FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JWN |
| Lat/Long: | 36-10-58.8786N 086-53-11.3832W 36-10.981310N 086-53.189720W 36.1830218,-86.8864953 (estimated) |
| Elevation: | 501 ft. / 152.7 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 1 mile NW of NASHVILLE, TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 37209 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1986 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | NASHVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BNA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 02 & 20; PAPI RWY 02 & 20; MIRL RWY 02/20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.45 |
| UNICOM: | 122.7 |
| ATIS: | 127.075 |
| WX AWOS-3: | PHONE 615-350-6222 |
| JOHN TUNE GROUND: | 121.7 [0700-2100] |
| JOHN TUNE TOWER: | 119.45 [0700-2100] |
| NASHVILLE APPROACH: | 119.35 |
| NASHVILLE DEPARTURE: | 119.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 124.55 ;WHEN TWR CLSD |
| WX ASOS at BNA (11 nm E): | PHONE 629-236-5115 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BNAr288/10.2 | | NASHVILLE VORTAC | | 114.10 | | 02W |
| CKVr137/36.6 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 97.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 36-10.503127N | | 36-11.459447N |
| Longitude: | 086-53.345162W | | 086-53.034330W |
| Elevation: | 458.6 ft. | | 501.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 018 magnetic, 015 true | | 198 magnetic, 195 true |
| Declared distances: | TORA:6001 TODA:6001 ASDA:6001 LDA:6001 | | TORA:6001 TODA:6001 ASDA:6001 LDA:6001 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 80 ft. tree, 2148 ft. from runway, 112 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear | | 40 ft. tree, 1572 ft. from runway, 397 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | METRO NASHVILLE APT AUTHORITY ONE TERMINAL DR. NASHVILLE, TN 37214 Phone 615-275-1600 |
| Manager: | ADAM C. WOLF 1000 TUNE AIRPORT DRIVE NASHVILLE, TN 37209 Phone 615-275-1783 |
Additional Remarks
| E60-20 | ENGINEERED MATERIAL ARRESTING SYSTEM (EMAS) 186 FT LONG BY 121 FT WIDE LCTD 560 FT FM DEP END RWY 20. |
| - | BIRDS & DEER INVOF ARPT. |
| - | BLEEDOVER OCR ALL FREQS 1.75 NM NORTH OF RWY. |
| - | WHEN ATCT CLSD FOR CD CTC NASHVILLE APCH ON 124.55, IF UNABLE CALL 615-695-4524. |
| - | TWY R1 CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 49FT |
| - | TWY R2 CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 79FT |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 20 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (272KB) |
Departure Procedures |
| JOHN TUNE ONE | |
download (134KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (188KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBNA - Nashville International Airport (11 nm E)
KMQY - Smyrna Airport (21 nm SE)
M91 - Springfield Robertson County Airport (21 nm N)
KXNX - Music City Executive Airport (26 nm NE)
M02 - Dickson Municipal Airport (27 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Shawn Everingham
Photo taken 10-Jun-2017
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of John C Tune Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:05 | | 10:05 |
| Sunrise | | 05:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 19:55 | | 00:55 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 01:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 23:31:20 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 18:31:20 |
|
| METAR |
| KJWN | 282150Z 07009KT 10SM BKN050 BKN065 BKN080 31/20 A2994
|
KBNA 11nm E | 282253Z 06009KT 10SM FEW050 BKN250 31/19 A2995 RMK AO2 SLP135 T03060189
|
|
| TAF |
KBNA 11nm E | 282045Z 2821/2924 05008KT P6SM SCT050 BKN250 FM290000 06005KT P6SM BKN250 FM291800 12005KT P6SM OVC030 PROB30 2918/2922 -TSRA OVC020CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|