FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LGC |
| Lat/Long: | 33-00-32.9430N 085-04-23.5350W 33-00.549050N 085-04.392250W 33.0091508,-85.0732042 (estimated) |
| Elevation: | 693.6 ft. / 211.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of LAGRANGE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30240 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LGC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 0900-1700, ALL MON-FRI 0800-1800 |
| Pattern altitude: | 1700.6 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 31; HIRL RWY 13/31; TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 126.325 (706-845-0677) |
| ATLANTA APPROACH: | 125.5 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 125.5 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.25 |
| WX AWOS-3PT at PIM (14 nm SE): | 120.275 (706-663-2081) |
| WX AWOS-3PT at 5A9 (19 nm E): | 118.35 (706-655-2005) |
- ATLANTA LARGE TRACON PROVIDES APCH/DEP SVC 0615-2300; ATLANTA ARTCC PROVIDES APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQS 120.45/298.850 & CLNC DEL ON FREQ 120.45 (COLUMBUS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LGCr109/7.1 | | LAGRANGE VORTAC | | 115.60 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| COWETA COUNTY | | 234/23.4 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
| CARROLLTON | | 179/33.5 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
| PECAT | | 244/34.3 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL 24 HR CREDIT CARD SVC AVBL. A+:FOR SVC AFT HRS CALL 706-616-1553 |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 6499 x 100 ft. / 1981 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-00.804540N | | 33-00.163967N |
| Longitude: | 085-04.890812W | | 085-03.871238W |
| Elevation: | 687.7 ft. | | 675.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 127 true | | 310 magnetic, 306 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 123 ft. trees, 2414 ft. from runway, 675 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 143 ft. trees, 5634 ft. from runway, 592 ft. right of centerline, 38:1 slope to clear |
Runway 3/21
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 33-00.257788N | | 33-01.008670N |
| Longitude: | 085-04.608925W | | 085-04.204838W |
| Elevation: | 677.9 ft. | | 693.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 028 magnetic, 024 true | | 208 magnetic, 204 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 33 ft. trees, 282 ft. from runway, 261 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear | | 41 ft. pole, 845 ft. from runway, 149 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LA GRANGE & TROUP CO TROUP COUNTY, 100 RIDLEY AVE LAGRANGE, GA 30241 Phone 706-883-1610 |
| Manager: | LANDON MILES 200 AIRPORT PARKWAY LAGRANGE, GA 30240 Phone 706-616-1553 |
Additional Remarks
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 31 | |
download (268KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (269KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (240KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (154KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPIM - Harris County Airport (14 nm SE)
7A3 - Lanett Regional Airport (14 nm SW)
KCCO - Newnan Coweta County Airport (24 nm NE)
KAUO - Auburn University Regional Airport (30 nm SW)
KCSG - Columbus Airport (30 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Don Neuberg
Photo taken 11-Nov-2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of LaGrange-Callaway Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 20:42 | | 00:42 |
| Evening civil twilight | | 21:10 | | 01:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 07:20:18 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 03:20:18 |
|
| METAR |
KPIM 14nm SE | 310635Z AUTO VRB01KT 10SM CLR 22/22 A2995 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAUO 29nm SW | 310520Z 3106/0106 VRB05KT P6SM SCT050 BKN250 FM310800 VRB03KT 6SM BR OVC025 FM311000 00000KT 2SM BR OVC005 TEMPO 3112/3115 1SM BR BKN003 OVC007 FM311500 09005KT P6SM OVC015 FM311800 30006KT P6SM VCSH OVC050 PROB30 3119/0101 P6SM TS SCT025CB BKN050
|
KCSG 30nm S | 310543Z 3106/0106 00000KT P6SM SCT035 SCT120 FM311000 00000KT 5SM BR BKN012 FM311200 00000KT 6SM -SHRA BR BKN008 FM311600 08005KT P6SM VCSH BKN020 PROB30 3118/3124 4SM -TSRA BKN015CB FM010500 00000KT P6SM BKN012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|