FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ESN |
| Lat/Long: | 38-48-14.9760N 076-04-08.3650W 38-48.249600N 076-04.139417W 38.8041600,-76.0689903 (estimated) |
| Elevation: | 72.2 ft. / 22.0 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 2 miles N of EASTON, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21601 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ESN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Pattern altitude: | TPA FOR JET ACFT 1526 FT AGL; ALL OTHER ACFT 1026 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN TWR CLSD ACTVT REILS RWY 15, 22, & 33; HIRL RWY 04/22; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.525 |
| ATIS: | 124.475 |
| WX AWOS-3PT: | 124.475 (410-822-2817) |
| EASTON GROUND: | 119.075 [0600-2200] |
| EASTON TOWER: | 118.525 [0600-2200] |
| POTOMAC APPROACH: | 133.75 124.55 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 133.75 124.55 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.075 |
| TERPZ DP: | 133.75 |
| WX AWOS-3 at W29 (16 nm NW): | 120.575 (410-643-8795) |
| WX AWOS-3 at CGE (16 nm S): | 120.675 (410-228-7559) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BALr140/35.3 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| ENOr234/36.4 | | SMYRNA VORTAC | | 111.40 | | 09W |
| ADWr100/37.3 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-47.843838N | | 38-48.624513N |
| Longitude: | 076-04.317702W | | 076-03.729993W |
| Elevation: | 36.0 ft. | | 72.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 041 magnetic, 031 true | | 221 magnetic, 211 true |
| Displaced threshold: | no | | 325 ft. |
| Declared distances: | TORA:5175 TODA:5500 ASDA:4775 LDA:4775 | | TORA:5500 TODA:5500 ASDA:5500 LDA:5175 |
| Markings: | precision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 15/33
| Dimensions: | 4003 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-48.514160N | | 38-48.027402N |
| Longitude: | 076-04.582425W | | 076-04.013928W |
| Elevation: | 32.6 ft. | | 51.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 148 magnetic, 138 true | | 328 magnetic, 318 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 77 ft. trees, 1999 ft. from runway, 281 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TALBOT CO TALBOT COUNTY COURT HOUSE, 11 NORTH WASHINGTON STREET EASTON, MD 21601 Phone 410-770-8082 |
| Manager: | MICAH RISHER 29051 CORKRAN ROAD EASTON, MD 21601 Phone 410-770-8055 |
Additional Remarks
| - | DEER, BIRDS, OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | RWY 15/33 DISTANCE MARKERS EVERY 1000 FT WEST SIDE RWY. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-429-5882. |
| - | NOISE ABATEMENT FOR RUNWAY 22: CONTINUE STRAIGHT OUT OR MAKE A RIGHT TURN TO AVOID OVERFLIGHT OF THE TOWN OF EASTON. DEPARTURES SHOULD AVOID OVERFLIGHT OF THE TOWN OF EASTON BELOW 2000 FT. |
| - | AIRCRAFT SHOULD AVOID OVERFLIGHT OF THE TOWN OF EASTON AND RESIDENTIAL AREAS NEAR THE AIRPORT TO THE EXTENT POSSIBLE. |
| - | NOISE ABATEMENT FOR RUNWAY 4: IF TRAFFIC PERMITS, MAKE A SLIGHT LEFT TURN AFTER DEPARTURE TO AVOID OVERFLYING RETIREMENT COMMUNITY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 04 **CHANGED** | |
download (280KB) |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (277KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 **CHANGED** | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 **CHANGED** | |
download (237KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
Departure Procedures |
| CONLE FIVE (RNAV) | |
download (171KB) |
| FOXHL ONE (RNAV) | |
download (151KB) |
| LINSE TWO (RNAV) | |
download (159KB) |
| TERPZ EIGHT (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (295KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRJD - Gooden Airpark (14 nm NE)
W29 - Bay Bridge Airport (16 nm NW)
KCGE - Cambridge-Dorchester Regional Airport (16 nm S)
KANP - Lee Airport (25 nm W)
N06 - Laurel Airport (27 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-Aug-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Easton Airport/Newnam Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 06:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 19:28 | | 23:28 |
| Evening civil twilight | | 19:55 | | 23:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 02:25:22 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 22:25:22 |
|
| METAR |
| KESN | 040145Z 18008KT 10SM SCT120 20/15 A3016
|
KCGE 16nm S | 040155Z AUTO VRB04KT 10SM CLR 19/15 A3018 RMK A01
|
|
| TAF |
KDOV 34nm NE | 031600Z 0316/0422 23010G15KT 9999 SCT010 510006 QNH3016INS TEMPO 0316/0317 BKN009 BECMG 0323/0324 23009KT 9999 SCT080 520006 QNH3006INS TX25/0321Z TN16/0316Z
|
KMTN 35nm NW | 031946Z 0320/0418 15010G18KT P6SM SCT250 FM040000 19007KT P6SM SCT080 FM040500 22005KT P6SM SCT090 BKN250 FM041000 20003KT 4SM BR BKN250 FM041700 13008G19KT P6SM BKN250
|
KNHK 36nm SW | 0223/0323 08010KT 4800 BR BKN010 OVC020 QNH3029INS BECMG 0302/0304 VRB06KT 0800 FG OVC003 QNH3027INS BECMG 0313/0314 20009KT 4800 BR BKN005 OVC015 QNH3026INS BECMG 0316/0317 21011KT 9999 SCT015 SCT250 QNH3018INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 0303 TIL 0308 TX23/0320Z TN11/0309Z AMD 0215Z FN00296
|
KBWI 36nm NW | 032113Z 0321/0424 08008KT P6SM FEW060 FM040000 20007KT P6SM SCT070 FM040500 25005KT P6SM SCT110 BKN250 FM041100 26002KT 4SM BR BKN090 BKN250 FM041800 18010G19KT P6SM SCT070 BKN250
|
KADW 37nm W | 031700Z 0317/0423 20012G18KT 9999 FEW030 BKN080 510104 QNH3015INS BECMG 0322/0323 21010G15KT 9999 SCT060 BKN080 510104 QNH3015INS BECMG 0400/0401 20008KT 9999 SCT070 BKN100 510104 QNH3017INS BECMG 0405/0406 22006KT 9999 FEW050 BKN080 510103 QNH3015INS BECMG 0414/0415 22007KT 9999 BKN080 QNH3015INS BECMG 0419/0420 19010G25KT 9999 SCT080 QNH3007INS TX28/0320Z TN17/0409Z
|
KSBY 39nm SE | 040007Z 0400/0424 17007KT P6SM SKC FM041600 23010G17KT P6SM FEW040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|