FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 4J2 |
| Lat/Long: | 31-12-45.1605N 083-13-30.9236W 31-12.752675N 083-13.515393W 31.2125446,-83.2252566 (estimated) |
| Elevation: | 240.1 ft. / 73.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1995) |
| From city: | 1 mile E of NASHVILLE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31639 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATTENDED |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL 10/28 PRESET LOW INTST DUSK-DAWN; TO INCREASE INTST AND ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| VALDOSTA APPROACH: | 126.6 ;EAST OF VAD 360-VAD 180 132.375 ;WEST OF VAD R-360 RADIAL |
| VALDOSTA DEPARTURE: | 126.6 ;EAST OF VAD 360-VAD 180 132.375 ;WEST OF VAD R-360 RADIAL |
| IC: | 126.6 ;EAST OF VAD 360-VAD 180 |
| WX AWOS-3PT at 15J (13 nm W): | 118.025 (229-896-4223) |
| WX AWOS-3PT at TMA (19 nm NW): | 118.525 (229-386-8937) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 133.7/323.3(VALDOSTA RCAG) WHEN VALDOSTA APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OTKr008/26.1 | | VALDOSTA VOR/DME | | 114.80 | | 02W |
| AYSr264/34.5 | | WAYCROSS VORTAC | | 112.40 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FITZGERALD | | 177/24.3 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 31-12.775823N | | 31-12.729527N |
| Longitude: | 083-13.994645W | | 083-13.036140W |
| Elevation: | 238.2 ft. | | 232.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 096 magnetic, 093 true | | 276 magnetic, 273 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 28 ft. trees, 582 ft. from runway, 306 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear | | 87 ft. trees, 2375 ft. from runway, 552 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BERRIEN COUNTY 201 N DAVIS ST, ROOM 198 NASHVILLE, GA 31639 Phone 229-686-5421 |
| Manager: | BRENDA FERRELL 201 N DAVIS STREET, ROOM 198 NASHVILLE, GA 31639 Phone 229-686-5421 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 **CHANGED** | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 **CHANGED** | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (302KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
15J - Cook County Airport (13 nm W)
KVAD - Moody Air Force Base (15 nm S)
KTMA - Henry Tift Myers Airport (19 nm NW)
KDQH - Douglas Municipal Airport (25 nm NE)
KHOE - Homerville Airport (25 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 01-Apr-2011
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Berrien County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:05 | | 10:05 |
| Sunrise | | 06:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:27 | | 00:27 |
| Evening civil twilight | | 20:55 | | 00:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 10:56:02 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 06:56:02 |
|
| METAR |
KVAD 15nm S | 261023Z 17008KT 10SM DZ BKN006 BKN037 BKN110 BKN160 23/23 A3005 RMK DZB03 SLP176 $
|
KTMA 19nm NW | 261035Z AUTO 15006KT 7SM -RA CLR 23/23 A3006 RMK AO2 RAB1008 P0000 T02280228 $
|
KDQH 25nm NE | 261035Z AUTO 16003KT 10SM SCT120 23/22 A3009 RMK AO2 T02270219
|
KHOE 25nm E | 261035Z AUTO 14003KT 10SM SCT005 SCT027 SCT035 22/22 A3008 RMK AO2 T02290225
|
KVLD 27nm S | 260153Z 00000KT 10SM CLR 24/22 A3001 RMK AO2
|
KFZG 28nm N | 261035Z AUTO 15004KT 10SM SCT005 SCT120 22/22 A3006 RMK AO2 T02240215
|
|
| TAF |
KVAD 15nm S | 260800Z 2608/2714 14006KT 4800 BR VCSH BKN007 QNH3004INS BECMG 2612/2613 16009KT 9999 NSW BKN010 QNH3006INS BECMG 2614/2615 18010G20KT 9999 BKN030 QNH2999INS TEMPO 2619/2623 18015G25KT 4800 TSRA BKN050CB BECMG 2623/2624 22006KT 9999 SCT050 QNH3001INS BECMG 2710/2711 20003KT 4800 BR SCT030 QNH3005INS TX33/2620Z TN22/2610Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|