FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CGS |
| Lat/Long: | 38-58-49.7200N 076-55-19.8070W 38-58.828667N 076-55.330117W 38.9804778,-76.9221686 (estimated) |
| Elevation: | 48.9 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 1 mile SE of COLLEGE PARK, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20740 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CGS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 15 & 33; PAPI RWY 15 & 33; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 121.225 (301-864-5497) |
| POTOMAC APPROACH: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| WX ASOS at DCA (9 nm SW): | 132.65 (276-200-0159) |
| WX AWOS-3 at FME (10 nm NE): | 123.925 |
| WX AWOS-3PT at GAI (16 nm NW): | 128.275 (301-977-2971) |
| WX ASOS at BWI (17 nm NE): | PHONE 227-217-0474 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DCAr045/9.0 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr356/10.7 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| BALr238/16.7 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| AMLr092/25.6 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| EMIr183/31.0 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| FDKr149/33.4 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GEORGETOWN | | 081/9.9 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| OXONN | | 032/13.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| ELLICOTT | | 211/19.6 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 2980 x 60 ft. / 908 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-59.012083N | | 38-58.645260N |
| Longitude: | 076-55.539173W | | 076-55.121088W |
| Elevation: | 48.9 ft. | | 38.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 138 true | | 329 magnetic, 318 true |
| Displaced threshold: | 564 ft. | | 171 ft. |
| Declared distances: | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2740 LDA:2176 | | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2846 LDA:2675 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 322 ft. from runway, 51 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +33 FT RAILROAD, 117 FM THR WITH OBS LTS. | | 64 ft. trees, 1086 ft. from runway, 172 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear +15 FT FENCE 87 FT R AT THR; -6 FT DITCH 65 FT L AT THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MNCPPC 6611 KENILWORTH AVENUE RIVERDALE, MD 20737 Phone 301-699-2255 THE MARYLAND NATIONAL CAPITAL PARK & PLANNING CMSN. |
| Manager: | DREW MYERS 1909 CORPORAL FRANK SCOTT DRIVE COLLEGE PARK, MD 20740 Phone 301-864-5844 |
Additional Remarks
| - | NO TKOFS 2200-0700; LNDG ONLY. |
| - | TSNT PRKG: FIRST 4 HRS FREE; FEE AFT, WAIVED W/MIN FUEL PURCHASE; OVNGT FEE. |
| - | HEL RAMP FEE; WAIVED IF UNDER 3500 LBS OR MIN FUEL PURCHASE. |
| - | ACFT HANDLING FEE IF RELOCATION TO/FROM FUEL AREA RQRD BY ARPT PSNL. |
| - | BLDG 0.1 NM S OF ARPT 23 FT AGL LGTD. |
| - | NO ACFT OVR 12500 LBS MFR GWT; HELS ONLY WITH 24 HR PPR - CALL AMGR 301-864-5844. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 301-864-5844. |
| - | AER 15 HEAVY SMOKE & FIREFIGHTING TRAINING OPNS INTERMITTENTLY IN PROGRESS. |
| - | NO STUDENT TGL OR SOLO OPNS PERMITTED. |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | COMPLIANCE WITH 14CFR SECTION 93.335 IS REQUIRED BEFORE PILOTS MAY OPERATE TO/FROM THIS AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (199KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (176KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W00 - Freeway Airport (7 nm E)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (9 nm SW)
KFME - Fort Meade Executive Airport (10 nm NE)
KADW - Joint Base Andrews (10 nm S)
KVKX - Potomac Airfield (14 nm S)
KGAI - Montgomery County Airpark (16 nm NW)
KBWI - Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (17 nm NE)
KANP - Lee Airport (17 nm E)
W50 - Davis Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Oct-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of College Park Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 09:46 |
| Sunrise | | 06:14 | | 10:14 |
| Sunset | | 19:56 | | 23:56 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 00:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 02:24:59 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 22:24:59 |
|
| METAR |
| KCGS | 290155Z AUTO 00000KT 10SM OVC035 14/09 A3007 RMK AO2 T01360089
|
KDCA 9nm SW | 290152Z 14005KT 10SM BKN035 14/08 A3006 RMK AO2 SLP178 T01440083
|
KFME 10nm NE | 290035Z AUTO 13005KT 10SM BKN033 BKN041 12/07 A3004 RMK AO1
|
KADW 10nm S | 290155Z AUTO 16003KT 10SM FEW070 SCT080 12/07 A3006 RMK AO2 SLP186 T01230072 $
|
KBWI 16nm NE | 290154Z 13003KT 10SM OVC035 14/07 A3004 RMK AO2 SLP173 T01390067 $
|
KGAI 16nm NW | 290156Z AUTO 13004KT 10SM OVC026 13/08 A3006 RMK AO2 SLP192 T01330078
|
KDAA 20nm SW | 290155Z AUTO 00000KT 10SM BKN034 14/09 A3002 RMK AO2 SLP169 T01380092 $
|
|
| TAF |
KDCA 9nm SW | 282101Z 2821/2924 14007KT P6SM OVC040 FM290900 11005KT P6SM FEW025 BKN040 FM291300 13005KT P6SM BKN011 FM291600 14007KT 5SM -SHRA OVC015 FM292100 13009KT 5SM -SHRA SCT006 BKN012 PROB30 2921/2924 4SM TSRA BKN010CB
|
KADW 10nm S | 281800Z 2818/2923 VRB06KT 9999 BKN060 OVC080 QNH3005INS BECMG 2819/2820 17012KT 9999 SCT070 BKN100 QNH3000INS BECMG 2905/2906 15012KT 9999 SCT030 BKN050 QNH2993INS BECMG 2912/2913 14010G18KT 9000 -SHRA VCTS OVC035CB QNH2982INS BECMG 2915/2916 15012G25KT 8000 TSRA BKN010CB OVC030 QNH2976INS TX17/2822Z TN09/2909Z
|
KBWI 16nm NE | 282101Z 2821/2924 14005KT P6SM FEW035 BKN050 OVC080 FM290900 11004KT P6SM FEW025 BKN050 FM291400 13005KT P6SM BKN019 FM291700 13007KT 5SM -SHRA OVC015 FM292200 14010G18KT 4SM SHRA SCT006 BKN011 PROB30 2922/2924 4SM TSRA BKN010CB
|
KDAA 20nm SW | 281945Z 2820/3002 15009KT 9999 BKN050 BKN100 QNH3002INS BECMG 2821/2822 15006KT 9999 BKN060 QNH3000INS BECMG 2908/2909 10005KT 9999 FEW020 BKN040 QNH2994INS BECMG 2912/2913 12005KT 9999 VCSH BKN012 OVC025 QNH2988INS BECMG 2915/2916 15007KT 8000 -SHRA BR OVC020 QNH2983INS BECMG 2919/2920 16010KT 8000 -SHRA VCTS FEW006CB BKN010 OVC020 QNH2974INS TEMPO 2921/2924 VRB15G25KT 4800 TSRA BKN006CB TX18/2821Z TN10/2911Z LAST NO AMDS AFT 2901 NEXT 2912
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|