FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EMV |
| Lat/Long: | 36-41-12.6890N 077-28-57.8960W 36-41.211483N 077-28.964933W 36.6868581,-77.4827489 (estimated) |
| Elevation: | 126.7 ft. / 38.6 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 3 miles E of EMPORIA, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23847 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EMV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 |
| Pattern altitude: | TPA LGT ACFT 1000 FT, HVY ACFT 1500 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTIVATE REIL RWY 16 & 34; MIRL RWY 16/34 - CTAF. PAPI RWY 16 & 34 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 124.175 (434-634-0656) |
| WX AWOS-3 at LVL (16 nm W): | 119.625 (434-848-2017) |
- COMMUNICATIONS THRU WASHINGTON FSS ON FREQ 122.4.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY WASHINGTON ARTCC ON FREQS 132.025/290.425 (LAWRENCEVILLE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 243/29.2 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
| BLACKSTONE | | 143/37.8 | | 326 | | 09W | | BKT | -... -.- - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5010 x 100 ft. / 1527 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 85.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 36-41.551228N | | 36-40.871742N |
| Longitude: | 077-29.256010W | | 077-28.673888W |
| Elevation: | 126.6 ft. | | 109.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 155 magnetic, 145 true | | 335 magnetic, 325 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 16 PAPI UNUSBL BYD 7 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 34 PAPI UNUSBL BYD 8 DEG RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 15 ft. road, lighted, 336 ft. from runway, 263 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear | | 34 ft. tree, lighted, 699 ft. from runway, 281 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | EMPORIA-GREENSVILLE ARPT COMM 139 AIRPORT DR EMPORIA, VA 23847 Phone 804-370-2203 |
| Manager: | BARBARA MOORE 139 AIRPORT DR. EMPORIA, VA 23847 Phone 434-634-3696 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (166KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (194KB) |
| LOC RWY 34 | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLVL - Brunswick County Airport (16 nm W)
KIXA - Halifax/Northampton Regional Airport (23 nm S)
KAVC - Mecklenburg-Brunswick Regional Airport (28 nm W)
KASJ - Tri-County Airport at Henry Joyner Field (28 nm SE)
KFKN - Franklin Regional Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 05-Nov-2006
from a Mooney at 6,000 feet MSL
Do you have a better or more recent aerial photo of Emporia-Greensville Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 09:34 |
| Sunrise | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 00:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 20:04:35 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 16:04:35 |
|
| METAR |
| KEMV | 161955Z AUTO 16006G15KT 10SM CLR 29/10 A3009 RMK AO2 LTG DSNT W T02890098
|
KLVL 16nm W | 161955Z AUTO 23010G15KT 10SM CLR 31/07 A3008 RMK AO1 T03120071
|
|
| TAF |
KFAF 49nm NE | 160300Z 1603/1708 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3009INS BECMG 1612/1613 22012KT 9999 BKN100 QNH3014INS BECMG 1615/1616 21010G15KT 9999 SCT100 QNH3004INS BECMG 1622/1623 21010G15KT 9999 SCT060 BKN075 QNH3005INS TX28/1620Z TN14/1610Z LAST NO AMDS AFT 1603 NEXT 1810
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|