FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FKN |
| Lat/Long: | 36-42-01.0670N 076-54-07.6880W 36-42.017783N 076-54.128133W 36.7002964,-76.9021356 (estimated) |
| Elevation: | 40.3 ft. / 12.3 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 2 miles NE of FRANKLIN, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23851 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | TPA LGT ACFT 800 FT, HVY ACFT 1500 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 124.675 (757-562-8765) |
| NORFOLK APPROACH: | 127.9 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 127.9 |
| WX AWOS-3 at SFQ (15 nm E): | 119.375 (757-934-3942) |
| WX ASOS at AKQ (18 nm N): | 128.325 (757-684-3011) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORFr258/35.6 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| HPWr171/39.1 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 175/17.6 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
| WOODVILLE | | 322/39.2 | | 254 | | 10W | | LLW | .-.. .-.. .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4977 x 100 ft. / 1517 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 36-41.953348N | | 36-42.082180N |
| Longitude: | 076-54.631108W | | 076-53.625160W |
| Elevation: | 33.3 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 081 true | | 270 magnetic, 261 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 27 PAPI UNUSABLE BYD 1 NM FM THR. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. tree, 422 ft. from runway, 127 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear | | 83 ft. tree, 1224 ft. from runway, 398 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear 4 FT HIGH FENCE 139 FT FM RWY END, 242 FT L ON APCH. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FRANKLIN 207 WEST SECOND AVENUE FRANKLIN, VA 23851 Phone 757-562-8561 |
| Manager: | TREVELYN LINTON 32470 JOHN BEVERLY ROSE DR FRANKLIN, VA 23851 Phone 757-562-8764 CTC 757-562-8575 FOR AFTER HOUR EMERGENCIES. |
Additional Remarks
| - | DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | PSBL TFC FM THE SOUTHAMPTON MEMORIAL HELIPAD 2 NM W OF ARPT. |
| - | DRAINAGE DITCHES NEXT TO RWY & TWYS. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
| - | ARPT FBO CLSD SAT AND SUN. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (166KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (130KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (382KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSFQ - Suffolk Executive Airport (15 nm E)
KAKQ - Wakefield Municipal Airport (18 nm N)
KPVG - Hampton Roads Executive Airport (22 nm E)
KASJ - Tri-County Airport at Henry Joyner Field (27 nm SW)
KEMV - Emporia-Greensville Regional Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 25-Jun-2011
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Franklin Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:32 | | 09:32 |
| Sunrise | | 06:01 | | 10:01 |
| Sunset | | 20:07 | | 00:07 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 00:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 14:10:24 |
| Local (UTC-4) | 15-May-2026 10:10:24 |
|
| METAR |
| KFKN | 151355Z AUTO 30009G14KT 10SM CLR 17/02 A3004 RMK AO2 T01660023
|
KSFQ 15nm E | 151355Z AUTO 29009KT 10SM SCT050 16/06 A3004 RMK AO2 T01620055
|
KAKQ 18nm N | 151354Z AUTO VRB06KT 10SM CLR 17/04 A3003 RMK AO2 SLP168 T01670039
|
|
| TAF |
KFAF 28nm NE | 151000Z 1510/1616 31009KT 9999 SKC QNH2993INS BECMG 1513/1514 30012G20KT 9999 SKC QNH2999INS BECMG 1523/1524 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3001INS TX23/1521Z TN10/1510Z
|
KPHF 32nm NE | 151120Z 1512/1612 26006KT P6SM BKN050 FM151400 31012G20KT P6SM FEW060 FM152200 VRB03KT P6SM SKC
|
KNGU 33nm NE | AMD 1510/1607 29011KT 9999 SCT050 QNH2992INS TEMPO 1510/1515 BKN050 FM151500 31012G22KT 9999 FEW050 QNH2995INS FM160000 VRB04KT 9999 SKC QNH2998INS TX22/1519Z TN12/1510Z AMD 1030 FN20004
|
KLFI 34nm NE | 151000Z 1510/1615 31009KT 9999 SCT050 QNH2993INS BECMG 1513/1514 31010G15KT 9999 FEW050 QNH3000INS BECMG 1519/1520 VRB06KT 9999 SKC QNH3000INS BECMG 1607/1608 20009KT 9999 SCT140 QNH3011INS TX20/1518Z TN09/1510Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|