FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HVC |
| Lat/Long: | 36-51-25.0870N 087-27-18.2830W 36-51.418117N 087-27.304717W 36.8569686,-87.4550786 (estimated) |
| Elevation: | 563.6 ft. / 171.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 2 miles E of HOPKINSVILLE, KY |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42240 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SA-SU ON CALL, ALL M-F 0900-1700 270-885-4176 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08 & 26; PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 132.575 (270-886-6311) |
| CAMPBELL APPROACH: | 118.1 |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 118.1 |
| WX ASOS at CKV (14 nm S): | 134.575 (931-431-3045) |
| WX AWOS-3 at EOD (17 nm S): | PHONE 270-956-3100 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKVr353/14.2 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIRBE | | 346/7.5 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5505 x 100 ft. / 1678 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 36-51.322130N | | 36-51.514048N |
| Longitude: | 087-27.856355W | | 087-26.753048W |
| Elevation: | 536.9 ft. | | 563.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 079 magnetic, 078 true | | 259 magnetic, 258 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 98 ft. trees, 1518 ft. from runway, 431 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 61 ft. trees, 1682 ft. from runway, 395 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HOPKINSVILLE 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-889-4176 |
| Manager: | WILLIAM OUTLAW 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-889-4157 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (248KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (373KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHOP - Campbell Army Airfield (Fort Campbell) (11 nm S)
KCKV - Outlaw Field Airport (14 nm S)
KEOD - Sabre Army Airfield (Fort Campbell) (17 nm S)
2M0 - Princeton-Caldwell County Airport (25 nm NW)
M21 - Muhlenberg County Airport (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bobby Hester - Hopkinsville, KY
Do you have a better or more recent aerial photo of Hopkinsville-Christian County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:30 | | 10:30 |
| Sunrise | | 05:58 | | 10:58 |
| Sunset | | 19:36 | | 00:36 |
| Evening civil twilight | | 20:04 | | 01:04 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 12:29:38 |
| Local (UTC-5) | 30-Apr-2026 07:29:38 |
|
| METAR |
| KHVC | 301215Z AUTO 36003KT 10SM 09/05 A3006 RMK AO2 PWINO
|
KHOP 12nm S | 301155Z AUTO 36005KT 10SM CLR 09/05 A3002 RMK AO2 SLP167 70003 T00920054 10131 20075 52015
|
KCKV 15nm S | 301152Z AUTO 35006KT 10SM CLR 10/06 A3004 RMK AO2 SLP172 70001 T01000056 10133 20083 53017
|
KEOD 17nm S | 301155Z AUTO 35004KT 10SM CLR 10/06 A3006 RMK AO2 SLP181 T00980058 10139 20092 52016
|
|
| TAF |
KHOP 12nm S | 300800Z 3008/0114 33010G15KT 9999 FEW050 BKN150 QNH2991INS BECMG 3014/3015 36010G20KT 9999 FEW100 QNH3002INS BECMG 0100/0101 36006KT 9999 FEW040 BKN200 QNH3007INS TX20/3021Z TN07/0109Z
|
KCKV 15nm S | 301127Z 3012/0112 36007KT P6SM SKC FM301500 02010G18KT P6SM FEW250 FM010000 02005KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|