FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ANE |
| Lat/Long: | 45-08-41.6000N 093-12-36.7000W 45-08.693333N 093-12.611667W 45.1448889,-93.2101944 (estimated) |
| Elevation: | 912.2 ft. / 278.0 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 10 miles N of MINNEAPOLIS, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 55449 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1952 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST MALSR RWY 27; REIL RWY 09, 18, & 36; PAPI RWY 09 & 27; VASI RWY 18 & 36; HIRL RWY 09/27; MIRL RWY 18/36 - CTAF. HIRL RWY 09/27 & MIRL RWY 18/36 PRESET LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR TURBINE ACFT. |
Airport Communications
| CTAF: | 132.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.625 |
| WX AWOS-3: | PHONE 763-780-9025 |
| ANOKA GROUND: | 121.85 [0700-2100 OCT-APR; 0700-2200 MAY-SEP] |
| ANOKA TOWER: | 132.4 [0700-2100 OCT-APR; 0700-2200 MAY-SEP] |
| MINNEAPOLIS APPROACH: | 126.5 |
| MINNEAPOLIS DEPARTURE: | 126.5 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.3 121.3 121.85 ;WHEN TWR CLSD |
| COULT DP: | 126.5 |
| KBREW DP: | 126.5 |
| ORSKY DP: | 126.5 |
| ROCHESTER DP: | 126.5 |
| SCHEP DP: | 126.5 |
| TWOLF STAR: | 126.95 |
| WLSTN DP: | 126.5 |
| ZMBRO DP: | 126.5 |
| WX ASOS at MIC (8 nm SW): | PHONE 763-531-2343 |
| WX ASOS at STP (14 nm SE): | 118.35 (651-312-8888) |
| WX ASOS at MSP (16 nm S): | PHONE 218-203-0160 |
| WX AWOS-3 at 21D (18 nm SE): | 120.075 (651-779-5949) |
| WX AWOS-3 at SGS (19 nm SE): | 119.425 (651-457-8120) |
- MINNEAPOLIS APCH PROVIDES CD ON 121.85 WHEN ANOKA CO-BLAINE ATCT CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEPr084/6.9 | | GOPHER VORTAC | | 117.30 | | 06E |
| MSPr002/14.9 | | MINNEAPOLIS VOR/DME | | 115.30 | | 02E |
| FCMr026/21.6 | | FLYING CLOUD VOR/DME | | 117.70 | | 01E |
| FGTr352/30.9 | | FARMINGTON VORTAC | | 115.70 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:JET A AVBL AT FBOS SUBJ LDG FEE CTC FBO. 100LL:100LL AVBL H24 VIA CREDIT CARD AT LYNX SOUTH RAMP. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 23.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 45-08.689162N | | 45-08.678952N |
| Longitude: | 093-13.204615W | | 093-12.042120W |
| Elevation: | 905.1 ft. | | 908.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 091 true | | 269 magnetic, 271 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 18/36
| Dimensions: | 4855 x 100 ft. / 1480 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 23.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 45-09.101340N | | 45-08.302433N |
| Longitude: | 093-12.592790W | | 093-12.606140W |
| Elevation: | 912.2 ft. | | 909.5 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 181 true | | 359 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | METROPOLITAN AIRPORT CMSN 6040 28TH AVENUE S MINNEAPOLIS, MN 55450-2799 Phone 612-726-8100 |
| Manager: | PHILIP TIEDEMAN 881 AIRPORT ROAD, BOX C1 MINNEAPOLIS, MN 55449-2701 Phone 763-717-0001 PHILIP.TIEDEMAN@MSPMAC.ORG. |
Additional Remarks
| A30A-27 | CALM WIND RWY WHEN ATCT IS CLSD. |
| - | DEER, BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT. SEE ARPT WEBSITE FOR MORE INFO. |
| - | WHEN ATCT IS CLSD SNOW REMOVAL OPRS MNT CTAF. |
| - | WHEN ATCT CLSD, FOR CD CTC MINNEAPOLIS APCH ON 121.85. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AGUDE SIX | |
download (218KB) |
| ENCEE THREE (RNAV) | |
download (160KB) |
| GOPHER ONE | |
download (248KB) |
| TWOLF FOUR | |
download (169KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 27 | |
download (293KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (268KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (175KB) |
Departure Procedures |
| COULT SEVEN | |
download (202KB) |
| KBREW TWO | |
download (186KB) |
| ORSKY THREE | |
download (205KB) |
| ROCHESTER ONE | |
download (211KB) |
| SCHEP ONE | |
download (191KB) |
| WLSTN SEVEN | |
download (181KB) |
| ZMBRO SEVEN | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (406KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMIC - Crystal Airport (8 nm SW)
KSTP - St Paul Downtown Airport Holman Field (14 nm SE)
KMSP - Minneapolis-St Paul International/Wold-Chamberlain Airport (16 nm S)
21D - Lake Elmo Airport (18 nm SE)
KSGS - South St Paul Municipal Airport/Richard E Fleming Field (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Chris Gabiou
Photo taken 16-Jul-2020
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Anoka County/Blaine Airport (Janes Field) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:59 | | 09:59 |
| Sunrise | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 20:45 | | 01:45 |
| Evening civil twilight | | 21:21 | | 02:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 17:50:06 |
| Local (UTC-5) | 25-May-2026 12:50:06 |
|
| METAR |
| KANE | 251655Z 20006KT 10SM CLR 27/14 A2994
|
KMIC 8nm SW | 251653Z 24006KT 10SM CLR 26/14 A2993 RMK AO2 SLP130 T02560144
|
KSTP 14nm SE | 251653Z 22007KT 10SM CLR 26/14 A2994 RMK AO2 SLP134 T02610139
|
KMSP 16nm S | 251653Z 24008G15KT 10SM FEW250 26/13 A2995 RMK AO2 SLP137 T02560133
|
K21D 17nm SE | 251735Z AUTO 18008KT 10SM CLR 26/15 A2996 RMK AO2
|
KSGS 18nm S | 251735Z AUTO 19006KT 10SM CLR 27/14 A2994 RMK AO2 T02680139
|
|
| TAF |
KMSP 16nm S | 251500Z 2515/2618 20011G20KT P6SM SKC FM260200 19007KT P6SM SKC FM261400 21009KT P6SM SCT120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|