FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 3TR |
| Lat/Long: | 41-50-09.2000N 086-13-30.6000W 41-50.153333N 086-13.510000W 41.8358889,-86.2251667 (estimated) |
| Elevation: | 750.4 ft. / 228.7 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 2 miles NE of NILES, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49120 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 15 & 33; PAPI RWY 15 & 33; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| SOUTH BEND APPROACH: | 118.55 |
| SOUTH BEND DEPARTURE: | 118.55 |
| WX ASOS at SBN (9 nm SW): | 120.675 (574-200-0869) |
| WX AWOS-3 at EKM (12 nm SE): | 124.475 (574-264-9002) |
| WX ASOS at BEH (20 nm NW): | 121.55 (269-925-9008) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON 127.55/307.175 (GOSHEN RCAG) WHEN SOUTH BEND APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GIJr046/5.8 | | GIPPER VORTAC | | 115.40 | | 00E |
| PMMr188/38.2 | | PULLMAN VOR/DME | | 112.10 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| MISHA | | 003/7.8 | | 341 | | 05W | | SB | ... -... |
| STURGIS | | 276/35.4 | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL. |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 4100 x 75 ft. / 1250 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition NMRS CRACKS IN PAVEMENT. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 41-50.409792N | | 41-49.850575N |
| Longitude: | 086-13.747948W | | 086-13.242285W |
| Elevation: | 741.4 ft. | | 750.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 151 magnetic, 146 true | | 331 magnetic, 326 true |
| Displaced threshold: | 300 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEGS LEFT OR RIGHT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 3 DEGS LEFT OR RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 63 ft. tree, lighted, 502 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear APCH RATIO 12:1 TO DTHR OVR 63 FT TREE, 791 FT DIST, 270 FT R. | | 45 ft. trees, 200 ft. from runway, 240 ft. right of centerline CTLG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 3316 x 55 ft. / 1011 x 17 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition CRACKED & BROKEN PAVEMENT. |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 41-49.955927N | | 41-50.409210N |
| Longitude: | 086-13.733142W | | 086-13.326252W |
| Elevation: | 736.9 ft. | | 741.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 039 magnetic, 034 true | | 219 magnetic, 214 true |
| Displaced threshold: | 898 ft. | | 750 ft. |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. tree, 200 ft. from runway, 110 ft. left of centerline 13 FT TREE, 199 FT DIST, 110 FT L. | | 66 ft. trees, 454 ft. from runway, 70 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear APCH RATIO 16:1 TO DTHR OVR 80 FT TREES, 1320 FT DIST, 255 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NILES 333 N 2ND ST STE 301 NILES, MI 49120-2258 Phone 269-683-4700 |
| Manager: | ZACHARY HOLT 333 N 2ND ST STE 301 NILES, MI 49120-2258 Phone 269-683-4700 |
Additional Remarks
| - | RWY 15 TRSN ZONE +51 FT OBSTN LGTD POLES. |
| - | TREES BTN RYS 04 & 33 BTN RYS 33 & 22 OBSTRUCT VIEW OF RY ENDS. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU SBN CD & FLT SVCS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC SOUTH BEND APCH AT 574-251-2609. WHEN SOUTH BEND APCH CLSD, FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (195KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (207KB) |
| VOR-A | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (327KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSBN - South Bend International Airport (9 nm SW)
C20 - Andrews University Airpark (9 nm NW)
C91 - Dowagiac Municipal Airport (10 nm NE)
KEKM - Elkhart Municipal Airport (12 nm SE)
KBEH - Southwest Michigan Regional Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo © 2005 Karla Scott, New Carlisle, IN
Taken in 2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Jerry Tyler Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 07:24 | | 11:24 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 00:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 09:17:22 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 05:17:22 |
|
| METAR |
KSBN 9nm SW | 040854Z AUTO 11009KT 7SM -RA BKN007 OVC047 13/12 A2996 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS SLP144 6//// T01280117 56023 PNO $
|
KEKM 12nm SE | 040855Z AUTO 09012KT 4SM -RA BR OVC008 12/12 A2994 RMK AO2 LTG DSNT SW - NW P0001 T01190119 $
|
KBEH 20nm NW | 040853Z AUTO 10012G20KT 7SM VCTS -RA BKN008 BKN021 OVC100 10/09 A2992 RMK AO2 LTG DSNT S RAB47 SLP134 P0001 60090 T01000089 56034
|
|
| TAF |
KSBN 9nm SW | 040702Z 0407/0506 10014KT P6SM -SHRA VCTS SCT007CB BKN015 TEMPO 0408/0412 10013G22KT 4SM -TSRA BR BKN007CB FM041300 18015G25KT 3SM SHRA BR VCTS SCT007CB OVC010 PROB30 0413/0417 21015G25KT 1/2SM TSRA BR OVC007CB FM041700 24015G25KT 5SM -SHRA BR SCT007 BKN015 FM042100 28014G24KT P6SM -SHRA SCT015 BKN025 FM050100 27013KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|