FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 6A1 |
| Lat/Long: | 32-34-05.6490N 084-14-48.0750W 32-34.094150N 084-14.801250W 32.5682358,-84.2466875 (estimated) |
| Elevation: | 667 ft. / 203 m (estimated) |
| Variation: | 05W (2020) |
| From city: | 1 mile NW of BUTLER, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31006 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 01/19 OPER DUSK-2400; AFT 2400 ACTVT - CTAF. PAPI RWY 01 & 19 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3: | 119.525 (478-862-2966) |
| ATLANTA APPROACH: | 124.2 [0645-2300] |
| ATLANTA DEPARTURE: | 124.2 [0645-2300] |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA LARGE TRACON 0615-2300; APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQS 120.45/298.850 (COLUMBUS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LINDBERGH | | 347/24.6 | | 242 | | 04W | | LKG | .-.. -.- --. |
| CONEY | | 336/39.4 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 32-33.773883N | | 32-34.598653N |
| Longitude: | 084-14.710747W | | 084-14.710353W |
| Elevation: | 659.2 ft. | | 620.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 000 true | | 185 magnetic, 180 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. trees, 980 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | none |
Runway 6/24
| Dimensions: | 2405 x 180 ft. / 733 x 55 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RWY 06/24 ENDS AND EDGES MKD WITH INGROUND CONCRETE PADS. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 32-33.812000N | | 32-33.993167N |
| Longitude: | 084-15.198167W | | 084-14.781500W |
| Elevation: | 662.0 ft. | | 655.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 068 magnetic, 063 true | | 248 magnetic, 243 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. trees, 216 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear RWY 06 APCH RATIO 20:1 TO DSPLCD THLD, 54 FT TREE, 1280 FT FROM DSPLCD THLD, 160 FT RIGHT. | | 56 ft. trees, 728 ft. from runway, 146 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TAYLOR COUNTY BOX 278 BUTLER, GA 31006 Phone 478-862-3336 |
| Manager: | CODY RUSTIN BOX 553 BUTLER, GA 31006 Phone 478-837-5490 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6132, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (195KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (67KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (407KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
53A - Dr. C P Savage Sr. Airport (20 nm SE)
KOPN - Thomaston-Upson County Airport (23 nm N)
KPXE - Perry-Houston County Airport (24 nm E)
KACJ - Jimmy Carter Regional Airport (28 nm S)
KMCN - Middle Georgia Regional Airport (31 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 03-Feb-2013
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Butler Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:36 | | 10:36 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 12:52:39 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 08:52:39 |
|
| TAF |
KMCN 31nm E | 201133Z 2012/2112 VRB03KT P6SM FEW005 FEW250 FM201500 17005KT P6SM FEW040 SCT200 FM210100 VRB03KT P6SM FEW250
|
KWRB 34nm E | 201100Z 2011/2117 15006KT 9999 SCT050 QNH3013INS BECMG 2113/2114 19009KT 9999 BKN055 QNH3005INS BECMG 2116/2117 20012KT 9000 -SHRA BKN050 QNH2998INS TX33/2020Z TN19/2012Z
|
KCSG 36nm W | 201133Z 2012/2112 VRB03KT P6SM FEW250 FM201500 19005KT P6SM SCT040 BKN200 FM201800 21005KT P6SM SCT050 BKN200 PROB30 2019/2023 4SM -TSRA BKN035CB FM210000 00000KT P6SM SCT060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|