FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FXE |
| Lat/Long: | 26-11-50.2057N 080-10-14.5426W 26-11.836762N 080-10.242377W 26.1972794,-80.1707063 (estimated) |
| Elevation: | 13.4 ft. / 4.1 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2015) |
| From city: | 5 miles N of FORT LAUDERDALE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33309 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | MIAMI FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FXE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport US CUSTOMS AVBL 0800-2359. |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.85 |
| WX ASOS: | 119.85 (954-772-2537) |
| EXECUTIVE GROUND: | 121.75 |
| EXECUTIVE TOWER: | 120.9 239.3 |
| MIAMI APPROACH: | 119.7 |
| MIAMI DEPARTURE: | 119.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.95 |
| BHHIA STAR: | 120.5 |
| BNICE DP: | 126.05 |
| CPTAN STAR: | 124.6 |
| DEKAL STAR: | 126.85 |
| DORRL DP: | 126.05 |
| FEALX DP: | 126.05 |
| FORT LAUDERDALE DP: | 126.05 ;AARPS, BNICE, DORRL,FRSBE, H 126.05 ;BEECH-FLL DEPARTING WEST 126.85 ;BEECH-FLL DEPARTING EAST 126.85 ;MAYNR |
| FORTL STAR: | 133.775 |
| FRSBE DP: | 126.05 |
| GABOW DP: | 126.05 |
| HROCK DP: | 126.05 |
| JESTR STAR: | 124.6 |
| KYAKS STAR: | 128.6 |
| LIFRR DP: | 126.05 |
| MAYNR DP: | 126.05 |
| OLAHS STAR: | 126.85 ;6000 FT AND ABV 128.6 ;5000 FT & BLW |
| TEEKY STAR: | 133.775 |
| TOREZ STAR: | 126.85 |
| WX ASOS at PMP (4 nm NE): | 120.55 (954-783-3720) |
| WX ASOS at FLL (8 nm S): | 135.0 (954-359-7857) |
| WX AWOS-3 at BCT (11 nm N): | PHONE 561-391-2696 |
| WX ASOS at HWO (12 nm S): | 135.475 (954-983-5904) |
| WX ASOS at OPF (18 nm S): | 125.9 (305-681-4063) |
- MIAMI APCH/DEP FREQS USABLE 4000' AND BELOW.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FLLr004/7.4 | | FORT LAUDERDALE VOR/DME | | 114.40 | | 06W |
| DHPr026/25.7 | | DOLPHIN VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| VKZr002/26.7 | | VIRGINIA KEY VOR/DME | | 117.10 | | 04W |
| PBIr192/29.3 | | PALM BEACH VORTAC | | 115.70 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6002 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 18 /F/A/X/T | | Single wheel: | 56.0 | | Double wheel: | 81.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 26-11.854473N | | 26-11.961803N |
| Longitude: | 080-10.851928W | | 080-09.760190W |
| Elevation: | 11.7 ft. | | 11.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 084 true | | 271 magnetic, 264 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 48 ft. trees, 2470 ft. from runway, 550 ft. right of centerline, 47:1 slope to clear | | 131 ft. bldg, lighted, 4760 ft. from runway, 75 ft. left of centerline, 35:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 4000 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 26 /F/B/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RY 13/31 CLSD 2200-0700 WHEN RY 09/27 IS OPERATIONAL FULL LENGTH. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 26-11.936595N | | 26-11.522922N |
| Longitude: | 080-10.432070W | | 080-09.861643W |
| Elevation: | 12.3 ft. | | 10.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 129 true | | 316 magnetic, 309 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. tree, 1078 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 13 ft. road, 645 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FORT LAUDERDALE PO BOX 14250 FORT LAUDERDALE, FL 33301 Phone 954-828-5000 CONTACT PERSON: RUFUS JAMES 954-828-4968 |
| Manager: | RUFUS JAMES 6000 NW 21ST AVE FT LAUDERDALE, FL 33309 Phone 954-828-4968 |
Additional Remarks
| - | REQUEST PROGRESSIVE TAXI IF UNFAMILIAR. |
| - | MAINTENANCE ENGINE RUN-UPS PROHIBITED 1900-0700. |
| - | RY 27 NIGHTTIME PREFERENTIAL USE RY FOR ALL ACFT DEPARTURES WHEN WINDS PERMIT. |
| - | RY 09 NIGHTTIME PREFERENTIAL USE RY FOR ALL ACFT ARRIVALS WHEN WINDS PERMIT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CALL AMGR 954-828-4955. |
| - | US CUSTOMS RAMP CLOSED TO ARRIVING AIRCRAFT 0000-0800. |
| - | PPR FOR ACFT IN EXCESS OF RY WEIGHT BEARING CAPACITY. CALL AMGR MON-FRI 954-828-4955. |
| - | PORTIONS OF RY 31 RUN-UP AREA(WEST OF TWY 'B')ARE NOT VISIBLE FROM THE ATCT. |
| - | CUSTOMS RAMP LOCATED TWY G7. |
| - | USE CTN FOR DRONES AUTH AOB 400 FT WI CLASS D. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP 954-828-4955 |
| - | FLOCKS OF BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ALL ACFT OPERATORS AVOID OVERFLIGHTS OF RESIDENTIAL AREA ONE-HALF MILE SW OF ATCT. |
| - | TAXILANE 'C'(SW OF TWY 'B') IS A NON-CONTROLLED OPERATIONAL AREA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BHHIA THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (395KB) |
| BHHIA THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (149KB) |
| CPTAN THREE (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (373KB) |
| CPTAN THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (262KB) |
| DEKAL NINE | |
download (215KB) |
| DEKAL NINE | |
download (215KB) |
| DVALL FOUR | |
download (145KB) |
| FORTL NINE | |
download (186KB) |
| JESTR ONE (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (275KB) |
| KYAKS THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (307KB) |
| OLAHS THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (406KB) |
| OLAHS THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (163KB) |
| TEEKY FOUR (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (588KB) |
| TOREZ ONE (RNAV) | |
download (152KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 **CHANGED** | |
download (306KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (260KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (149KB) |
Departure Procedures |
| BNICE TWO (RNAV) | |
download (219KB) |
| DORRL TWO (RNAV) | |
download (227KB) |
| FEALX TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (303KB) |
| FORT LAUDERDALE TWO | |
2 pages:
[1] [2] (390KB) |
| FORT LAUDERDALE TWO | |
2 pages:
[1] [2] (390KB) |
| FRSBE TWO (RNAV) | |
download (206KB) |
| GABOW TWO (RNAV) | |
download (232KB) |
| HROCK TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (284KB) |
| LIFRR TWO (RNAV) | |
download (215KB) |
| MAYNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (263KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPMP - Pompano Beach Airpark (4 nm NE)
KFLL - Fort Lauderdale/Hollywood International Airport (8 nm S)
KBCT - Boca Raton Airport (11 nm N)
KHWO - North Perry Airport (12 nm S)
KOPF - Miami-Opa Locka Executive Airport (18 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by William Ward
Photo taken 02-Feb-2020
looking east-southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fort Lauderdale Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 06:46 | | 10:46 |
| Sunset | | 19:50 | | 23:50 |
| Evening civil twilight | | 20:14 | | 00:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 18:23:29 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 14:23:29 |
|
| METAR |
| KFXE | 291753Z 12010KT 10SM SCT035 SCT044 28/21 A3000 RMK AO2 SLP161 T02780211 10294 20233 58012 $
|
KPMP 4nm NE | 291753Z 10010KT 10SM CLR 29/20 A3001 RMK AO2 SLP162 T02890200 10289 20244 58012 $
|
KFLL 8nm S | 291753Z 07008G19KT 10SM FEW027 SCT075 28/21 A3000 RMK AO2 SLP158 CB DSNT E T02830206 10289 20239 58010 $
|
KBCT 12nm N | 291753Z 14010G15KT 10SM SCT035 29/20 A3001
|
KHWO 12nm S | 291753Z 08006KT 10SM BKN036 BKN047 OVC060 29/20 A3000 RMK AO2 SLP159 6//// T02890200 10300 20239 58011 PNO $
|
KOPF 18nm S | 291753Z 13005KT 10SM SCT040 SCT046 OVC060 28/20 A3001 RMK AO2 SLP162 T02830200 10300 20228 58010 $
|
|
| TAF |
| KFXE | 291754Z 2918/3018 13010KT P6SM SCT040 SCT060 FM300200 24005KT P6SM FEW030 SCT050 FM301700 17010KT P6SM SCT040 SCT060
|
KFLL 8nm S | 291754Z 2918/3024 14010KT P6SM SCT040 SCT060 FM300200 23005KT P6SM FEW030 SCT050 FM301700 17010KT P6SM SCT040 SCT060
|
KOPF 18nm S | 291754Z 2918/3018 14010KT P6SM SCT040 SCT060 FM300300 24005KT P6SM FEW030 SCT050 FM301700 18010KT P6SM SCT040 SCT060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|