FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 15J |
| Lat/Long: | 31-08-12.3280N 083-27-15.2040W 31-08.205467N 083-27.253400W 31.1367578,-83.4542233 (estimated) |
| Elevation: | 235.2 ft. / 71.7 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 1 mile W of ADEL, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31620 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON - SAT 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.025 (229-896-4223) |
| VALDOSTA APPROACH: | 126.6 ;EAST OF VAD 360-VAD 180 132.375 ;WEST OF VAD R-360 RADIAL |
| VALDOSTA DEPARTURE: | 126.6 ;EAST OF VAD 360-VAD 180 132.375 ;WEST OF VAD R-360 RADIAL |
| IC: | 126.6 ;EAST OF VAD 360-VAD 180 |
| WX AWOS-3PT at TMA (18 nm N): | 118.525 (229-386-8937) |
| WX AWOS-3PT at MGR (18 nm W): | 118.925 (229-890-5320) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 133.7/323.3(VALDOSTA RCAG) WHEN VALDOSTA APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OTKr339/23.2 | | VALDOSTA VOR/DME | | 114.80 | | 02W |
| GEFr025/39.0 | | GREENVILLE VORTAC | | 113.65 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FITZGERALD | | 201/29.8 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
| CAIDY | | 072/39.2 | | 338 | | 04W | | CYR | -.-. -.-- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5502 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 31-07.787038N | | 31-08.402077N |
| Longitude: | 083-27.722618W | | 083-26.947140W |
| Elevation: | 233.5 ft. | | 234.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 051 magnetic, 047 true | | 231 magnetic, 227 true |
| Displaced threshold: | 500 ft. | | 151 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. other, 224 ft. from runway, 2:1 slope to clear PLOWED FLD 224 FT FROM EOR. 12 FT FARM EQPT POSS. | | 15 ft. road, 350 ft. from runway, 262 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 3999 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 31-08.627738N | | 31-08.088298N |
| Longitude: | 083-27.361973W | | 083-26.920640W |
| Elevation: | 234.7 ft. | | 234.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 145 true | | 329 magnetic, 325 true |
| Displaced threshold: | 599 ft. | | 349 ft. |
| Declared distances: | TORA:3999 TODA:3999 ASDA:3859 LDA:3259 | | TORA:3999 TODA:3999 ASDA:3999 LDA:3650 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 400 ft. from runway, 140 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear RWY 15 APCH RATIO 20:1 TO DSPLCD THR. | | 15 ft. road, 260 ft. from runway, 4:1 slope to clear RWY 33 APCH RATIO 12:1 TO DSPLCD THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COOK COUNTY 1200 SO. HUTCHISON ADEL, GA 31620 Phone 229-896-2266 |
| Manager: | JERRY CONNELL 160 AIRPORT RD. ADEL, GA 31620 Phone (229) 507-1340 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC VALDOSTA APCH AT 229-257-2207, WHEN APCH CLSD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
| - | UNICOM IS UNMON. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (167KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (514KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4J2 - Berrien County Airport (13 nm E)
KVAD - Moody Air Force Base (17 nm SE)
KTMA - Henry Tift Myers Airport (18 nm N)
KMGR - Moultrie Municipal Airport (18 nm W)
4J5 - Quitman Brooks County Airport (21 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Cook County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 06:52 | | 10:52 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 00:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 04:49:41 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 00:49:41 |
|
| METAR |
KVAD 17nm SE | 290355Z AUTO 36003KT 10SM CLR 23/16 A3002 RMK AO2 SLP166 T02290157 $
|
KTMA 18nm N | 290435Z AUTO VRB05KT 10SM FEW130 20/18 A3008 RMK AO2 T02030179 $
|
KMGR 18nm W | 290435Z AUTO 01011KT 10SM OVC180 23/16 A3006 RMK AO2 PRESRR T02250162 $
|
KVLD 24nm SE | 290353Z AUTO 00000KT 10SM CLR 21/16 A3004 RMK AO2 SLP178 T02110156
|
KTVI 26nm SW | 290435Z AUTO 00000KT 10SM CLR 21/16 A3006 RMK AO2
|
|
| TAF |
KVAD 17nm SE | 290000Z 2900/3006 VRB03KT 9999 OVC100 QNH3005INS FM290300 15003KT 9999 OVC100 510006 510606 QNH2997INS TEMPO 2908/2912 8000 -RA FM291300 20012G18KT 9999 SCT100 SCT250 510006 510606 QNH2992INS FM291900 24012G18KT 9999 OVC050 QNH2985INS FM300000 22010G15KT 9999 BKN050 510006 QNH2987INS FM300600 22010G15KT 8000 -RA BKN050 510006 QNH2990INS TX33/2921Z TN18/2910Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|