FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | W91 |
| Lat/Long: | 37-06-27.8000N 079-35-32.9000W 37-06.463333N 079-35.548333W 37.1077222,-79.5924722 (estimated) |
| Elevation: | 892.2 ft. / 271.9 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2010) |
| From city: | 4 miles SE of MONETA, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 24121 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAUSE 1 SECOND BETWEEN CLICKS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| ROANOKE APPROACH: | 135.0 |
| ROANOKE DEPARTURE: | 135.0 |
| IC: | 135.0 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LYHr248/19.2 | | LYNCHBURG VOR/DME | | 109.20 | | 05W |
| SBVr318/38.0 | | SOUTH BOSTON VORTAC | | 110.40 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| VINTON | | 121/15.0 | | 277 | | 08W | | VIT | ...- .. - |
| TECH | | 107/39.2 | | 368 | | 08W | | TEC | - . -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24-HR SELF-SERVE FUEL AVAILABLE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3058 x 50 ft. / 932 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 45 /F/D/Z/U | | Single wheel: | 3.0 | | Double wheel: | 3.0 | | Double tandem: | 3.0 | | Dual double tandem: | 3.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 37-06.285267N | | 37-06.641983N |
| Longitude: | 079-35.770783W | | 079-35.326567W |
| Elevation: | 854.7 ft. | | 892.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 045 true | | 234 magnetic, 225 true |
| Displaced threshold: | 250 ft. | | no |
| Markings: | NSTD, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 290 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear RY 05 HAS +12 FT ROAD AT THLD 100 FT R. PWR POLE 128 FT RIGHT OF APCH 86 FT FM THLD. | | 23 ft. tree, 238 ft. from runway, 122 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | SMITH MOUNTAIN LAKE AIRPORT, LLC. 1090 CUTLASS RD MONETA, VA 24121 Phone 540-297-4859 |
| Manager: | MOE BAZAZAN 1090 CUTLASS RD MONETA, VA 24121 Phone 540-296-4950 |
Additional Remarks
| A39-05/23 | 50 YEARS OLD ASPHALT |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ROA TWR SVCS AVBL AT 540-563-1307. |
| - | LNDG FEE FOR ALL ACFT OVR 5500 LBS PUBLISHED MAX GW AND ALL CHARTER FLIGHTS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
W90 - New London Airport (16 nm NE)
KROA - Roanoke-Blacksburg Regional Airport/Woodrum Field (22 nm NW)
KLYH - Lynchburg Regional Airport/Preston Glenn Field (23 nm NE)
0V4 - Brookneal/Campbell County Airport (28 nm E)
W24 - Falwell Airport (28 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Moe
Photo taken 23-May-2015
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Smith Mountain Lake Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:45 | | 09:45 |
| Sunrise | | 06:14 | | 10:14 |
| Sunset | | 20:16 | | 00:16 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 00:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 03:47:38 |
| Local (UTC-4) | 12-May-2026 23:47:38 |
|
| METAR |
KROA 22nm NW | 130254Z 19004KT 10SM CLR 17/04 A3013 RMK AO2 SLP198 T01670039 50005
|
KLYH 23nm NE | 130254Z AUTO 20006KT 10SM CLR 13/06 A3013 RMK AO2 SLP198 T01330056 50003
|
K0V4 28nm E | 130335Z AUTO 18009KT 10SM CLR 14/05 A3013 RMK AO1
|
KDAN 35nm S | 130253Z AUTO 21003KT 10SM CLR 13/04 A3015 RMK AO2 SLP203 T01330039 51004
|
KMTV 36nm SW | 130335Z AUTO 19003KT 10SM CLR 13/02 A3017 RMK AO2 T01260019
|
KBCB 40nm W | 130335Z AUTO 00000KT 10SM CLR 12/06 A3017 RMK AO2 T01170056
|
KSIF 42nm S | 130335Z AUTO 00000KT 10SM CLR 10/06 A3015 RMK AO2 T00970062
|
KW78 43nm SE | 130335Z AUTO 18004KT 10SM CLR 14/03 A3015 RMK AO1 T01400030
|
|
| TAF |
KROA 22nm NW | 121720Z 1218/1318 19004KT P6SM SKC FM131500 22008KT P6SM SCT090
|
KLYH 23nm NE | 121720Z 1218/1318 18007KT P6SM SKC FM131300 21008G20KT P6SM FEW090
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|