FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | D95 |
| Lat/Long: | 43-03-59.3000N 083-16-17.6000W 43-03.988333N 083-16.293333W 43.0664722,-83.2715556 (estimated) |
| Elevation: | 834.6 ft. / 254.4 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2000) |
| From city: | 2 miles NE of LAPEER, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48446 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | D95 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; PAPI RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 134.050 (810-664-5038) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 118.8 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 118.8 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.75/348.75 (FLINT RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
- APCH/DEP & CLEARANCE DELIVERY NOT AVBL ON THE GROUND.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FNTr080/21.7 | | FLINT VORTAC | | 116.90 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3800 x 75 ft. / 1158 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 43-04.335967N | | 43-03.710983N |
| Longitude: | 083-16.351175W | | 083-16.313795W |
| Elevation: | 834.5 ft. | | 829.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 177 true | | 004 magnetic, 357 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 1879 x 150 ft. / 573 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | 3 FT YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | CLSD NOV-APR & WHEN SNOW COVD. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 43-03.912368N | | 43-03.925633N |
| Longitude: | 083-16.422212W | | 083-16.000713W |
| Elevation: | 829.6 ft. | | 828.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 088 true | | 275 magnetic, 268 true |
| Displaced threshold: | 488 ft. | | no |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 14 ft. road, 125 ft. right of centerline CTLNG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. RWY 09 APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 13 ft. trees, 125 ft. right of centerline CTLNG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MAYFIELD TWP 1900 N SAGINAW RD LAPEER, MI 48446-7785 Phone 810-664-0821 |
| Manager: | JOHN M LEWIS 1232 ROODS LAKE RD LAPEER, MI 48446-7785 Phone 810-441-4396 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3345, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | 26 FT MKD PLINE, 750 FT FM RWY END 36, 180 FT LEFT & RIGHT OF EXTDD CNTRLN. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (227KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (136KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (352KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
77G - Marlette Township Airport (17 nm NE)
D98 - Romeo State Airport (21 nm SE)
KFNT - Bishop International Airport (22 nm W)
KCFS - Tuscola Area Airport (25 nm N)
KPTK - Oakland County International Airport (25 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Aaron Kendal
Photo taken 08-Apr-2018
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Dupont/Lapeer Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:31 | | 10:31 |
| Sunset | | 20:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 21:01 | | 01:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 01:52:49 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 21:52:49 |
|
| METAR |
| KD95 | 300135Z AUTO 00000KT 10SM OVC043 08/01 A2991 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFNT 22nm W | 292102Z 2921/3018 36005KT 6SM -SHRA SCT015 OVC040 FM300100 36005KT 6SM -SHRA BKN025 OVC040 FM300600 33007KT P6SM OVC030 FM301200 31009KT P6SM BKN035
|
KPTK 25nm S | 292101Z 2921/3018 04005KT 6SM -SHRA BKN025 OVC040 FM300600 35007KT P6SM OVC030 FM301200 31009KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|