FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | JGG |
| Lat/Long: | 37-14-21.0290N 076-42-57.9460W 37-14.350483N 076-42.965767W 37.2391747,-76.7160961 (estimated) |
| Elevation: | 49 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of WILLIAMSBURG, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23185 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JGG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-FEB 0800-1800, MAR-OCT 0800-1900 ARPT UNATTND CHRISTMAS DAY - ATTND BY REQUEST. |
| Pattern altitude: | 849 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; MIRL RY 13/31; PERIMETER LGTS RY H1 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.625 (757-220-8810) |
| NORFOLK APPROACH: | 119.45 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 119.45 |
| WX ASOS at PHF (12 nm SE): | PHONE 757-874-3682 |
| WX AWOS-3 at FYJ (17 nm N): | 132.825 (804-785-2307) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr188/12.6 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr112/19.8 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| ORFr317/32.3 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| RICr128/32.9 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| CCVr269/34.9 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 053/20.6 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3204 x 60 ft. / 977 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition NMRS CRACKS IN RWY PAVEMENT. PCI VALUE OF 45. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 37-14.483717N | | 37-14.216817N |
| Longitude: | 076-43.250367W | | 076-42.680517W |
| Elevation: | 48.0 ft. | | 22.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 120 true | | 311 magnetic, 300 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 839 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear | | 116 ft. tree, 1790 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear 13 FT TREE 150 FT FM THR 115 L OF CNTRLN; BRUSH APRX 120 FT FM THR, ARND PEN EDGE, 10 FT ABV RWY END. |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 37-14.534333N | | |
| Longitude: | 076-43.152167W | | |
| Elevation: | 40.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WILLIAMSBURG-JAMESTOWN ARPT. 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
| Manager: | HERON WEIDNER 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
Additional Remarks
| A51-31 | 200 FT DTHR. CLR SLP 15:1 TO DTHR. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 757-229-9256. RY 31 DEP TURN LEFT HEADING 270 DEG TO AVOID SCHOOL 3500 FT OFF RY END. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU NORFOLK CD, 4 CLICKS NORFOLK, 5 LEESBURG RADIO (CLICK SLOWLY). IF UN, FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
| - | HELIPAD CLSD CT 122.8 FOR LDG INSTRUCTIONS. |
| - | PAEW ADJECENT TO RY 13/31. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (179KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-C | |
download (172KB) |
| VOR-B | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (367KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (6 nm NE)
KFAF - Felker Army Airfield (8 nm SE)
KPHF - Newport News/Williamsburg International Airport (12 nm SE)
KFYJ - Middle Peninsula Regional Airport (17 nm N)
KLFI - Langley Air Force Base (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking south from 5,000' altitude.
Do you have a better or more recent aerial photo of Waltrip Williamsburg Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunset | | 19:52 | | 23:52 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 00:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 19:57:40 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 15:57:40 |
|
| METAR |
| KJGG | 281955Z AUTO 18005KT 10SM FEW300 A3009 RMK AO2 $
|
KFAF 9nm SE | 281940Z 16006KT 7SM FEW070 SCT200 19/05 A3008 RMK SLPNO RVRNO $
|
KPHF 12nm SE | 281954Z VRB03KT 10SM CLR 19/05 A3009 RMK AO2 SLP187 T01890050
|
KFYJ 17nm N | 281955Z AUTO 15005KT 10SM SCT050 SCT070 18/05 A3009 RMK AO1 T01820051
|
KLFI 20nm SE | 281855Z 10007KT 10SM FEW065 BKN100 18/07 A3009 RMK AO2A SLP196 T01760065 $
|
|
| TAF |
KFAF 9nm SE | 281800Z 2818/2924 VRB06KT 9999 SCT070 BKN110 OVC150 QNH3005INS BECMG 2901/2902 VRB06KT 9999 SCT040 QNH2995INS BECMG 2913/2914 17010G15KT BKN040 OVC080 QNH2983INS TEMPO 2913/2915 9000 -SHRA BKN025 BECMG 2918/2919 16010G15KT 6000 -SHRA BKN020 OVC040 QNH2970INS TEMPO 2919/2924 6000 -TSRA BKN015CB OVC030 TX21/2917Z TN12/2907Z
|
KPHF 12nm SE | 281722Z 2818/2918 13007KT P6SM BKN070 FM290000 VRB05KT P6SM BKN150 FM291300 16009KT P6SM BKN050
|
KLFI 20nm SE | 281700Z 2817/2923 12010G15KT 9999 BKN060 QNH3002INS BECMG 2903/2904 15010G15KT 9999 SCT040 QNH2993INS BECMG 2912/2913 17012KT 9999 FEW020 BKN150 QNH2981INS TEMPO 2913/2915 8000 -SHRA BECMG 2919/2920 15010G15KT 9999 BKN030 BKN100 QNH2970INS TEMPO 2920/2922 8000 -TSRA BKN030CB BECMG 2922/2923 14010G15KT 8000 -SHRA OVC080 QNH2969INS TX18/2818Z TN07/2909Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|