FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | ZPH |
| Lat/Long: | 28-13-36.0100N 082-09-20.3230W 28-13.600167N 082-09.338717W 28.2266694,-82.1556453 (estimated) |
| Elevation: | 89.9 ft. / 27.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 1 mile SE of ZEPHYRHILLS, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33540 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 01, 05, 19 & 23; REIL RWY 1 & 19 - CTAF. HIRL RWY 1/19; MIRL RWY 5/23 PRESET TO LOW INTST DUSK-2200; INCR INTST & ACTVT AFT 2200 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3PT: | 118.975 (813-780-0031) |
| TAMPA APPROACH: | 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 119.9 |
| WX AWOS-3 at PCM (14 nm S): | 120.025 (813-764-8259) |
| WX AWOS-3PT at LAL (16 nm SE): | PHONE 863-834-2030 |
| WX AWOS-3 at VDF (16 nm SW): | 121.125 (813-630-0924) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LALr332/16.3 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| PIEr061/33.9 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:FUEL AVBL H24 WITH CREDIT CARD; AFT HR FUEL SVC - 813-714-6797. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 6201 x 100 ft. / 1890 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 16 /F/B/X/T | | Single wheel: | 47.0 | | Double wheel: | 69.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 28-12.965700N | | 28-13.988935N |
| Longitude: | 082-09.203737W | | 082-09.197463W |
| Elevation: | 78.7 ft. | | 89.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 006 magnetic, 000 true | | 186 magnetic, 180 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 2385 ft. from runway, 225 ft. left of centerline, 44:1 slope to clear | | 75 ft. trees, 3365 ft. from runway, 42:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 5001 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 16 /F/A/X/T | | Single wheel: | 53.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 28-13.449172N | | 28-14.055748N |
| Longitude: | 082-09.825903W | | 082-09.194022W |
| Elevation: | 85.4 ft. | | 87.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 049 magnetic, 043 true | | 229 magnetic, 223 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.63 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.61 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 59 ft. trees, 2230 ft. from runway, 235 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear | | 42 ft. trees, 1470 ft. from runway, 155 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ZEPHYRHILLS 39450 SOUTH AVENUE ZEPHYRHILLS, FL 33542 Phone 813-780-0030 |
| Manager: | NATHAN COLEMAN ZEPHYRHILLS MUNICIPAL AIRPORT, 39450 SOUTH AVENUE ZEPHYRHILLS, FL 33542 Phone 813-780-0030 |
Additional Remarks
| - | 24 FT PLINE CROSSES APCH 800-1300 FT FROM RWY 23 END; MKD WITH RED FLAGS. |
| - | PATTERN ALTITUDE TWIN ENGINE 1500 FT AGL. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP CTC ARPT 813-456-7890. |
| - | GLIDER OPS 6000 FT & BLW SR-SS. |
| - | SKY-DIVING ACFT DESCENDING FROM 13500 FT & ENTERING OPPOSITE TFC PAT FOR RWY 1/19 E OF ARPT. |
| - | PAEW ADJ TO RWYS & TWYS. |
| - | EXERCISE CAUTION; EXTENSIVE ACFT OPS ALL CATS & TYPES USING RWY 1/19; PARL TWY NOT AVBL. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA NE & WEST OF ARPT; MNTN PAT ALTS & AVOID PWR CHG OVR RESIDENTAL AREAS. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (212KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (243KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (148KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (406KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPCM - Plant City Airport (14 nm S)
KLAL - Lakeland Linder International Airport (16 nm SE)
KVDF - Tampa Executive Airport (16 nm SW)
KBKV - Brooksville-Tampa Bay Regional Airport (22 nm NW)
KGIF - Winter Haven Regional Airport (23 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David TK Hayes
Photo taken 27-Aug-2010
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Zephyrhills Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunrise | | 06:41 | | 10:41 |
| Sunset | | 20:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 16:40:28 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 12:40:28 |
|
| METAR |
| KZPH | 131615Z AUTO 22007KT 180V240 10SM BKN033 BKN041 OVC090 29/21 A2992 RMK A02 T02920213
|
KPCM 14nm S | 131615Z AUTO 22006KT 10SM FEW035 31/21 A2991 RMK AO2 T03060211 $
|
KVDF 16nm SW | 131615Z AUTO 28008KT 250V310 10SM SCT034 SCT044 31/22 A2990 RMK AO2 T03090215
|
KLAL 17nm SE | 131550Z 25005KT 10SM BKN035 30/22 A2991
|
|
| TAF |
KLAL 17nm SE | 131128Z 1312/1412 VRB03KT P6SM BKN005 FM131400 24005KT P6SM SCT020 BKN050 FM131700 28008KT P6SM VCSH SCT035 BKN250 FM132200 30007KT P6SM SCT040 SCT250 FM140200 VRB03KT P6SM FEW030 FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|