | 2 miles SE of SENECA FALLS, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 13148 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LANDING FEE FOR JETS AND TURBO PROPS. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.0 (315-568-5362) |
| ELMIRA APPROACH: | 124.3 ;SW-SE 119.55 ;W-NW 126.125 |
| ELMIRA DEPARTURE: | 126.125 |
| IC: | 124.3 ;SW-SE 119.55 ;W-NW |
| WX AWOS-3P at 6B9 (15 nm E): | 120.125 (315-685-5790) |
| WX ASOS at PEO (19 nm SW): | 121.175 (315-536-4102) |
- APCH SVC PRVDD BY NEW YORK ARTCC ON FREQS 133.35/372.0 (SAYRE RCAG) WHEN ELMIRA APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SYRr248/30.3 | | SYRACUSE VORTAC | | 117.00 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ALPINE | | 011/38.7 | | 245 | | 12W | | ALP | .- .-.. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 4592 x 75 ft. / 1400 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 42-52.611355N | | 42-53.364773N |
| Longitude: | 076-46.888417W | | 076-46.970995W |
| Elevation: | 490.7 ft. | | 481.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 007 magnetic, 355 true | | 187 magnetic, 175 true |
| Displaced threshold: | 392 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:4592 TODA:4592 ASDA:4592 LDA:4199 | | TORA:4592 TODA:4592 ASDA:4592 LDA:4292 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 404 ft. from runway, 243 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear RWY 01 HAS 15 FT ROAD 90 FT FM RWY PERPENDICULAR TO RWY; 2 FT BERM, PARL TO RWY, 99 FT RIGHT. | | 4 ft. crops, 201 ft. from runway, 112 ft. left of centerline 4 FT CROPS, AT THLD, 111 FT LEFT. |
Runway 11/29
| Dimensions: | 1850 x 60 ft. / 564 x 18 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 42-53.092798N | | 42-53.059662N |
| Longitude: | 076-46.927987W | | 076-46.516285W |
| Elevation: | 488.9 ft. | | 465.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 108 magnetic, 096 true | | 288 magnetic, 276 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 33 ft. trees, 457 ft. from runway, 81 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear RWY 29 HAS 17 FT ROAD 30 FT FM RWY THLD, PERPENDICULAR TO RWY. | | 53 ft. trees, 74 ft. from runway, 82 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SENECA COUNTY 1 DEPRONIO DR WATERLOO, NY 13165 Phone 315-539-5655 |
| Manager: | DAVID HAIMES 2727 MARTIN RD SENECA FALLS, NY 13148 Phone 315-539-1640 |
Additional Remarks
| - | MEDIVAC HEL FLT SERVICE ON ARPT; MONITOR CTAF FOR OPS. |
| - | FOR CD CTC SYRACUSE APCH AT 315-455-6218. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (261KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (240KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
6B9 - Skaneateles Aero Drome (15 nm E)
B16 - Whitfords Airport (16 nm NE)
KPEO - Penn Yan/Yates County Airport (19 nm SW)
KIUA - Canandaigua Airport (24 nm W)
KSDC - Williamson/Sodus Airport (26 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Finger Lakes Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:15 | | 09:15 |
| Sunrise | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunset | | 20:20 | | 00:20 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 19:55:18 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 15:55:18 |
|
| METAR |
K6B9 15nm E | 131935Z AUTO VRB06G15KT 10SM CLR 19/10 A2968 RMK AO2
|
KPEO 18nm SW | 131930Z AUTO 17016G21KT 10SM FEW049 BKN095 BKN110 20/11 A2967 RMK AO2 PK WND 21026/1902 LTG DSNT ALQDS T02000111
|
KIUA 24nm W | 131935Z AUTO 25013G21KT 1 1/2SM RA SCT014 OVC047 12/08 A2970 RMK AO2 VIS 1/4V5 P0029 T01150084
|
KSDC 26nm NW | 131935Z AUTO 22009KT 10SM SCT048 SCT060 BKN120 20/11 A2965 RMK AO2
|
KITH 29nm SE | 131856Z 19011G23KT 10SM OVC045 18/11 A2972 RMK AO2 SLP065 T01800110 PNO
|
|
| TAF |
KITH 29nm SE | 131720Z 1318/1418 19013G22KT P6SM BKN040 TEMPO 1322/1401 3SM TSRA OVC018CB FM140200 27005KT 6SM BR OVC025 FM140800 00000KT 2SM BR BKN015 FM141300 VRB03KT P6SM BKN020
|
KSYR 33nm NE | 131720Z 1318/1418 20011G21KT P6SM BKN050 FM132100 24008G18KT 6SM -SHRA OVC040 TEMPO 1321/1324 3SM SHRA BR OVC018 FM140100 26006KT P6SM BKN025 FM140500 00000KT P6SM SCT028
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|