FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 77G |
| Lat/Long: | 43-18-42.5990N 083-05-27.3130W 43-18.709983N 083-05.455217W 43.3118331,-83.0909203 (estimated) |
| Elevation: | 894.9 ft. / 272.8 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2010) |
| From city: | 1 mile SW of MARLETTE, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48453 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1975 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 01, 19, 10, & 28; MIRL RWY 01/19 & 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P at D95 (17 nm SW): | 134.050 (810-664-5038) |
| WX AWOS-3P at CFS (18 nm NW): | 119.275 (989-672-4182) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 127.7/290.425 (FREELAND RCAG) .
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FNTr060/35.4 | | FLINT VORTAC | | 116.90 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 3795 x 75 ft. / 1157 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 43-18.615670N | | 43-18.621265N |
| Longitude: | 083-05.844670W | | 083-04.989263W |
| Elevation: | 871.7 ft. | | 879.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 089 true | | 277 magnetic, 269 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. tree, 782 ft. from runway, 324 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear CTLG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. | | 17 ft. tree, 200 ft. from runway, 250 ft. right of centerline |
Runway 1/19
| Dimensions: | 3500 x 75 ft. / 1067 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 43-18.521752N | | 43-19.096642N |
| Longitude: | 083-05.522795W | | 083-05.470555W |
| Elevation: | 870.8 ft. | | 894.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 012 magnetic, 004 true | | 192 magnetic, 184 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none 0-8 FT SEASONAL CROPS, 230 FT DIST, 120 FT R. | | 10 ft. tree, 287 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MARLETTE TOWNSHIP 6725 AIRPORT RD MARLETTE, MI 48453-8210 Phone 989-635-7772 |
| Manager: | PHIL ROACH 6725 AIRPORT RD MARLETTE, MI 48453-8210 Phone 810-459-4674 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | TRML BLDG ACES: 5-3-2-1*. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 **CHANGED** | |
download (199KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 **CHANGED** | |
download (208KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (347KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
Y83 - Sandusky City Airport (14 nm NE)
D95 - Dupont/Lapeer Airport (17 nm SW)
KCFS - Tuscola Area Airport (18 nm NW)
KBAX - Huron County Memorial Airport (28 nm N)
D98 - Romeo State Airport (31 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Jul-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Marlette Township Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunrise | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 21:01 | | 01:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 05:29:13 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 01:29:13 |
|
| METAR |
KD95 17nm SW | 290515Z AUTO 00000KT 10SM BKN043 10/07 A2993 RMK AO2
|
KCFS 18nm NW | 290515Z AUTO 01002KT 10SM CLR 07/06 A2993 RMK AO2
|
KBAX 29nm N | 290515Z AUTO 00000KT 10SM SCT045 SCT100 08/05 A2993 RMK AO2 T00770052
|
|
| TAF |
KFNT 36nm SW | 282110Z 2821/2918 27013G20KT P6SM BKN030 BKN200 FM282300 28013KT P6SM SCT035 BKN200 FM290100 30005KT P6SM SCT150 BKN250 FM291000 01005KT P6SM SCT022 OVC040 TEMPO 2910/2914 6SM -SHRA OVC022
|
CYZR 39nm SE | 281940Z 2820/2902 27012G22KT P6SM BKN030 TEMPO 2820/2902 SCT030 BECMG 2822/2824 28010KT RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 290800Z
|
KPTK 41nm S | 282109Z 2821/2918 27013G20KT P6SM BKN030 BKN200 FM282300 28013KT P6SM SCT035 BKN200 FM290100 30005KT P6SM SCT150 BKN250 FM291000 01005KT P6SM SCT022 OVC040 TEMPO 2910/2914 6SM -SHRA OVC022
|
KMTC 43nm S | 281900Z 2819/3001 26012G18KT 9999 SCT015 BKN030 QNH2980INS BECMG 2821/2822 27012KT 9999 SCT025 QNH2984INS BECMG 2902/2903 29009KT 9999 FEW005 QNH2986INS BECMG 2911/2912 36012G18KT 8000 -RA FEW005 BKN030 OVC080 620603 510604 QNH2980INS BECMG 2917/2918 36012G18KT 9999 NSW SCT015 BKN025 OVC040 620406 510604 QNH2982INS TX21/2820Z TN08/2914Z LAST NO AMDS AFT 2903 NEXT 2911
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|