FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BCR |
| Lat/Long: | 30-50-37.9880N 085-36-06.2980W 30-50.633133N 085-36.104967W 30.8438856,-85.6017494 (estimated) |
| Elevation: | 86 ft. / 26.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 6 miles NE of BONIFAY, FL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 32425 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1975 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0830-1630 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX ASOS: | 119.825 (850-547-1431) |
| CAIRNS APPROACH: | 133.75 |
| CAIRNS DEPARTURE: | 133.75 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 134.3/322.55 (DOTHAN RCAG) WHEN CAIRNS APCH/DEP CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MAIr278/24.8 | | MARIANNA VORTAC | | 114.00 | | 00E |
| OZRr169/26.3 | | CAIRNS VOR/DME | | 111.20 | | 03W |
| RRSr196/27.9 | | WIREGRASS VORTAC | | 111.60 | | 02E |
| EDNr153/(31.2) | | ENTERPRISE VOR | | 116.60 | | 03W |
| HEYr178/(31.9) | | HANCHEY VOR | | 110.60 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOLL WEEVIL | | 150/35.6 | | 352 | | 03W | | BVG | -... ...- --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SVC FUEL AVBL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5398 x 75 ft. / 1645 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /F/B/W/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY SAFETY AREA CONTAINS MULT WASHOUTS WI FIRST 1000 FT BOTH SIDES. FENCE 252 FT E OF CNTRLN PENETRATES TRSNL SFC. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 30-50.194240N | | 30-51.072010N |
| Longitude: | 085-36.191647W | | 085-36.018263W |
| Elevation: | 86.0 ft. | | 84.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 013 magnetic, 010 true | | 193 magnetic, 190 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 5 ft. brush, 215 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear | | 65 ft. trees, 1490 ft. from runway, 235 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TRI COUNTY AIRPORT AUTHORITY PO BOX 756 BONIFAY, FL 32425 Phone 850-703-6808 CTC PERSON: JACK LOCKE |
| Manager: | MARK WILSON 1983 TRI COUNTY AIRPORT RD BONIFAY, FL 32425 Phone 850-703-6808 |
Additional Remarks
| A30A-01 | TREES WIDTH OF RWY 252 FT FM RWY END 300 FT E OF CNTRLN PENETRATE TRSNL SFC. |
| A30A-19 | HILL 3553-3725 FT AFT APCH END 320-750 FT R OF CNTRLN PENETRATES TRSNL SFC. |
| - | WILDLIFE ON RWY; MIL OPS DALGT HR. |
| - | FOR CD CTC CAIRNS APCH AT 334-255-8402, WHEN APCH CLSD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
| - | EXTSV SKYDIVING OPS ON WKENDS. |
| - | TREES & FENCE FULL LEN OF RWY 01/19 252 FT TO 300 FT E OF CNTRLN PENTS THE TRANSITIONAL SFC OF RWY 01/19. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (217KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (126KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (403KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
33J - Geneva Municipal Airport (19 nm NW)
KMAI - Marianna Municipal Airport (22 nm E)
KOZR - Cairns Army Airfield (Fort Rucker) (27 nm N)
54J - DeFuniak Springs Airport (29 nm W)
KDHN - Dothan Regional Airport (30 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Brian Christopher
Photo taken 28-Sep-2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Tri-County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:37 | | 10:37 |
| Sunrise | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 19:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 19:43 | | 00:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 22:47:06 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 17:47:06 |
|
| METAR |
| KBCR | 282158Z AUTO 00000KT 10SM OVC060 27/18 A3007 RMK AO2 SLP140 T02670183
|
|
| TAF |
KOZR 27nm N | 281800Z 2818/2924 18008KT 9999 SCT015 BKN040 QNH2994INS BECMG 2900/2901 20008KT 9999 SCT015 BKN035 QNH2994INS BECMG 2903/2904 24008KT 4800 SHRA VCTS SCT006 OVC015 QNH2990INS TEMPO 2903/2906 VRB20G25KT 1600 TSRA BKN006 OVC012 BECMG 2911/2912 VRB06KT 4800 BR BKN008 QNH2990INS TEMPO 2911/2914 1600 BR OVC006 BECMG 2914/2915 24008KT SCT015 BKN040 QNH2991INS TEMPO 2918/2823 24013G18KT TX30/2820Z TN19/2910Z
|
KDHN 29nm N | 281727Z 2818/2918 08005KT P6SM BKN035 OVC090 FM282200 20007KT P6SM SCT035 BKN100 FM290200 23007KT P6SM VCSH SCT025 BKN100 TEMPO 2903/2905 31015G25KT 6SM -SHRA FM291000 24005KT 5SM BR SCT007 BKN015 FM291400 23009KT P6SM SCT035 SCT250
|
KECP 31nm S | 281727Z 2818/2918 19011KT P6SM SCT030 SCT250 FM290100 20005KT P6SM SCT030 TEMPO 2904/2906 32015G25KT FM290600 25003KT P6SM SCT008 BKN015 FM291000 VRB03KT 6SM BR BKN008 FM291400 21010KT P6SM SCT015 BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|