FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LOT |
| Lat/Long: | 41-36-29.1490N 088-05-47.0030W 41-36.485817N 088-05.783383W 41.6080969,-88.0963897 (estimated) |
| Elevation: | 679 ft. / 207.0 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2000) |
| From city: | 20 miles SW of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 60441 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RY 02/20 & 09/27 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. ACTVT REIL RYS 02/20 & 09/27 & PAPI RYS 02/ 20 & 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 134.8 |
| WX AWOS-3PT: | 126.675 (815-588-4802) |
| LEWIS GROUND: | 120.425 [0600-2000] |
| LEWIS TOWER: | 134.8 [0600-2000] |
| CHICAGO APPROACH: | 119.35 |
| CHICAGO DEPARTURE: | 119.35 |
| D-ATIS: | 126.675 |
| IC: | 119.35 |
| WX AWOS-3 at JOT (6 nm SW): | 119.975 (815-730-9560) |
| WX AWOS-3 at C09 (18 nm SW): | 118.175 (815-941-1815) |
| WX ASOS at MDW (19 nm NE): | PHONE 773-884-4424 |
| WX ASOS at DPA (19 nm N): | PHONE 630-587-3668 |
| WX ASOS at ARR (20 nm NW): | PHONE 630-466-5649 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JOTr068/10.6 | | JOLIET VOR/DME | | 112.30 | | 02E |
| DPAr144/20.4 | | DUPAGE VOR/DME | | 114.55 | | 02E |
| CGTr282/24.3 | | CHICAGO HEIGHTS VORTAC | | 114.20 | | 02E |
| EONr324/24.5 | | PEOTONE VORTAC | | 113.20 | | 02E |
| OBKr192/37.4 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 6500 x 100 ft. / 1981 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 99.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 41-35.953873N | | 41-36.993583N |
| Longitude: | 088-06.053815W | | 088-05.715330W |
| Elevation: | 679.0 ft. | | 665.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 015 magnetic, 013 true | | 195 magnetic, 193 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | none | | 190 ft. ant, marked and lighted, 4999 ft. from runway, 366 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 5500 x 75 ft. / 1676 x 23 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-36.482153N | | 41-36.518018N |
| Longitude: | 088-06.266618W | | 088-05.060897W |
| Elevation: | 673.1 ft. | | 665.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 088 true | | 270 magnetic, 268 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JOLIET REGIONAL PORT DIST 555 EXECUTIVE TERMINAL,, GEORGE MICHAS DR ROMEOVILLE, IL 60446-7175 Phone 815-838-9497 |
| Manager: | CHRIS LAWSON 555 EXECUTVE TERMINAL,, GEORGE MICHAS DR ROMEOVILLE, IL 60446-7175 Phone 815-838-9497 AMGR ADDNL PHONE NUMBER - 815-838-9512. EMAIL: CLAWSON@FLYLOT.COM |
Additional Remarks
| - | N PARKING RAMP CLSD TO ALL MULTI ENGINE ACFT. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | CHICAGO APPROACH CLEARANCE 847-289-0926 |
| - | FOR CD CTC CHICAGO APCH AT 847-289-0926. |
| - | TWYS N1 AND N2 CLSD TO FIXED WING ACFT MORE THAN 6000LB. |
| - | BA CONDS ARE NOT RPRTD BTN 2100 - 0600. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (182KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (212KB) |
| LOC/DME RWY 09 | |
download (211KB) |
| LOC RWY 02 | |
download (252KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (161KB) |
Departure Procedures |
| ADELL EIGHT (RNAV) | |
download (213KB) |
| BLOKR EIGHT (RNAV) | |
download (222KB) |
| CARYN EIGHT (RNAV) | |
download (191KB) |
| DARCY EIGHT (RNAV) | |
download (204KB) |
| ELANR NINE (RNAV) | |
download (209KB) |
| OBENE THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (375KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (518KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1C5 - Bolingbrook's Clow International Airport (5 nm N)
C09 - Morris Municipal Airport/James R Washburn Field (18 nm SW)
KMDW - Chicago Midway International Airport (19 nm NE)
KDPA - DuPage Airport (19 nm N)
KARR - Aurora Municipal Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-Jul-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lewis University Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 05:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:06 | | 01:06 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 01:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 09:38:01 |
| Local (UTC-5) | 17-May-2026 04:38:01 |
|
| METAR |
| KLOT | 170910Z AUTO 14006KT 10SM CLR 17/17 A2991 RMK AO2
|
KJOT 6nm SW | 170915Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/18 A2991 RMK AO2 T01790175
|
KC09 18nm SW | 170921Z AUTO 17004KT 10SM CLR 17/17 A2989 RMK AO2
|
KMDW 19nm NE | 170853Z 20007KT 10SM FEW065 OVC220 19/17 A2990 RMK AO2 SLP115 T01940172 51001
|
KDPA 20nm N | 170852Z 18007KT 10SM CLR 19/17 A2989 RMK AO2 SLP116 T01890167 58002
|
KARR 20nm NW | 170852Z AUTO 15004KT 8SM CLR 17/16 A2989 RMK AO2 SLP117 T01720161 58002
|
|
| TAF |
KMDW 19nm NE | 170539Z 1706/1812 19008KT P6SM FEW150 OVC250 FM171000 10008KT P6SM SCT150 OVC200 PROB30 1710/1713 -SHRA BKN100 FM171300 10010KT P6SM VCSH SCT045 BKN120 PROB30 1713/1715 4SM -TSRA BKN045CB FM171600 16012G18KT P6SM FEW045 BKN200 FM172000 19015G26KT P6SM FEW050 BKN250 FM180100 19013G22KT P6SM FEW050
|
KDPA 20nm N | 170539Z 1706/1806 19008KT P6SM FEW150 OVC250 FM171000 10008KT P6SM SCT150 OVC200 PROB30 1710/1713 -SHRA BKN100 FM171300 10010KT P6SM VCSH SCT045 BKN120 PROB30 1713/1715 4SM -TSRA BKN045CB FM171600 16012G18KT P6SM FEW045 BKN200 FM172000 19015G26KT P6SM FEW050 BKN250 FM180100 19012G20KT P6SM FEW050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|