FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | M24 |
| Lat/Long: | 30-50-34.8000N 089-09-41.4000W 30-50.580000N 089-09.690000W 30.8430000,-89.1615000 (estimated) |
| Elevation: | 273 ft. / 83.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2025) |
| From city: | 1 mile W of WIGGINS, MS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 39577 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | GREENWOOD FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 17/35 - CTAF. PAPI RWY 17 & 35 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| GULFPORT APPROACH: | 127.5 |
| GULFPORT DEPARTURE: | 127.5 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 126.8/327.8 (HATTIESBURG RCAG) WHEN GULFPORT APCH CTL (GPT) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GPTr349/26.5 | | GULFPORT VORTAC | | 109.00 | | 02E |
| PCUr055/33.9 | | PICAYUNE VOR/DME | | 113.95 | | 05E |
| LBYr160/35.7 | | EATON VORTAC | | 110.60 | | 05E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOGALUSA | | 094/36.2 | | 353 | | 00W | | GVB | --. ...- -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3500 x 75 ft. / 1067 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 10 /F/A/Y/T | | Single wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 30-50.866725N | | 30-50.293587N |
| Longitude: | 089-09.729418W | | 089-09.649293W |
| Elevation: | 273.0 ft. | | 245.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 173 true | | 355 magnetic, 353 true |
| Displaced threshold: | 500 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 41 ft. tree, 1200 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear APCH SLP 36:1 TO DTHR. | | 62 ft. trees, 1440 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF WIGGINS-STONE CO 117 FIRST ST WIGGINS, MS 39577 Phone 601-928-7221 |
| Manager: | DURON HATTEN PO BOX 219 WIGGINS, MS 39577 Phone 601-928-7221 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC GULFPORT APCH AT 228-265-6151, WHEN APCH CLSD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (166KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (173KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (306KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M13 - Poplarville/Pearl River County Airport (18 nm W)
KHBG - Hattiesburg Bobby L Chain Municipal Airport (26 nm N)
KGPT - Gulfport-Biloxi International Airport (27 nm S)
KBIX - Keesler Air Force Base (29 nm SE)
KHSA - Stennis International Airport (32 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Iden Mersereau
Photo taken 29-Dec-2020
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Dean Griffin Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunrise | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunset | | 19:44 | | 00:44 |
| Evening civil twilight | | 20:11 | | 01:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 05:43:21 |
| Local (UTC-5) | 16-May-2026 00:43:21 |
|
| METAR |
KHBG 26nm N | 160453Z AUTO 15003KT 10SM CLR 21/18 A3007 RMK AO2 SLP178 T02110183 PWINO $
|
KGPT 26nm S | 160453Z 18003KT 10SM CLR 22/19 A3005 RMK AO2 SLP175 T02220194
|
KBIX 29nm SE | 160455Z AUTO 18006KT 10SM CLR 24/19 A3003 RMK AO2 SLP172 T02420192
|
KHSA 32nm SW | 160050Z 14004KT 10SM CLR 20/15 A3002
|
KBXA 36nm W | 160515Z AUTO 00000KT 10SM CLR 22/20 A3006 RMK AO2 T02230201
|
KPIB 38nm N | 160456Z AUTO 17004KT 10SM CLR 21/19 A3008 RMK AO2 SLP182 T02060194 $
|
KLUL 38nm N | 160515Z AUTO 17004KT 10SM CLR 21/18 A3006 RMK A02 T02100182
|
KPQL 40nm SE | 160517Z AUTO 00000KT 1 3/4SM BR CLR 17/17 A3006 RMK AO2 T01670167
|
K0R0 43nm NW | 160515Z AUTO 16004KT 10SM -RA CLR 21/21 A3007 RMK AO2
|
KASD 47nm SW | 160453Z AUTO 00000KT 10SM CLR 21/20 A3004 RMK AO2 SLP172 T02110200
|
|
| TAF |
KHBG 26nm N | 151720Z 1518/1618 16008KT P6SM SKC TEMPO 1609/1613 4SM BR
|
KGPT 26nm S | 151729Z 1518/1618 12012KT P6SM FEW250 FM160900 VRB03KT P6SM BKN250 FM161200 14006KT P6SM SCT250
|
KBIX 29nm SE | 160200Z 1602/1708 18006KT 9999 SCT250 QNH3001INS BECMG 1612/1613 18012KT 9999 FEW250 QNH3001INS TX26/1619Z TN21/1611Z LAST NO AMDS AFT 1604 NEXT 1810
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|