FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SFQ |
| Lat/Long: | 36-40-58.3984N 076-35-58.6434W 36-40.973307N 076-35.977390W 36.6828884,-76.5996232 (estimated) |
| Elevation: | 70.1 ft. / 21.4 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of SUFFOLK, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23434 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SFQ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; HIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.375 (757-934-3942) |
| NORFOLK APPROACH: | 127.9 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 127.9 |
| WX AWOS-3PT at PVG (9 nm NE): | 118.375 (757-465-2175) |
| WX AWOS-3 at CPK (13 nm E): | 123.675 (757-204-4290) |
| WX AWOS-3PT at FKN (15 nm W): | 124.675 (757-562-8765) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORFr244/22.9 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| ECGr328/32.7 | | ELIZABETH CITY VOR/DME | | 115.75 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 144/26.4 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
| WOODVILLE | | 340/29.1 | | 254 | | 10W | | LLW | .-.. .-.. .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A MOGAS |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5007 x 100 ft. / 1526 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 36-40.568650N | | 36-41.283183N |
| Longitude: | 076-36.145852W | | 076-35.633507W |
| Elevation: | 66.3 ft. | | 68.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 030 true | | 220 magnetic, 210 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 23 ft. tree, 820 ft. from runway, 281 ft. right of centerline, 26:1 slope to clear | | 97 ft. trees, 2317 ft. from runway, 195 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear 12 FT TREE; 110 FT FM THLD, 220 RIGHT OF CNTRLN ON APCH CLNC SLP 9:1. |
Runway 7/25
| Dimensions: | 3750 x 100 ft. / 1143 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 85.0 |
|
| Runway edge markings: | RWY 25 MARKINGS IN POOR CONDITION. |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 36-40.899333N | | 36-41.173833N |
| Longitude: | 076-36.438333W | | 076-35.750667W |
| Elevation: | 68.1 ft. | | 66.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 074 magnetic, 064 true | | 254 magnetic, 244 true |
| Markings: | NSTD, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. tree, 1904 ft. from runway, 163 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 64 ft. trees, 928 ft. from runway, 254 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SUFFOLK PO BOX 1858 SUFFOLK, VA 23434 Phone 757-514-4000 |
| Manager: | TIM DANIEL 1200 GENE BOLTON DRIVE SUFFOLK, VA 23434 Phone 757-514-4411 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) | |
download (179KB) |
| OUTLA ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (202KB) |
| LOC RWY 04 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPVG - Hampton Roads Executive Airport (9 nm NE)
KCPK - Chesapeake Regional Airport (13 nm E)
KFKN - Franklin Regional Airport (15 nm W)
KNGU - Norfolk Naval Station (Chambers Field) (21 nm NE)
KNHU - Norfolk Naval Station Airport (22 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bob Warwick
Taken in 2018
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Suffolk Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:29 | | 09:29 |
| Sunrise | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunset | | 20:08 | | 00:08 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 00:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 04:42:40 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 00:42:40 |
|
| METAR |
| KSFQ | 180415Z AUTO 20006KT 10SM CLR 24/19 A3018 RMK AO2 T02360194
|
KPVG 9nm NE | 180356Z AUTO 19006KT 10SM CLR 24/21 A3016 RMK AO2 SLP216 T02440206 $
|
KCPK 14nm E | 180415Z AUTO 19004KT 10SM CLR 22/18 A3017 RMK AO2 T02210183
|
KFKN 14nm W | 180415Z AUTO 18005KT 10SM CLR 24/17 A3017 RMK AO2 T02400165
|
|
| TAF |
KNGU 21nm NE | 172300Z 1723/1823 VRB06KT 9999 FEW150 QNH3003INS BECMG 1802/1804 22010G15KT 9999 FEW100 QNH3005INS FM181700 VRB06KT 9999 SKC QNH3003INS FM180700 22010G15KT 9999 FEW080 QNH3003INS TX26/1721Z TN21/1806Z FN00298
|
KORF 23nm NE | 171720Z 1718/1818 04007KT P6SM FEW050 FM172200 15009KT P6SM SKC FM180300 19008KT P6SM SKC FM181200 23009KT P6SM SKC
|
KLFI 26nm NE | 171800Z 1718/1818 27006KT 9999 FEW250 QNH3012INS BECMG 1721/1722 12010G15KT 9999 SCT070 SCT170 QNH3009INS BECMG 1803/1804 20010G15KT 9999 SCT190 QNH3015INS BECMG 1814/1815 20006KT 9999 FEW070 QNH3021INS TX31/1720Z TN21/1803Z LAST NO AMDS AFT 1718Z NEXT 1804Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|