FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | EOD |
| Lat/Long: | 36-34-03.5495N 087-28-53.2497W 36-34.059158N 087-28.887495W 36.5676526,-87.4814583 (estimated) |
| Elevation: | 595.2 ft. / 181.4 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 7 miles NW of FORT CAMPBELL (CLARKSVILLE), TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42223 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JACKSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MKL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | FRI 0800-1600, ALL MON-THU 0800-2400 REMARKS - OPR 1400-0600Z++ MON-FRI, EXC HOL; BASE OPS 1400-2300Z++ MON-FRI, EXC HOL. WHEN BASE OPS CLSD, CTC CAMPBELL BASE OPS 130.65 142.9 230.1, C270-798-7163/64. CK NOTAM FOR POSSIBLE CHG TO OPR HR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT HIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white (unlighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 124.675 |
| ATIS: | 306.5 |
| WX AWOS-3: | PHONE 270-956-3100 |
| SABRE GROUND: | 142.975 267.3 [OPR HX, CTC BASE OPS FOR INFO. DSN 635-6122 FOR PPR-6115.] |
| SABRE TOWER: | 124.675 290.45 [OPR HX, CTC BASE OPS FOR INFO. DSN 635-6122 FOR PPR-6115.] |
| CAMPBELL APPROACH: | 134.35 |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 134.35 |
| OPS: | 139.9 ;EAGLE CON 285.7 ;EAGLE CON 285.7 ;EAGLE RDO |
| PTD: | 138.7 |
| WX ASOS at CKV (5 nm NE): | 134.575 (931-431-3045) |
| WX AWOS-3 at HVC (17 nm N): | 132.575 (270-886-6311) |
- COMMUNICATIONS - CTAF - 124.675 PTD - 138.7 ATIS - 306.5 CAMPBELL APP/DEP - (R) (E) OPR H24 134.35, 307.025. TWR: (E) OPR 124.675 & 290.45. REMARKS: OPR 1400-0600Z++ MON-FRI EXC HOL, OT USE CTAF AND CTC CAMPBELL APP 134.35, OR 307.025 AIRBORNE; 237.6 ON GND. GND: 142.975 267.3. CLNC DEL: 237.6. REMARKS: WHEN UNAVBL VIA 237.6, CTC CAMPBELL APP AT 270-798-6441. EAGLE RDO - 139.9 285.7. FSS-JACKSON MKL-NOTAM MKL.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKVr226/4.6 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SNUFF | | 299/5.2 | | 335 | | 01W | | CK | -.-. -.- |
| AIRBE | | 199/10.7 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
Airport Services
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | concrete |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 36-33.761165N | | 36-34.357152N |
| Longitude: | 087-29.240893W | | 087-28.534097W |
| Elevation: | 595.2 ft. | | 573.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY ATCA-ASO 9325 GUNSTON ROAD FT BELVOIR, VA 22060 |
| Manager: | BILL ZIENTEK Phone 270 798 9451 |
Additional Remarks
| - | RSTD - 24 HR PPR FOR F/W AND CIV ACFT. CTC BASE OPS C270-798-6122 DSN 635-6122 FOR PPR. EMERG PRO TRNG AND HOT REFUEL NOT AUTH WHEN ARFF EQPT NOT ON SITE. |
| - | MISC - CLASS D AIRSPACE REMAINS CLASS D WHEN TWR CLSD, USE CTAF AND CONTACT CAMPBELL APP 134.35 OR 307.025 PRIOR TO ENTERING CLASS D OR 237.6 ON THE GND. WHEN SABRE TWR AND BASE OPS CLSD, OPEN-CLOSE FLT PLAN WITH CAMPBELL BASE OPS. |
| - | MISC - NO TRML FCST ISSUED FOR SABRE AAF. |
| - | RSTD - TSNT PILOTS PLANNING TO CONDUCT OPR WI R3701 OR R3702 MUST RCV A BRIEF PRIOR TO FLT, CONTACT EAGLE RDO C270-798-2967. |
| - | TFC PAT - R/W DAY/NVD 900 FT, R/W NGT UNAIDED 1300 FT, UAS 1300 FT, F/W 2100 FT, OVERHEAD 2600 FT. F/W RGT TFC RWY 05, LFT TFC RWY 23 RGT TFC RWY 23, LFT TFC RWY 05. UAS LFT TFC RWY 05, RGT TFC RWY 23. |
| - | MISC - LTD TRAN PRK. LGTD HELIPAD NE TWY A. CK NOTAM FOR POSSIBLE CHG TO OPR HR. |
| - | CAUTION - UNMANNED ACFT IN CLASS D. |
| - | OPR 1400-0600Z++ MON-FRI, EXC HOL; BASE OPS 1400-2300Z++ MON-FRI, EXC HOL. WHEN BASE OPS CLSD, CTC CAMPBELL BASE OPS 130.65, 142.9 & 230.1, C270-798-7163/64. CK NOTAM FOR POSSIBLE CHG TO OPR HR. |
| - | FOR CD WHEN UNA VIA FREQ CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) X RWY 05 | |
download (110KB) |
| RNAV (GPS) X RWY 23 | |
download (86KB) |
| COPTER RNAV (GPS) Y RWY 05 | |
download (115KB) |
| COPTER RNAV (GPS) Y RWY 23 | |
download (110KB) |
| COPTER VOR RWY 23 | |
download (114KB) |
| COPTER NDB 303 | |
download (113KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (62KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (400KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCKV - Outlaw Field Airport (5 nm NE)
KHOP - Campbell Army Airfield (Fort Campbell) (6 nm N)
KHVC - Hopkinsville-Christian County Airport (17 nm N)
M02 - Dickson Municipal Airport (26 nm S)
M91 - Springfield Robertson County Airport (27 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Sabre Army Airfield (Fort Campbell) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunrise | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 19:33 | | 00:33 |
| Evening civil twilight | | 20:01 | | 01:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 11:17:48 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 06:17:48 |
|
| METAR |
| KEOD | 271055Z AUTO 16005KT 10SM CLR 17/13 A2995 RMK AO2 SLP140 T01730130
|
KCKV 4nm NE | 271052Z AUTO 15003KT 10SM CLR 17/12 A2993 RMK AO2 SLP130 T01670122
|
KHOP 6nm N | 271055Z AUTO 13008KT 10SM CLR 18/12 A2991 RMK AO2 SLP126 T01800122
|
KHVC 17nm N | 271055Z AUTO 11005KT 10SM +RA CLR 15/12 A2992 RMK AO2
|
|
| TAF |
KCKV 4nm NE | 270520Z 2706/2806 10004KT P6SM SCT250 FM270900 14007KT P6SM SCT060 BKN250 WS020/19035KT FM271300 17014G24KT P6SM SCT040 BKN120 PROB30 2713/2716 4SM -TSRA OVC035CB FM271600 18015G25KT P6SM SCT050 FM280200 19012G22KT P6SM VCTS BKN050CB TEMPO 2803/2806 3SM TSRA BKN025CB
|
KHOP 6nm N | 270800Z 2708/2814 13007KT 9999 FEW050 WS020/17040KT QNH2993INS BECMG 2712/2713 17012G25KT 9000 -SHRA OVC050 QNH2991INS BECMG 2715/2716 15010G25KT 9000 -SHRA BKN030 OVC050 QNH2991INS BECMG 2801/2802 15018G35KT 4800 TSRA BKN030 OVC050 QNH2981INS BECMG 2805/2806 15018G35KT 4800 TSRA BKN010 QNH2985INS TEMPO 2806/2808 20018G45KT 1600 +TSRAGR BKN005 BECMG 2808/2809 24005KT 9999 BKN012 QNH2995INS TX28/2720Z TN15/2708Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|