FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AFK |
| Lat/Long: | 40-36-23.5000N 095-52-00.0000W 40-36.391667N 095-52.000000W 40.6065278,-95.8666667 (estimated) |
| Elevation: | 1165 ft. / 355.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (1995) |
| From city: | 4 miles S of NEBRASKA CITY, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 68410 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AFK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT-SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 15/33 & PAPI RYS 15 & 33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 128.325 (402-873-7375) |
| OMAHA APPROACH: | 135.875 |
| OMAHA DEPARTURE: | 135.875 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OVRr182/34.1 | | OMAHA VORTAC | | 116.30 | | 08E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PLATTSMOUTH | | 169/20.3 | | 329 | | 05E | | PMV | .--. -- ...- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL CALL 402-873-0550; IF NO ANS CALL AMGR AT 402-209-1012. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 4501 x 76 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 40-36.738943N | | 40-36.087695N |
| Longitude: | 095-52.174037W | | 095-51.709712W |
| Elevation: | 1156.7 ft. | | 1157.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 151 true | | 326 magnetic, 331 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2550 x 151 ft. / 777 x 46 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-36.210833N | | 40-36.496333N |
| Longitude: | 095-52.304667W | | 095-51.900500W |
| Elevation: | 1164.8 ft. | | 1159.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 043 magnetic, 048 true | | 223 magnetic, 228 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF NEBRASKA CITY 1409 CENTRAL AVE NEBRASKA CITY, NE 68410-2223 Phone (402) 873-5515 PERRY MADER, CITY ADMIR (402) 873-5515. |
| Manager: | KYLE GRESS 972 S. 64TH ROAD NEBRASKA CITY, NE 68410-6805 Phone 402-873-0550 |
Additional Remarks
| - | FOR SVC AND INFO CALL 402-873-0550. |
| - | FOR CD CTC OMAHA APCH AT 402-682-4395. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (147KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
K01 - Farington Field Airport (14 nm S)
0G3 - Tecumseh Municipal Airport (19 nm SW)
KPMV - Plattsmouth Municipal Airport/Douglas V Duey Field (21 nm N)
KSDA - Shenandoah Municipal Airport (22 nm NE)
K57 - Gould Peterson Municipal Airport (25 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by William Maxey
Photo taken 16-Nov-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Nebraska City Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:54 | | 10:54 |
| Sunrise | | 06:23 | | 11:23 |
| Sunset | | 20:18 | | 01:18 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 01:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 04:09:23 |
| Local (UTC-5) | 01-May-2026 23:09:23 |
|
| METAR |
| KAFK | 020355Z AUTO 01004KT 10SM CLR 08/M03 A3014 RMK AO2 T00751026
|
|
| TAF |
KOFF 31nm N | 020200Z 0202/0308 36007KT 9999 SKC QNH3011INS WND VRB05KT AFT 0210 BECMG 0217/0218 27009KT 9999 SCT250 QNH2989INS WND 16006KT AFT 0300 TX20/0222Z TNM01/0212Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|