FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GRE |
| Lat/Long: | 38-50-10.4000N 089-22-44.0000W 38-50.173333N 089-22.733333W 38.8362222,-89.3788889 (estimated) |
| Elevation: | 540.8 ft. / 164.8 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2020) |
| From city: | 3 miles S of GREENVILLE, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62246 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0730-1700 |
| Pattern altitude: | 1340.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RY 18/36 PRESET ON MED INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-2: | 120.0 (618-664-1939) |
| WX AWOS-AV at VLA (14 nm NE): | 122.8 (618-283-9595) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 124.3/269.15 (DECATUR RCAG)
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TOYr073/25.9 | | TROY VORTAC | | 116.00 | | 04E |
| ENLr334/27.0 | | CENTRALIA VORTAC | | 115.00 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4002 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-50.470900N | | 38-49.811675N |
| Longitude: | 089-22.587583W | | 089-22.583670W |
| Elevation: | 540.1 ft. | | 531.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 179 true | | 001 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2822 x 250 ft. / 860 x 76 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-50.222495N | | 38-50.218163N |
| Longitude: | 089-23.238852W | | 089-22.644395W |
| Elevation: | 537.9 ft. | | 537.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 090 true | | 272 magnetic, 270 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | THE GREENVILLE ARPT AUTHORITY 1374 SKY LANE GREENVILLE, IL 62246 Phone 618-664-0926 |
| Manager: | LARRY KLEINER 1374 SKY LANE GREENVILLE, IL 62246 Phone 618-664-0926 OR 618-664-3272 |
Additional Remarks
| - | INTENSIVE PARACHUTE OPS. |
| - | AWOS 3 CLICKS ON CTAF. |
| - | DOOR CODE FOR BUILDING ENTRY IS CTAF, THEN # |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (208KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVLA - Vandalia Municipal Airport (14 nm NE)
KSLO - Salem-Leckrone Airport (23 nm SE)
KENL - Centralia Municipal Airport (24 nm SE)
3LF - Litchfield Municipal Airport (24 nm NW)
KBLV - Scott Air Force Base/MidAmerica Airport (28 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Cardinal Aviation Services Aerial Photography
Do you have a better or more recent aerial photo of Greenville Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:31 | | 10:31 |
| Sunrise | | 06:00 | | 11:00 |
| Sunset | | 19:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 06:54:02 |
| Local (UTC-5) | 02-May-2026 01:54:02 |
|
| METAR |
KSLO 22nm SE | 020615Z AUTO 00000KT 10SM BKN080 OVC110 11/06 A3005 RMK AO2 T01080062
|
KENL 23nm SE | 020615Z AUTO 00000KT 10SM OVC085 10/05 A3005 RMK AO2 T00950054
|
K3LF 24nm NW | 020615Z AUTO 00000KT 10SM OVC100 09/06 A3007 RMK AO2 T00910055
|
KBLV 28nm SW | 020555Z AUTO 35005KT 10SM SCT075 BKN110 11/07 A3003 RMK AO2 DZB28E37 SLP172 P0000 60000 T01130068 10162 20112 401790061 55003 $
|
KALN 31nm W | 020615Z AUTO 00000KT 10SM SCT075 SCT080 SCT100 10/05 A3005 RMK AO2 T01010048 TSNO
|
KMVN 39nm SE | 020556Z AUTO 00000KT 10SM SCT090 BKN110 07/06 A3005 RMK AO2 SLP182 T00670056 10144 20056 56005 $
|
KCPS 40nm SW | 020553Z AUTO 07005KT 10SM -RA FEW044 BKN075 OVC100 11/05 A3003 RMK AO2 RAB50 SLP169 P0000 60000 T01110050 10161 20100 401780067 55004 $
|
K1H2 42nm E | 020615Z AUTO 00000KT 10SM OVC075 09/06 A3008 RMK AO2 T00880056
|
KTAZ 42nm N | 020619Z AUTO 08004KT 10SM SCT060 OVC080 08/06 A3007 RMK AO2
|
|
| TAF |
KBLV 28nm SW | 020505Z 0205/0306 35009KT 9999 BKN070 QNH3001INS BECMG 0210/0211 05009KT 9999 BKN045 OVC100 QNH3004INS BECMG 0221/0222 35009KT 9999 SCT070 QNH3009INS TX16/0222Z TN08/0209Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|