FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FHB |
| Lat/Long: | 30-36-42.6000N 081-27-40.3000W 30-36.710000N 081-27.671667W 30.6118333,-81.4611944 (estimated) |
| Elevation: | 15.7 ft. / 4.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 3 miles S of FERNANDINA BEACH, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32034 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 13; PAPI RWY 04, 09, 13, 22, 27; MIRL RWY 04/22, 09/27 & 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.075 (904-277-7323) |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 127.0 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 127.0 |
| WX ASOS at JAX (14 nm SW): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX ASOS at CRG (17 nm S): | 125.4 (904-646-4670) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRGr012/16.6 | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SSIr186/26.3 | | BRUNSWICK VORTAC | | 109.80 | | 04W |
| SGJr356/39.9 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5301 x 100 ft. / 1616 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 24 /F/B/W/T | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 94.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 30-36.287650N | | 30-36.998885N |
| Longitude: | 081-27.991465W | | 081-27.403188W |
| Elevation: | 12.4 ft. | | 14.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 041 magnetic, 036 true | | 221 magnetic, 216 true |
| Displaced threshold: | no | | 440 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 1445 ft. from runway, 70 ft. right of centerline, 35:1 slope to clear | | 45 ft. trees, 1100 ft. from runway, 35 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear RWY 22 APCH RATIO 34:1 TO DSPLCD THLD. |
Runway 13/31
| Dimensions: | 5152 x 100 ft. / 1570 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 18.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 30-36.870498N | | 30-36.375875N |
| Longitude: | 081-28.103227W | | 081-27.304138W |
| Elevation: | 12.2 ft. | | 14.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 126 true | | 311 magnetic, 306 true |
| Displaced threshold: | no | | 793 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 44 ft. tree, 2045 ft. from runway, 50 ft. right of centerline, 42:1 slope to clear | | 45 ft. trees, 675 ft. from runway, 105 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear RWY 31 APCH RATIO 28:1 AT DSPLCD THLD. |
Runway 9/27
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | concrete/wired/combed, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 29 /R/B/W/T | | Single wheel: | 80.0 | | Double wheel: | 102.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 30-36.800892N | | 30-36.935828N |
| Longitude: | 081-28.079568W | | 081-27.138855W |
| Elevation: | 12.3 ft. | | 13.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 086 magnetic, 081 true | | 266 magnetic, 261 true |
| Displaced threshold: | no | | 699 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. tree, 1210 ft. from runway, 210 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | 15 ft. road, 370 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear RWY 27 APCH RATIO 25:1 AT DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FERNANDINA BEACH 204 ASH ST FERNANDINA BEACH, FL 32034 Phone 904-310-3101 |
| Manager: | NATHAN COYLE 700 AIRPORT ROAD FERNANDINA BEACH, FL 32034 Phone 904-310-3436 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT - 904-310-3436. |
| - | PRCHT OPS DLY NW CORNER OF FLD. AVOID OVERFLYING ARPT DURG PRCHT OPS. |
| - | DRG CALM WINDS USE RWY 22. |
| - | 24 HR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 904-310-3436. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | CAUTION: ACFT ON RWY 31 NOT VSBL TO ACFT ON RWY 22 OR RWY 27. |
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE APCH AT 904-741-0284. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| MARQO THREE (RNAV) | |
download (172KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
| TEBOW TWO (RNAV) | |
download (134KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 **CHANGED** | |
download (274KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (271KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (127KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (166KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (13 nm S)
KJAX - Jacksonville International Airport (14 nm SW)
KCRG - Jacksonville Executive Airport at Craig (17 nm S)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (25 nm SW)
KHEG - Herlong Recreational Airport (27 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dave Fogarty
DPE/ATP/CFI/A&P-IA/FAAST
Photo taken 30-Jan-2019
looking west from 9,000’ MSL
Do you have a better or more recent aerial photo of Fernandina Beach Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 00:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 08:37:05 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 04:37:05 |
|
| METAR |
| KFHB | 110815Z AUTO 18003KT 7SM CLR 22/22 A3001 RMK AO2
|
KJAX 13nm SW | 110756Z 00000KT 5SM BR FEW003 OVC250 21/21 A2999 RMK AO2 SLP156 T02110206 $
|
KNRB 14nm S | 110752Z AUTO 00000KT 10SM CLR 23/22 A3000 RMK AO2 SLP158 T02280222
|
KCRG 17nm S | 110804Z AUTO 00000KT 3SM BR CLR 21/21 A3000 RMK AO2 T02110206
|
|
| TAF |
KJAX 13nm SW | 110533Z 1106/1206 VRB03KT 6SM BR FEW018 SCT060 OVC250 FM110800 VRB02KT 3SM BR BKN006 TEMPO 1109/1112 3/4SM BR OVC003 FM111300 27006KT P6SM SCT005 BKN015 OVC250 FM111500 28009KT P6SM SCT025 BKN040 OVC100 PROB30 1118/1124 VRB15G25KT 3SM TSRA BKN025CB FM120100 23004KT P6SM VCSH SCT030 BKN100 OVC250
|
KNRB 14nm S | 1107/1207 VRB06KT 6000 BR SCT005 BKN010 BKN030 BKN250 QNH2998INS TEMPO 1107/1113 6000 BR BECMG 1113/1115 27006KT 4800 BR SCT005 BKN010 BKN030 BKN250 QNH2996INS BECMG 1117/1119 VRB06KT 9999 SCT010 SCT20 BKN250 QNH2999INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1107 TIL 1110 TX28/1118Z TN21/1109Z FN00291
|
KCRG 17nm S | 110533Z 1106/1206 VRB02KT 5SM BR FEW005 SCT070 OVC250 FM110700 VRB02KT 2SM BR SCT005 FM111300 27006KT P6SM SCT005 BKN015 OVC250 FM111500 28009KT P6SM SCT025 BKN040 OVC100 PROB30 1118/1124 VRB15G25KT 3SM TSRA BKN025CB FM120100 23004KT P6SM VCSH SCT030 BKN100 OVC250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|