FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CHN |
| Lat/Long: | 27-30-53.7000N 081-52-49.7000W 27-30.895000N 081-52.828333W 27.5149167,-81.8804722 (estimated) |
| Elevation: | 107.8 ft. / 32.9 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 5 miles SW of WAUCHULA, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33873 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1983 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATTND |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-2: | 118.35 (863-767-0559) |
| WX AWOS-3 at AVO (19 nm E): | 118.725 (863-453-4223) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MIAMI ARTCC ON FREQS 134.55/257.7 (AVON PARK RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LALr165/29.2 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| SRQr085/36.9 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL 24 HR CREDIT CARD SVC AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4005 x 75 ft. / 1221 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 24.0 | | Double wheel: | 39.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-31.224823N | | 27-30.563918N |
| Longitude: | 081-52.828178W | | 081-52.827343W |
| Elevation: | 99.3 ft. | | 103.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 180 true | | 004 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 24 ft. trees, 600 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | 5 ft. brush, 205 ft. from runway, 225 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF WAUCHULA 126 S 7TH AVE. WAUCHULA, FL 33873 Phone 863-773-3131 CTC PERSON: OLIVIA MINSHEW |
| Manager: | WARD GRIMES 1202 MAURICE SONNY CLAVEL RD. WAUCHULA, FL 33873 Phone 863-773-3115 AIRPORT PHYSICAL ADDRESS: 1202 MAURICE SONNY CLAVEL ROAD. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MIAMI ARTCC AT 305-716-1731. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (162KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAVO - Avon Park Executive Airport (19 nm E)
X06 - Arcadia Municipal Airport (19 nm S)
KBOW - Bartow Executive Airport (26 nm N)
X07 - Lake Wales Municipal Airport (27 nm NE)
KSEF - Sebring Regional Airport (29 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Joshua C. Smith
Photo taken 16-Feb-2015
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Wauchula Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunrise | | 06:54 | | 10:54 |
| Sunset | | 19:57 | | 23:57 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 22:42:17 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 18:42:17 |
|
| METAR |
KBOW 26nm N | 262215Z AUTO 26012G20KT 10SM CLR 30/14 A2985 RMK AO2 PWINO
|
KLAL 28nm N | 262150Z 29010G18KT 10SM FEW070 30/16 A2985
|
KSEF 29nm E | 262215Z AUTO 30015G23KT 10SM SCT060 30/18 A2985 RMK AO2 T02990185
|
KAGR 30nm E | 262155Z AUTO 28011G20KT 10SM SCT050 BKN090 31/18 A2982 RMK AO2 SLP099 T03050175 $
|
KGIF 34nm N | 262153Z AUTO 27010G20KT 10SM CLR 29/13 A2985 RMK AO1 SLP107 T02940133
|
KPGD 36nm S | 262153Z 28012KT 10SM CLR 28/19 A2987 RMK AO2 SLP114 T02830194
|
KSRQ 37nm W | 262153Z 29012KT 10SM CLR 27/19 A2988 RMK AO2 SLP119 T02720194
|
KTPF 39nm NW | 262215Z AUTO 28009KT 10SM CLR 27/19 A2986 RMK AO2 T02700190
|
KVDF 39nm NW | 262215Z AUTO 25006KT 10SM CLR 28/17 A2986 RMK AO2 T02800173
|
KMCF 39nm NW | 262155Z AUTO 29007KT 10SM CLR 28/19 A2986 RMK AO2 SLP114 T02760188 $
|
|
| TAF |
KLAL 28nm N | 261720Z 2618/2718 28010G18KT P6SM SCT025 FM270100 VRB03KT P6SM FEW250 FM271300 04008KT P6SM SCT030 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|