FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | EOE |
| Lat/Long: | 34-18-33.5620N 081-38-26.3570W 34-18.559367N 081-38.439283W 34.3093228,-81.6406547 (estimated) |
| Elevation: | 570.1 ft. / 173.8 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 3 miles N of NEWBERRY, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29108 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AND (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 22; MIRL RWY 04/22 - CTAF. PAPI RWY 04 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 124.275 (803-276-2419) |
| COLUMBIA APPROACH: | 133.4 [0600-2300] |
| COLUMBIA DEPARTURE: | 133.4 [0600-2300] |
| WX AWOS-3 at LUX (19 nm NW): | 123.975 (864-682-3639) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CAEr315/39.8 | | COLUMBIA VORTAC | | 114.70 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| UNION COUNTY | | 186/22.5 | | 326 | | 06W | | UOT | ..- --- - |
| AIKEN | | 009/39.5 | | 347 | | 06W | | AIK | .- .. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF-SERVE. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 23.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 34-18.295788N | | 34-18.822937N |
| Longitude: | 081-38.678060W | | 081-38.200470W |
| Elevation: | 535.5 ft. | | 570.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 044 magnetic, 037 true | | 224 magnetic, 217 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.15 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.15 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 96 ft. trees, 2379 ft. from runway, 271 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear | | 62 ft. tree, 1720 ft. from runway, 40 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NEWBERRY COUNTY PO BOX 156 NEWBERRY, SC 29108 Phone 803-321-2100 |
| Manager: | JOSH ROWE P.O. BOX 156, 1309 COLLEGE STREET NEWBERRY, SC 29108 Phone 803-944-0613 (803) 321-2383 FAX. |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC COLUMBIA APCH AT 803-822-4511. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (214KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (141KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLUX - Laurens County Airport (19 nm NW)
35A - Union County Airport, Troy Shelton Field (23 nm N)
6J4 - Saluda County Airport (24 nm S)
KGRD - Greenwood County Airport (26 nm W)
KFDW - Fairfield County Airport (26 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Jun-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Newberry County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:36 | | 10:36 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-May-2026 10:36:47 |
| Local (UTC-4) | 03-May-2026 06:36:47 |
|
| METAR |
| KEOE | 031015Z AUTO 34004KT 10SM CLR 07/05 A3011 RMK AO2
|
KLUX 19nm NW | 031015Z AUTO 00000KT 10SM CLR 04/03 A3008 RMK AO2
|
|
| TAF |
KCAE 34nm SE | 031003Z 0310/0406 VRB03KT 5SM BR SKC TEMPO 0310/0314 2SM BR VV003 FM031400 04005KT P6SM SKC FM031800 27006KT P6SM SKC FM040000 VRB03KT P6SM SKC
|
KCUB 38nm SE | 031003Z 0310/0406 00000KT 5SM BR SKC TEMPO 0310/0314 2SM BR VV003 FM031400 04004KT P6SM SKC FM031800 26006KT P6SM SKC FM040000 00000KT P6SM SKC
|
KAIK 40nm S | 031027Z 0310/0406 VRB03KT P6SM SKC TEMPO 0310/0314 3/4SM BR VV002 FM031400 05005KT P6SM SKC FM031800 24006KT P6SM SKC FM040000 VRB03KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|