FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PXE |
| Lat/Long: | 32-30-38.0910N 083-46-02.4450W 32-30.634850N 083-46.040750W 32.5105808,-83.7673458 (estimated) |
| Elevation: | 418.2 ft. / 127.5 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2025) |
| From city: | 4 miles NW of PERRY, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31069 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 CLSD THANKSGIVING, CHRISTMAS, NEW YEARS AND EASTER. FOR SVC AFT HRS CALL 478-988-3699. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 36; PAPI RWY 18 & 36; HIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 123.825 (478-987-8768) |
| ATLANTA APPROACH: | 124.2 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 124.2 |
| WX ASOS at MCN (12 nm NE): | PHONE 478-795-1120 |
- ATLANTA LARGE TRACON PROVIDES APCH/DEP SVC 0615-2300 ON FREQ 124.2; ATLANTA ARTCC PROVIDES APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQ 134.5 (MACON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr321/22.5 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LINDBERGH | | 045/26.6 | | 242 | | 04W | | LKG | .-.. -.- --. |
| CONEY | | 015/31.1 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
| EASTMAN | | 310/38.5 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5004 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 28 /F/A/X/T | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 91.0 | | Double tandem: | 145.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 32-31.047427N | | 32-30.222283N |
| Longitude: | 083-46.045187W | | 083-46.036300W |
| Elevation: | 418.0 ft. | | 410.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 179 true | | 005 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 59 ft. trees, 1734 ft. from runway, 656 ft. right of centerline, 26:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PERRY-HOUSTON CO ARPT AUTH 375 MYRTLE FIELD ROAD PERRY, GA 31069 Phone 478-988-3699 BILL JERLES, CHAIRMAN AIRPORT AUTHORITY. |
| Manager: | JIM MARQUARDT 375 MYRTLE FIELD ROAD PERRY, GA 31069 Phone 478-988-3699 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6132, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 36 | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (269KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KWRB - Robins Air Force Base (12 nm NE)
KMCN - Middle Georgia Regional Airport (12 nm NE)
53A - Dr. C P Savage Sr. Airport (17 nm SW)
KMAC - Macon Downtown Airport (21 nm NE)
6A1 - Butler Municipal Airport (24 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of David Murphy
Photo taken 16-Aug-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Perry-Houston County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:36 | | 00:36 |
| Evening civil twilight | | 21:04 | | 01:04 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 10:37:38 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 06:37:38 |
|
| METAR |
| KPXE | 310955Z AUTO 00000KT 7SM HZ CLR 20/ A2995 RMK AO2
|
KWRB 11nm NE | 310955Z AUTO 00000KT 10SM FEW150 22/21 A2992 RMK AO2 SLP131 T02150205 TSNO $
|
KMCN 12nm NE | 311002Z AUTO 03005KT 3SM BR FEW033 21/21 A2994 RMK AO2 T02060206 $
|
|
| TAF |
KWRB 11nm NE | 311000Z 3110/0109 13003KT 8000 BR BKN007 QNH2991INS BECMG 3111/3112 10003KT 8000 -SHRA OVC008 QNH2994INS BECMG 3114/3115 10003KT 4800 -SHRA SCT008 OVC015 QNH2998INS TEMPO 3118/3122 6000 TSRA OVC007CB BECMG 3123/3124 12003KT 9999 NSW BKN008 OVC015 QNH2993INS TX24/3120Z TN22/3110Z LAST NO AMDS AFT 3110 NEXT 0113
|
KMCN 12nm NE | 310936Z 3110/0106 00000KT P6SM SCT200 TEMPO 3110/3111 2SM BR BKN006 FM311300 00000KT 6SM BR BKN006 FM311500 07005KT P6SM -SHRA SCT006 BKN012 FM311800 07006KT P6SM VCSH BKN020 PROB30 3118/3124 4SM -TSRA BKN015CB FM010500 00000KT P6SM BKN007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|