FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | K50 |
| Lat/Long: | 37-33-55.3867N 097-10-28.6495W 37-33.923112N 097-10.477492W 37.5653852,-97.1746249 (estimated) |
| Elevation: | 1342 ft. / 409 m (estimated) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 2 miles W of ROSE HILL, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67037 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1960 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - 123.5. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT BCN - 123.5. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WICHITA APPROACH: | 134.8 |
| WICHITA DEPARTURE: | 134.8 |
| WX AWOS-3P at 3AU (8 nm NE): | 124.175 (316-733-6696) |
| WX AWOS-3PT at BEC (8 nm N): | 119.45 (316-515-7116) |
| WX ASOS at AAO (11 nm N): | 134.025 (316-636-2541) |
| WX AWOS-2 at 1K1 (13 nm N): | 118.3 (316-530-6004) |
| WX ASOS at ICT (13 nm W): | PHONE 316-800-1006 |
| WX AWOS-3P at EGT (18 nm SW): | 118.875 (620-359-2156) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ICTr112/22.2 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PICHE | | 089/13.4 | | 332 | | 04E | | IC | .. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS 100LL:FUEL SELF-SVC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3471 x 40 ft. / 1058 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 37-34.203890N | | 37-33.631978N |
| Longitude: | 097-10.497295W | | 097-10.495293W |
| Elevation: | 1336.0 ft. | | 1336.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Displaced threshold: | 198 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. trees, 200 ft. from runway, 65 ft. right of centerline 30 FT TREES, 90 FT DSTC, 100 FT R. | | 15 ft. road, 255 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear |
Runway 1/19
| Dimensions: | 1600 x 50 ft. / 488 x 15 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 37-33.808297N | | 37-34.060378N |
| Longitude: | 097-10.485180W | | 097-10.388223W |
| Elevation: | 1341.5 ft. | | 1329.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. hangar, 235 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 63 ft. from runway, 93 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | CROSSWINDS AVIATION INC. 7015 S 143 RD ST E, DERBY, KS, P.O. BOX 574 ROSE HILL, KS 67133 Phone 316-706-6131 GTHOMAS81@HOTMAIL.COM |
| Manager: | STEVE LOGUE 6841 S.143RD DERBY, KS 67037 Phone 316-706-6131 CO-MANAGER PHONE 316-650-6581. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC WICHITA APCH AT 316-350-1520. |
| - | RWY 17 CLNC SLOPE 21:1 TO 190 FT DSPLCD THLD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (199KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (365KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIAB - Mc Connell Air Force Base (6 nm NW)
KCEA - Cessna Aircraft Field Airport (6 nm NW)
3AU - Augusta Municipal Airport (8 nm NE)
KBEC - Beech Factory Airport (8 nm N)
KAAO - Colonel James Jabara Airport (11 nm N)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (13 nm N)
KICT - Wichita Dwight D Eisenhower National Airport (13 nm NW)
KEGT - Wellington Municipal Airport (18 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in 2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Cook Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunrise | | 06:39 | | 11:39 |
| Sunset | | 20:14 | | 01:14 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 01:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 21:57:03 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 16:57:03 |
|
| METAR |
KIAB 5nm NW | 272101Z AUTO 32013KT 10SM SCT038 22/13 A2975 RMK AO2 WSHFT 2054 LTG DSNT E SLP065
|
K3AU 8nm NE | 272135Z AUTO 32007KT 270V340 10SM SCT040 SCT047 21/10 A2978 RMK AO2
|
KBEC 8nm N | 272135Z AUTO 28013G17KT 10SM BKN040 22/11 A2978 RMK AO2 T02200114
|
KAAO 11nm N | 272054Z AUTO 32010KT 10SM BKN040 22/12 A2976 RMK AO2 SLP067 T02170122 51022
|
KICT 13nm NW | 272153Z 31012KT 10SM BKN047 24/12 A2978 RMK AO2 SLP071 T02390117
|
KEGT 18nm SW | 272135Z AUTO 30009KT 10SM BKN046 24/12 A2978 RMK AO2 T02410124
|
|
| TAF |
KIAB 5nm NW | 262340Z 2623/2724 07009KT 9999 SCT012 QNH2961INS BECMG 2703/2704 14012G22KT 8000 -SHRA VCTS BKN007CB QNH2949INS TEMPO 2704/2708 VRB35G45KT 1600 TSRA BKN005CB BECMG 2709/2710 20020G30KT 9999 NSW SCT010 BKN020 QNH2949INS BECMG 2713/2714 30010G18KT 9999 BKN025 QNH2954INS BECMG 2719/2720 29009KT 9999 SKC QNH2970INS TX23/2718Z TN18/2704Z
|
KICT 13nm NW | 271727Z 2718/2818 32014G23KT P6SM BKN035 FM272000 34014KT P6SM SCT250 FM280200 03016KT P6SM FEW015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|