FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 57D |
| Lat/Long: | 42-44-12.3056N 082-53-19.8152W 42-44.205093N 082-53.330253W 42.7367516,-82.8888376 (estimated) |
| Elevation: | 632 ft. / 192.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1985) |
| From city: | 2 miles SE of RAY, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48096 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 1000-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ABN - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| SELFRIDGE APPROACH: | 119.6 |
| SELFRIDGE DEPARTURE: | 119.6 |
| WX AWOS-3P at VLL (17 nm SW): | 119.475 (248-288-4649) |
| WX AWOS-3P at PHN (19 nm NE): | 118.375 (810-364-7787) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.525/285.525 (ALGONAC RCAG) WHEN SELFRIDGE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SVMr061/36.9 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
| DXOr040/37.9 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PHURN | | 251/14.4 | | 332 | | 07W | | PH | .--. .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD MACHINE IN TRML BLDG. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 2495 x 60 ft. / 760 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 42-44.220167N | | 42-44.234167N |
| Longitude: | 082-53.679500W | | 082-53.122667W |
| Elevation: | 630.0 ft. | | 628.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 088 true | | 274 magnetic, 268 true |
| Displaced threshold: | no | | 210 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none +8 FT SEASONAL CROPS, 226 FT DIST. | | 43 ft. tree, 757 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear ROAD, 65 FT DIST. |
Runway 1/19
| Dimensions: | 2202 x 123 ft. / 671 x 37 m |
| Surface: | asphalt/turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | 3 FT YELLOW CONES. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 42-43.998833N | | 42-44.361333N |
| Longitude: | 082-53.244833W | | 082-53.255167W |
| Elevation: | 624.0 ft. | | 632.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 359 true | | 185 magnetic, 179 true |
| Displaced threshold: | no | | 140 ft. |
| Markings: | , in fair condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 27 ft. tree, 439 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear | | none APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | MACOMB AIRWAYS, INC 59819 INDIAN TRL RAY, MI 48096-3809 Phone 586-749-9558 |
| Manager: | JOSEPH KOZAR 59819 INDIAN TRL RAY, MI 48096-3809 Phone 586-999-8665 ADMIN BLDG 586-749-9558. |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT OPS. |
| - | FOR CD CTC SELFRIDGE APCH AT 586-239-5706, WHEN APCH CLSD CTC DETROIT APCH AT 734-955-1404. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (349KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
D98 - Romeo State Airport (5 nm NW)
KMTC - Selfridge Air National Guard Base (8 nm S)
KVLL - Oakland/Troy Airport (17 nm SW)
KPHN - St Clair County International Airport (19 nm NE)
KDET - Coleman A Young Municipal Airport (20 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 10-Oct-2013
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ray Community Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:29 | | 09:29 |
| Sunrise | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunset | | 20:54 | | 00:54 |
| Evening civil twilight | | 21:27 | | 01:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 14:56:15 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 10:56:15 |
|
| METAR |
KMTC 8nm SE | 230819Z AUTO 10014G19KT 10SM -DZ OVC022 15/11 A3001 RMK AO2 DZB19 SLP166
|
KVLL 17nm SW | 231435Z AUTO 08013G20KT 10SM OVC005 11/10 A3002 RMK AO2
|
KPHN 20nm NE | 231435Z AUTO 09015G20KT 2SM -RA OVC010 12/09 A3005 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMTC 8nm SE | 211900Z 2119/2301 06010G15KT 9999 FEW050 SCT250 QNH3028INS BECMG 2201/2202 04009KT 9999 SCT100 BKN150 QNH3029INS BECMG 2218/2219 07010G20KT 9999 FEW025 BKN050 QNH3026INS TX17/2218Z TN08/2205Z LAST NO AMDS AFT 2203 NEXT 2211
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|