FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | I95 |
| Lat/Long: | 40-36-36.3330N 083-38-39.3334W 40-36.605550N 083-38.655557W 40.6100925,-83.6442593 (estimated) |
| Elevation: | 1029 ft. / 313.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of KENTON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43326 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1968 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | I95 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 0900-1700, ALL MON-FRI 0900-1800 UNATNDD MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 04/22 - 3 CLICKS CTAF WI 3 SECS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 126.4 (419-675-0781) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.45 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at EDJ (16 nm SW): | 118.075 (937-599-4654) |
| WX ASOS at AOH (18 nm W): | 128.725 (419-224-6098) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FBCr168/21.3 | | FLAG CITY VORTAC | | 108.20 | | 02W |
| BUDr274/(26.4) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
| RODr048/26.6 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TIFFIN | | 219/35.0 | | 269 | | 05W | | TII | - .. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ A1+:FULL SERVE ONLY, AFT HRS CALL 419-673-9542. 100LL:FULL SERVE ONLY, AFT HRS CALL 419-673-9542. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4797 x 75 ft. / 1462 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 40-36.301475N | | 40-36.909615N |
| Longitude: | 083-38.986277W | | 083-38.324792W |
| Elevation: | 1029.0 ft. | | 1003.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 046 magnetic, 040 true | | 226 magnetic, 220 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, 1697 ft. from runway, 212 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 30 ft. acft, 201 ft. from runway, 220 ft. right of centerline 30 FT TWY, 0-200 FT DIST, 220-250 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HARDIN CO ARPT AUTH 20783 COUNTY ROAD 200 KENTON, OH 43326 Phone 567-674-9355 |
| Manager: | ED MCCORMICK 13975 COUNTY ROAD 135 KENTON, OH 43326-9304 Phone 419-673-9542 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (192KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEDJ - Bellefontaine Regional Airport (16 nm SW)
KAOH - Lima Allen County Airport (18 nm W)
5G7 - Bluffton Airport (19 nm NW)
56D - Wyandot County Airport (22 nm NE)
KFDY - Findlay Airport (24 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 23-Aug-2016
looking northeast
Do you have a better or more recent aerial photo of Hardin County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 20:57 | | 00:57 |
| Evening civil twilight | | 21:30 | | 01:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 11:39:43 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 07:39:43 |
|
| METAR |
KAOH 18nm W | 311053Z AUTO 10004KT 10SM CLR 09/07 A3013 RMK AO2 SLP202 T00890067
|
KFDY 24nm N | 311053Z AUTO 07005KT 10SM CLR 10/06 A3013 RMK AO2 SLP201 T01000061
|
KMNN 26nm E | 311053Z AUTO 13006KT 10SM CLR 11/05 A3013 RMK AO2 SLP203 T01110050 $
|
KMRT 27nm SE | 311115Z AUTO 36001KT 10SM CLR 11/09 A3013 RMK AO2
|
KI74 29nm S | 311115Z AUTO 08005KT 10SM CLR 11/07 A3012 RMK AO2
|
KOWX 30nm NW | 311115Z AUTO 05005KT 10SM CLR 10/09 A3016 RMK AO2
|
KAXV 31nm W | 311115Z AUTO 00000KT 10SM CLR 09/07 A3013 RMK AO2
|
KDLZ 31nm SE | 311115Z AUTO 10004KT 10SM CLR 13/09 A3013 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFDY 24nm N | 310529Z 3106/0106 06005KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|