FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SPA |
| Lat/Long: | 34-54-59.0590N 081-57-20.7750W 34-54.984317N 081-57.346250W 34.9164053,-81.9557708 (estimated) |
| Elevation: | 802 ft. / 244.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of SPARTANBURG, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29376 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SPA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Pattern altitude: | 1602 ft. MSL TPA: 800 FT AGL FOR PISTON ACFT, 1300 FT AGL FOR TURBO PROP ACFT AND SML JETS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 05; REIL RWY 23; PAPI RWY 05 & 23; HIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ROTATING BCN - CTAF. Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 133.925 (864-587-2529) |
| GREER APPROACH: | 119.4 |
| GREER DEPARTURE: | 119.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.55 |
| BIMMR DP: | 119.4R |
| BWALL DP: | 119.4 |
| WX ASOS at GSP (13 nm W): | PHONE 864-334-6232 |
| WX ASOS at GMU (20 nm W): | 127.075 (864-239-0014) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 135.35/263.125 (OWING RCAG) WHEN GREER APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SPAr193/7.2 | | SPARTANBURG VORTAC | | 115.70 | | 02W |
| SUGr154/33.2 | | SUGARLOAF MOUNTAIN VORTAC | | 112.20 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL 864-574-8552. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5852 x 100 ft. / 1784 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 37 /F/C/X/T | | Single wheel: | 95.0 | | Double wheel: | 131.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 34-54.623530N | | 34-55.345083N |
| Longitude: | 081-57.734858W | | 081-56.957570W |
| Elevation: | 794.5 ft. | | 786.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 047 magnetic, 042 true | | 227 magnetic, 222 true |
| Declared distances: | TORA:5852 TODA:5852 ASDA:5852 LDA:5852 | | TORA:5852 TODA:5852 ASDA:5452 LDA:5452 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 88 ft. tree, 3504 ft. from runway, 117 ft. right of centerline, 37:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SPARTANBURG PO DRAWER 1749 SPARTANBURG, SC 29304 Phone 864-596-2000 |
| Manager: | TERRY CONNORTON 500 AMMONS RD SPARTANBURG, SC 29306 Phone (864) 580-5004 |
Additional Remarks
| - | GLIDER OPS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC GREER APCH AT 864-877-8275, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JUNNR FOUR (RNAV) | |
download (156KB) |
| MCHLN TWO (RNAV) | |
download (122KB) |
| RCTOR THREE (RNAV) | |
download (125KB) |
| WORXS TWO (RNAV) | |
download (157KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 | |
download (240KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (142KB) |
Departure Procedures |
| BIMMR THREE (RNAV) | |
download (161KB) |
| BWALL TWO (RNAV) | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGSP - Greenville Spartanburg International Airport (13 nm W)
KGMU - Greenville Downtown Airport (20 nm W)
35A - Union County Airport, Troy Shelton Field (21 nm SE)
KGYH - Donaldson Field Airport (23 nm SW)
KLUX - Laurens County Airport (25 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Sep-2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Spartanburg Downtown Memorial Airport/Simpson Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 00:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 19:17:50 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 15:17:50 |
|
| METAR |
KSPA 7nm N | 011855Z AUTO 16003KT 10SM SCT040 18/05 A2995 RMK AO2
|
KGSP 13nm W | 011853Z VRB04KT 10SM CLR 18/06 A2994 RMK AO2 SLP133 T01780061
|
KGMU 20nm W | 011853Z 18004KT 10SM CLR 18/06 A2995 RMK AO2 SLP135 T01830061
|
|
| TAF |
KGSP 13nm W | 011744Z 0118/0218 10007KT P6SM BKN040 BKN250 FM012100 20005KT P6SM SCT045 BKN250 FM020400 34003KT P6SM VCSH SCT080 BKN110 FM020800 36004KT 6SM -RA BR OVC050 FM021400 03006KT P6SM -RA OVC021 FM021600 04007KT P6SM OVC026 PROB30 0216/0218 -SHRA OVC015
|
KGMU 20nm W | 011744Z 0118/0218 11006KT P6SM SCT040 BKN250 FM012100 21005KT P6SM SCT045 BKN250 FM020400 35003KT P6SM VCSH SCT080 BKN110 FM020800 01005KT 6SM -RA BR OVC050 FM021400 03007KT P6SM -RA OVC020 FM021600 04007KT P6SM OVC024 PROB30 0216/0218 -SHRA OVC014
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|