FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MKO |
| Lat/Long: | 35-39-27.9000N 095-21-41.9000W 35-39.465000N 095-21.698333W 35.6577500,-95.3616389 (estimated) |
| Elevation: | 611.5 ft. / 186.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (1985) |
| From city: | 6 miles S of MUSKOGEE, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 74403 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MKO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 31; REIL RWY 13; MIRL RWY 13/31 - CTAF. PAPI RWY 13/31 ON CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 135.025 (918-683-6987) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 132.2/338.35 (MC ALESTER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OKMr087/24.7 | | OKMULGEE VOR/DME | | 114.90 | | 08E |
| TULr139/38.4 | | TULSA VORTAC | | 114.40 | | 08E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HENRYETTA | | 060/35.3 | | 267 | | 04E | | HET | .... . - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL AVBL H24 SELF SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 7202 x 150 ft. / 2195 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 59.0 | | Double wheel: | 78.0 | | Double tandem: | 131.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 35-39.654667N | | 35-38.815717N |
| Longitude: | 095-22.031180W | | 095-21.002378W |
| Elevation: | 606.8 ft. | | 581.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 129 magnetic, 135 true | | 309 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 4498 x 75 ft. / 1371 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 35-39.425788N | | 35-39.950172N |
| Longitude: | 095-22.289908W | | 095-21.647693W |
| Elevation: | 610.7 ft. | | 596.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 039 magnetic, 045 true | | 219 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 26 ft. trees, 831 ft. from runway, 207 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear | | none |
Runway 18/36
| Dimensions: | 1904 x 60 ft. / 580 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 35-39.959120N | | 35-39.645358N |
| Longitude: | 095-21.747653W | | 095-21.747848W |
| Elevation: | 596.8 ft. | | 596.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 180 true | | 354 magnetic, 000 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MUSKOGEE MUNICIPAL BLDG, P.O. BOX 1927 MUSKOGEE, OK 74402 Phone (918) 684-6201 |
| Manager: | TYLER EVANS 1201 SABRE ST MUSKOGEE, OK 74403 Phone 918-684-6234 AFTER HRS FUEL CALL 918-869-8410. |
Additional Remarks
| - | TWY B CLSD TO ACFT OVER 25,000 LBS. |
| - | OCNL COYOTES ON & INVOF RWY. |
| - | AIRPORT USED FOR OKLAHOMA NATIONAL GUARD ATC TRAINING EVENTS - IRREGULAR SCHEDULE. CONTACT ATCT ON 118.95 WHEN OPERATIONAL. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (307KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (273KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (310KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (122KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (401KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
H68 - Hefner-Easley Airport (19 nm N)
KTQH - Tahlequah Municipal Airport (24 nm NE)
KGZL - Stigler Regional Airport (26 nm SE)
KOKM - Okmulgee Regional Airport/Paul and Betty Abbott Field (29 nm W)
KJSV - Sallisaw Municipal Airport (30 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 09-Sep-2011
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Muskogee-Davis Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 10:40 |
| Sunrise | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunset | | 20:28 | | 01:28 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 01:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 10:02:51 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 05:02:51 |
|
| METAR |
| KMKO | 280953Z AUTO 11005KT 10SM BKN010 OVC075 21/20 A2989 RMK AO2 CIG 008V014 SLP115 T02110200 $
|
|
| TAF |
KRVS 38nm NW | 280523Z 2806/2906 VRB04KT 6SM -SHRA BR BKN040 TEMPO 2806/2810 2SM SHRA BR BKN015 FM281000 07005KT 6SM BR OVC007 FM281500 12007KT 6SM BR VCSH OVC015 FM282000 12007KT 6SM -SHRA VCTS BKN040CB TEMPO 2820/2824 3SM -TSRA BKN025CB FM290100 12005KT P6SM OVC015
|
KTUL 41nm NW | 280523Z 2806/2906 VRB04KT 6SM -SHRA BR BKN040 TEMPO 2806/2810 2SM SHRA BR BKN015 FM281000 07005KT 6SM BR VCSH OVC007 FM281500 12007KT 6SM BR VCSH OVC015 FM282000 12007KT 6SM -SHRA VCTS BKN040CB TEMPO 2820/2824 3SM -TSRA BKN025CB FM290100 12005KT P6SM OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|