FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 4V8 |
| Lat/Long: | 42-55-37.6880N 072-51-56.3530W 42-55.628133N 072-51.939217W 42.9271356,-72.8656536 (estimated) |
| Elevation: | 1953 ft. / 595.3 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1985) |
| From city: | 1 mile SW of WEST DOVER, VT |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 05356 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1982 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BTV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATTND |
| Segmented circle: | no |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at DDH (17 nm W): | 135.925 (802-442-6059) |
| WX ASOS at AQW (19 nm SW): | 134.775 (413-664-6658) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CAMr115/21.4 | | CAMBRIDGE VOR/DME | | 115.00 | | 14W |
| CTRr019/38.3 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLAREMONT | | 235/34.2 | | 233 | | 16W | | CNH | -.-. -. .... |
Airport Services
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 2650 x 75 ft. / 808 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition DEBRIS ON RWY, EXTSV CRACKING. DEBRIS ON RWY. EXTSV CRACKING. |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 42-55.413750N | | 42-55.843583N |
| Longitude: | 072-51.887917W | | 072-51.989667W |
| Elevation: | 1948.0 ft. | | 1950.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 350 true | | 185 magnetic, 170 true |
| Markings: | nonprecision | | basic |
| Touchdown point: | yes, no lights | | no, no lights |
| Obstructions: | 6130 ft. trees, 201 ft. from runway, 103 ft. left of centerline CTLG OBSTN EXCEEDS 45 DEG SLP. | | 50 ft. trees, 201 ft. from runway, 95 ft. left and right of centerline 18 FT TREE, 66 FT, 35 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | A W REALTY, LLC , P.O. BOX 1 MANCHESTER CENTER, VT 05255 Phone 281-788-8450 |
| Manager: | ALLISON KIMBALL , P.O. BOX 1 MANCHESTER CENTER, VT 05255 Phone 281-788-8450 LCL CTC LYNN BUCOSSI 802-681-3434. |
Additional Remarks
| - | 60 FT DROP OFF, 60 FT FM RWY END. |
| - | RWY 19: -60 FT DROP OFF, 60 FT FM RWY END. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | NO LN OF SIGHT BTN RWY ENDS. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 4V8.
Some nearby airports with instrument procedures:
KDDH - William H Morse State Airport (17 nm W)
KAQW - Harriman-and-West Airport (19 nm SW)
0B5 - Turners Falls Airport (25 nm SE)
KEEN - Dillant/Hopkins Airport (26 nm E)
KVSF - Hartness State Airport (Springfield) (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Guy Rouelle
Photo taken 23-May-2015
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Deerfield Valley Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:13 | | 09:13 |
| Sunrise | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-May-2026 10:14:07 |
| Local (UTC-4) | 03-May-2026 06:14:07 |
|
| METAR |
KDDH 17nm W | 030954Z AUTO 15004KT 10SM FEW027 BKN055 OVC070 02/M01 A2981 RMK AO2 SLP100 T00171011 $
|
KAQW 19nm SW | 030952Z AUTO 29004KT 10SM SCT036 OVC065 02/M01 A2982 RMK AO2 SLP101 T00171011
|
KEEN 26nm E | 030956Z AUTO 00000KT 10SM FEW031 BKN038 OVC049 02/02 A2978 RMK AO2 SLP089 T00170017 FZRANO
|
KVSF 30nm NE | 030954Z AUTO 31005KT 10SM OVC044 05/01 A2979 RMK AO2 RAE0858 SLP090 P0000 T00500011
|
KORE 34nm SE | 030952Z AUTO 00000KT 10SM FEW065 02/M02 A2978 RMK AO2 SLP087 T00171017
|
|
| TAF |
KPSF 35nm SW | 030520Z 0306/0406 28006KT P6SM FEW070 SCT250 FM031500 30015G27KT P6SM BKN060 FM040000 28010KT P6SM FEW070 FM040500 24004KT P6SM SCT070
|
KRUT 36nm N | 030525Z 0306/0406 00000KT P6SM FEW008 OVC070 FM031200 32006KT P6SM BKN050 FM040300 VRB04KT P6SM FEW130 WS020/30030KT
|
KGFL 41nm NW | 030520Z 0306/0406 VRB03KT P6SM BKN070 FM031500 32012G20KT P6SM BKN070 FM040000 27006KT P6SM FEW090 FM040500 21004KT P6SM BKN050
|
KALB 42nm W | 030520Z 0306/0406 28005KT P6SM FEW080 FM031500 30013G25KT P6SM BKN070 FM040000 29008KT P6SM FEW080 FM040500 19006KT P6SM SCT070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|