FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SRE |
| Lat/Long: | 35-16-28.0538N 096-40-31.3641W 35-16.467563N 096-40.522735W 35.2744594,-96.6753789 (estimated) |
| Elevation: | 1023.1 ft. / 311.8 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (1985) |
| From city: | 3 miles N of SEMINOLE, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 74868 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SRE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT 0800-1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 16/34 PRESET LOW INTST, INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.625 (405-382-0111) |
| WX AWOS-3PT at SNL (14 nm W): | 118.275 (405-214-1916) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 132.2/338.35 (MC ALESTER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HENRYETTA | | 252/33.3 | | 267 | | 04E | | HET | .... . - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:SVC & AFT HR - 405-808-4045. 100LL:SELF SVC AVBL H24. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5004 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 35-16.945045N | | 35-16.146605N |
| Longitude: | 096-40.619425W | | 096-40.368347W |
| Elevation: | 1023.1 ft. | | 998.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 160 magnetic, 166 true | | 340 magnetic, 346 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2000 x 150 ft. / 610 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 35-16.138667N | | 35-16.404833N |
| Longitude: | 096-40.713667W | | 096-40.476167W |
| Elevation: | 995.0 ft. | | 1012.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 031 magnetic, 037 true | | 211 magnetic, 217 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SEMINOLE PO BOX 1218 SEMINOLE, OK 74818 Phone 405-382-4330 |
| Manager: | KENNY TAYLOR 12021 N HWY 99 SEMINOLE, OK 74868 Phone 405-382-2180 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | DEER AND MISC WILDLIFE ON AND INVOF RWY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (15KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (131KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
O47 - Prague Municipal Airport (13 nm N)
KSNL - Shawnee Regional Airport (14 nm W)
F99 - Holdenville Municipal Airport (17 nm SE)
KCQB - Chandler Regional Airport (28 nm N)
KADH - Ada Regional Airport (28 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 03-Mar-2016
looking south at 3000 ft msl.
Do you have a better or more recent aerial photo of Seminole Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 10:53 |
| Sunrise | | 06:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 20:25 | | 01:25 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 01:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 11:36:44 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 06:36:44 |
|
| METAR |
| KSRE | 181115Z AUTO 17008G14KT 130V210 8SM BKN015 BKN046 24/22 A2977 RMK AO2
|
KSNL 14nm W | 181055Z AUTO 18013G18KT 10SM BKN020 OVC047 25/21 A2976 RMK AO2 T02500205 TSNO
|
|
| TAF |
KTIK 35nm W | 180900Z 1809/1915 18020G30KT 9999 BKN020 QNH2971INS BECMG 1821/1822 18030G40KT 9999 BKN020 QNH2977INS BECMG 1900/1901 18015G25KT 9999 BKN020 QNH2970INS BECMG 1910/1911 23009KT 9999 -SHRA BKN010 QNH2994INS TX31/1822Z TN23/1812Z
|
KOUN 38nm W | 180525Z 1806/1906 16015G24KT P6SM SCT250 WS010/19045KT FM180800 18019G25KT P6SM BKN030 WS010/18045KT FM181900 18022G30KT P6SM BKN050 FM190100 16018G28KT P6SM SCT050 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|