FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | JGG |
| Lat/Long: | 37-14-21.0290N 076-42-57.9460W 37-14.350483N 076-42.965767W 37.2391747,-76.7160961 (estimated) |
| Elevation: | 49 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of WILLIAMSBURG, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23185 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JGG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-FEB 0800-1800, MAR-OCT 0800-1900 ARPT UNATTND CHRISTMAS DAY - ATTND BY REQUEST. |
| Pattern altitude: | 849 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; MIRL RY 13/31; PERIMETER LGTS RY H1 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.625 (757-220-8810) |
| NORFOLK APPROACH: | 119.45 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 119.45 |
| WX ASOS at PHF (12 nm SE): | PHONE 757-874-3682 |
| WX AWOS-3 at FYJ (17 nm N): | 132.825 (804-785-2307) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr188/12.6 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr112/19.8 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| ORFr317/32.3 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| RICr128/32.9 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| CCVr269/34.9 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 053/20.6 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3204 x 60 ft. / 977 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition NMRS CRACKS IN RWY PAVEMENT. PCI VALUE OF 45. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 37-14.483717N | | 37-14.216817N |
| Longitude: | 076-43.250367W | | 076-42.680517W |
| Elevation: | 48.0 ft. | | 22.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 120 true | | 311 magnetic, 300 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 839 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear | | 116 ft. tree, 1790 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear 13 FT TREE 150 FT FM THR 115 L OF CNTRLN; BRUSH APRX 120 FT FM THR, ARND PEN EDGE, 10 FT ABV RWY END. |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 37-14.534333N | | |
| Longitude: | 076-43.152167W | | |
| Elevation: | 40.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WILLIAMSBURG-JAMESTOWN ARPT. 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
| Manager: | HERON WEIDNER 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
Additional Remarks
| A51-31 | 200 FT DTHR. CLR SLP 15:1 TO DTHR. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 757-229-9256. RY 31 DEP TURN LEFT HEADING 270 DEG TO AVOID SCHOOL 3500 FT OFF RY END. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU NORFOLK CD, 4 CLICKS NORFOLK, 5 LEESBURG RADIO (CLICK SLOWLY). IF UN, FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
| - | HELIPAD CLSD CT 122.8 FOR LDG INSTRUCTIONS. |
| - | PAEW ADJECENT TO RY 13/31. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (179KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-C | |
download (172KB) |
| VOR-B | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (367KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (6 nm NE)
KFAF - Felker Army Airfield (8 nm SE)
KPHF - Newport News/Williamsburg International Airport (12 nm SE)
KFYJ - Middle Peninsula Regional Airport (17 nm N)
KLFI - Langley Air Force Base (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking south from 5,000' altitude.
Do you have a better or more recent aerial photo of Waltrip Williamsburg Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunset | | 19:52 | | 23:52 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 00:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 11:52:14 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 07:52:14 |
|
| METAR |
| KJGG | 281135Z AUTO 00000KT 10SM FEW150 SCT240 A3020 RMK AO2 $
|
KFAF 9nm SE | 280255Z 09006KT 10SM FEW250 10/01 A3024 RMK A02 SLP240 WND DATA ESTMD ALTSG DATA ESTMD T01010007
|
KPHF 12nm SE | 281054Z 30003KT 9SM CLR 05/04 A3020 RMK AO2 SLP227 T00500044
|
KFYJ 17nm N | 281135Z AUTO 00000KT 7SM CLR 06/06 A3022 RMK AO1 T00630058
|
KLFI 20nm SE | 281055Z 00000KT 10SM BKN160 08/07 A3018 RMK AO2A SLP226 T00790067 $
|
|
| TAF |
KFAF 9nm SE | 280300Z 2803/2908 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3015INS BECMG 2813/2814 VRB06KT 9999 BKN140 QNH3008INS BECMG 2818/2819 VRB06KT 9999 BKN080 QNH3003INS BECMG 2821/2822 11012KT 9999 BKN050 OVC070 QNH2997INS TX20/2820Z TN08/2808Z LAST NO AMDS AFT 2803 NEXT 2810
|
KPHF 12nm SE | 280532Z 2806/2906 VRB02KT P6SM SCT250 TEMPO 2809/2812 4SM BR FM281400 13007KT P6SM BKN070 FM282300 VRB05KT P6SM SCT070
|
KLFI 20nm SE | 280900Z 2809/2915 VRB06KT 9999 FEW180 QNH3017INS BECMG 2811/2812 VRB06KT 9999 FEW140 BKN170 QNH3014INS BECMG 2815/2816 VRB06KT 9999 OVC080 QNH3007INS BECMG 2820/2821 12010G15KT 9999 BKN065 QNH3003INS BECMG 2903/2904 15010G15KT 9999 BKN030 QNH2993INS TX18/2818Z TN07/2809Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|