FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | RCZ |
| Lat/Long: | 34-53-28.6920N 079-45-34.5520W 34-53.478200N 079-45.575867W 34.8913033,-79.7595978 (estimated) |
| Elevation: | 357.5 ft. / 109.0 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2010) |
| From city: | 3 miles S of ROCKINGHAM, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28379 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RCZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 UNATNDD SAT, SUN AND FEDERAL HOLS. FOR ARPT ATTENDANT NGTS AND SUN CALL 910-997-5071. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT DUSK TO DAWN. REIL RWY 32; PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.775 (910-997-4093) |
| FAYETTEVILLE APPROACH: | 127.8 |
| FAYETTEVILLE DEPARTURE: | 127.8 |
| WX AWOS-3 at CQW (14 nm SW): | 124.825 (843-537-3301) |
| WX ASOS at HFF (16 nm NE): | 141.25 (910-396-7804) |
| WX AWOS-3PT at BBP (16 nm S): | 123.825 (843-479-5817) |
| WX AWOS-3 at AFP (17 nm NW): | 119.325 (704-695-0623) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SDZr206/21.2 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| CTFr063/29.2 | | CHESTERFIELD VOR/DME | | 114.55 | | 03W |
| FLOr356/39.8 | | FLORENCE VORTAC | | 115.20 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HARTSVILLE | | 038/34.1 | | 341 | | 07W | | HVS | .... ...- ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL AND JET A - 24 HR SELF-SERVICE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 5001 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 34-53.735585N | | 34-53.244868N |
| Longitude: | 079-45.797918W | | 079-44.993985W |
| Elevation: | 349.8 ft. | | 354.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 127 true | | 315 magnetic, 307 true |
| Displaced threshold: | 150 ft. | | 201 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 14 ft. trees, 207 ft. from runway, 76 ft. right of centerline APCH SLOPE 9:1 AT DSPLCD THR DUE TO 16 FT TREES 357 FT FROM DSPLCD THR OFFSET 71 FT RIGHT OF CNTRLN. | | 20 ft. rr, 215 ft. from runway, 243 ft. right of centerline 15 FT ROAD, 5 FT FENCE, AND 20 FT RAILROAD ALL 0-200 FT FM RWY END OFFSET BETWEEN 90-200 FT RIGHT OF CNTRLN. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 3009 x 490 ft. / 917 x 149 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 34-53.268850N | | 34-53.647533N |
| Longitude: | 079-46.069318W | | 079-45.680412W |
| Elevation: | 356.4 ft. | | 348.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 041 true | | 229 magnetic, 221 true |
| Markings: | none | | none |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. trees, 75 ft. from runway, 66 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear | | 78 ft. trees, 1979 ft. from runway, 282 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | RICHMOND COUNTY 656 AIRPORT ROAD ROCKINGHAM, NC 28379 Phone 910-997-8211 |
| Manager: | JEFF PRESSLEY 656 AIRPORT ROAD ROCKINGHAM, NC 28379 Phone 910-206-0419 |
Additional Remarks
| - | RWY 14 HAS 60 FT DROP-OFF 350 FT FROM DSPLCD THR ALL SIDES. |
| - | RWY 04/22 NOT IN USE WHEN WET - TURBINE ENGINE ACFT AND ACFT OVER 10K LBS. CALL 910-997-5071 FOR RUNWAY CONDITIONS BEFORE LANDING. |
| - | FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
| - | RWY 32 HAS NUMEROUS OBSTRUCTIONS IN APCH INCLUDING 5 FT FENCE, 12 FT ROAD, AND 20 FT RAILROAD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (264KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (25KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (387KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCQW - Cheraw Municipal Airport/Lynch Bellinger Field (14 nm SW)
KHFF - Mackall Army Airfield (16 nm NE)
KBBP - Marlboro County Jetport/H E Avent Field Airport (16 nm S)
KAFP - Anson County Airport - Jeff Cloud Field (17 nm NW)
KMEB - Laurinburg/Maxton Airport (20 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
from about 3,000 ft
Do you have a better or more recent aerial photo of Richmond County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 20:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 20:27 | | 00:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 03:07:34 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 23:07:34 |
|
| METAR |
| KRCZ | 290255Z AUTO 00000KT 10SM OVC029 17/13 A3008 RMK AO2 T01710134
|
KCQW 14nm SW | 290255Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/15 A3008 RMK AO2
|
KHFF 15nm NE | 290255Z AUTO 28003KT 10SM CLR 15/13 A3005 RMK AO2 SLP178 T01530131 52018 $
|
KBBP 16nm S | 290255Z AUTO 00000KT 10SM SCT033 16/15 A3008 RMK AO2
|
KAFP 17nm NW | 290255Z AUTO 00000KT 10SM OVC025 18/14 A3008 RMK AO2 T01750140
|
|
| TAF |
KLBT 38nm SE | 281724Z 2818/2918 21009KT P6SM SCT050 BKN120 FM290300 23005KT P6SM SCT050 BKN250 FM291100 22010KT 6SM -SHRA OVC015
|
KPOB 40nm NE | 290120Z 2901/3007 22006KT 9999 BKN035 QNH2992INS BECMG 2913/2914 22009KT 9999 VCSH SCT010 BKN018 OVC025 QNH2988INS BECMG 2914/2915 23010G15KT 8000 -RA BKN008 OVC015 QNH2984INS BECMG 2916/2917 24012G18KT 9999 NSW OVC015 QNH2978INS BECMG 2920/2921 19009KT 9999 VCTS SCT025CB BKN100 QNH2970INS TEMPO 2922/3002 24012G20KT 4800 -TSRA SCT015CB BKN020 OVC100 QNH2966INS B BECMG 3001/3002 27009KT 9999 NSW FEW020 SCT030 BKN100 OVC120 QNH2968INS BECMG 3004/3005 31009KT 9999 FEW040 SCT120 QNH2970INS TX25/2921
|
KFLO 42nm S | 281724Z 2818/2918 20010KT P6SM SCT050 BKN120 FM290300 23005KT P6SM SCT040 OVC080 FM291200 22010KT 6SM -SHRA OVC015
|
KFAY 43nm E | 281720Z 2818/2918 20009G18KT P6SM SCT022 BKN110 BKN250 FM282300 21006KT P6SM BKN250 FM291200 19006KT 4SM -RA BR BKN012 OVC090 FM291600 20008G16KT P6SM BKN008 OVC090
|
KFBG 44nm E | 290100Z 2901/3007 23006KT 9999 BKN040 QNH2992INS BECMG 2914/2915 24010KT 8000 -SHRA OVC015 540006 QNH2973INS TEMPO 2917/2920 18010G20KT 3200 TSRA OVC005 BECMG 2920/2921 20010KT 9999 NSW BKN025 QNH2970INS BECMG 3002/3003 23006KT 9999 SCT030 QNH2971INS TX26/2921Z TN15/2909Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|