FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | ANQ |
| Lat/Long: | 41-38-22.9140N 085-05-00.5760W 41-38.381900N 085-05.009600W 41.6396983,-85.0834933 (estimated) |
| Elevation: | 995 ft. / 303.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 3 miles W of ANGOLA, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46703 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAR-NOV MON-SAT 0800-1700, MAR-NOV SUN 1200-1700, DEC-FEB MON-FRI 0800-1700 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS & NEW YEARS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. DUSK-0000 MIRL RWY 05/23 PRESET LOW INTST; INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3: | 118.175 (260-668-5630) |
| FORT WAYNE APPROACH: | 127.2 ;SW/NW OF ACTIVE RWY 132.15 ;SE/NE OF ACTIVE RWY |
| FORT WAYNE DEPARTURE: | 127.2 ;SW/NW OF ACTIVE RWY 132.15 ;SE/NE OF ACTIVE RWY |
| WX AWOS-3P at C62 (13 nm SW): | 119.925 (260-347-2967) |
| WX AWOS-3P at OEB (18 nm N): | 118.125 (517-279-1810) |
| WX AWOS-3P at IRS (19 nm NW): | 121.325 (269-659-8715) |
| WX AWOS-3P at GWB (20 nm S): | 124.15 (260-925-8225) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLKr041/(30.0) | | WEBSTER LAKE VOR | | 110.40 | | 03W |
| FWAr013/39.9 | | FORT WAYNE VORTAC | | 117.80 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STURGIS | | 128/18.8 | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 4540 x 75 ft. / 1384 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | 260 FT UNLGTD STWY SW END. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-38.127163N | | 41-38.636772N |
| Longitude: | 085-05.373058W | | 085-04.644008W |
| Elevation: | 986.1 ft. | | 994.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 052 magnetic, 047 true | | 232 magnetic, 227 true |
| Displaced threshold: | 540 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:4540 TODA:4540 ASDA:4540 LDA:4000 | | TORA:4000 TODA:4000 ASDA:4000 LDA:4000 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 200 ft. from runway, 205 ft. right of centerline 15 FT ROAD 200 FT FM RWY END 205 FT R. | | 73 ft. trees, 860 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STEUBEN CO BOAC 5220 W. U.S. 20 ANGOLA, IN 46703-9680 Phone (260) 665-7111 |
| Manager: | AARON PAYONK 5220 W. U.S. 20 ANGOLA, IN 46703-9680 Phone 260-316-3711 |
Additional Remarks
| - | PAJA & BIRDS ON & INVOF ARPT; DEER SS-SR. |
| - | COND UNMNT 1700-0800, WKEND & HOL. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (459KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C62 - Kendallville Municipal Airport (13 nm SW)
KOEB - Branch County Memorial Airport (18 nm N)
KIRS - Kirsch Municipal Airport (19 nm NW)
KGWB - Auburn/Dekalb Executive Airport (20 nm S)
0G6 - Williams County Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Stemen Stock Photos
Taken in April 2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Tri-State Steuben County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:52 | | 09:52 |
| Sunrise | | 06:24 | | 10:24 |
| Sunset | | 20:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 21:21 | | 01:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 09:36:55 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 05:36:55 |
|
| METAR |
| KANQ | 130915Z AUTO 31007KT 10SM BKN038 OVC046 13/11 A2977 RMK AO2
|
KC62 13nm SW | 130915Z AUTO 30004KT 10SM CLR 12/11 A2978 RMK AO2 T01300109
|
KOEB 17nm N | 130915Z AUTO 30012G17KT 10SM FEW055 11/07 A2977 RMK AO2
|
KIRS 18nm NW | 130915Z AUTO 32007KT 10SM SCT050 11/08 A2979 RMK AO2
|
KGWB 20nm S | 130915Z AUTO 26006KT 10SM CLR 13/13 A2977 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFWA 41nm S | 130520Z 1306/1406 23013G22KT P6SM SCT080 BKN100 FM130800 27012G20KT P6SM VCSH FEW100 FM131300 30015G25KT P6SM BKN030 FM131800 31017G27KT P6SM OVC025
|
KBTL 41nm N | 130540Z 1306/1406 28009KT P6SM BKN035 FM131000 29010G19KT P6SM FEW026 FM131200 30011G20KT P6SM BKN015 FM132200 32015G26KT P6SM BKN030 FM140200 33010G19KT P6SM FEW100
|
KAZO 41nm NW | 130540Z 1306/1406 30010G18KT P6SM BKN060 FM131000 30010G20KT P6SM SCT014 FM131800 31015G26KT P6SM BKN021 FM132200 32015G28KT P6SM BKN040 FM140200 32009KT P6SM FEW110
|
KJXN 47nm NE | 130540Z 1306/1406 23010G20KT P6SM BKN070 FM131000 28010G20KT P6SM SCT020 FM131300 29012G23KT P6SM BKN030 FM140000 31012G24KT P6SM BKN018 FM140500 32008KT P6SM BKN026
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|