FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | VLA |
| Lat/Long: | 38-59-29.2770N 089-09-58.2820W 38-59.487950N 089-09.971367W 38.9914658,-89.1661894 (estimated) |
| Elevation: | 537.2 ft. / 163.7 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2005) |
| From city: | 3 miles NW of VANDALIA, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62471 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | ALL/IRREGULAR/ |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18, 27 & 36; PAPI RWY 18; MIRL RWY 09/27 - CTAF. MIRL RWY 18/36 PRESET TO LOW INTST, TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-AV: | 122.8 (618-283-9595) |
| WX AWOS-2 at GRE (14 nm SW): | 120.0 (618-664-1939) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 124.3/269.15 (DECATUR RCAG)
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BIBr275/32.2 | | BIBLE GROVE VORTAC | | 109.00 | | 03E |
| ENLr355/34.3 | | CENTRALIA VORTAC | | 115.00 | | 04E |
| TOYr063/38.3 | | TROY VORTAC | | 116.00 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SHELBYVILLE | | 213/29.1 | | 365 | | 02W | | SYZ | ... -.-- --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL IS SELF-SERVE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3751 x 100 ft. / 1143 x 30 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-59.855173N | | 38-59.237187N |
| Longitude: | 089-10.037287W | | 089-10.032815W |
| Elevation: | 530.1 ft. | | 533.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 180 true | | 001 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. road, 575 ft. from runway, 284 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 14 ft. road, 522 ft. from runway, 278 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear APCH SLOPE 23:1 TO RELOCATED THR USING PART 77 SFC. |
Runway 9/27
| Dimensions: | 3001 x 75 ft. / 915 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-59.413748N | | 38-59.416520N |
| Longitude: | 089-10.208473W | | 089-09.575018W |
| Elevation: | 531.6 ft. | | 537.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 090 true | | 271 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VANDALIA PARK DISTRICT 900 NORTH LOCUST VANDALIA, IL 62471 Phone 618-283-4973 |
| Manager: | CHAD FELDPOUCH 1754 N. 400 ST VANDALIA, IL 62471 Phone 618-267-8035 |
Additional Remarks
| A30A-27 | 8 FT CROPS 200 FT FM RWY END PENETRATING PART 77 SFC. |
| - | FOR WX ADVY, 3 CLICKS CTAF. PHONE (618)283-9595. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGRE - Greenville Airport (14 nm SW)
KSLO - Salem-Leckrone Airport (23 nm SE)
3LF - Litchfield Municipal Airport (26 nm NW)
KENL - Centralia Municipal Airport (29 nm S)
2H0 - Shelby County Airport (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kathy Heckler
Photo taken 05-Sep-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Vandalia Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:37 | | 10:37 |
| Sunrise | | 06:06 | | 11:06 |
| Sunset | | 19:43 | | 00:43 |
| Evening civil twilight | | 20:12 | | 01:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 17:33:02 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 12:33:02 |
|
| METAR |
KSLO 23nm SE | 261715Z AUTO 12005KT 10SM SCT046 25/13 A2997 RMK AO2 T02460125
|
K3LF 26nm NW | 261715Z AUTO 12006KT 10SM CLR 23/10 A2997 RMK AO2 T02330104
|
KENL 29nm S | 261715Z AUTO 13005KT 10SM CLR 24/11 A2997 RMK AO2 T02440111
|
K1H2 30nm E | 261715Z AUTO 12006KT 10SM CLR 23/12 A2999 RMK AO2 T02340123
|
KTAZ 33nm N | 261719Z AUTO 13007KT 10SM CLR 24/09 A2997 RMK AO2
|
KFOA 39nm SE | 261715Z AUTO 12006KT 10SM CLR 24/13 A2998 RMK AO2
|
KALN 41nm W | 261645Z 15010KT 10SM CLR 23/13 A2996
|
KBLV 42nm SW | 261655Z AUTO 17009KT 10SM CLR 24/15 A2994 RMK AO2 SLP139 T02420151 $
|
|
| TAF |
KBLV 42nm SW | 261600Z 2616/2722 15009KT 9999 SKC QNH2982INS BECMG 2702/2703 15009KT 9999 SCT050 BKN120 QNH2976INS BECMG 2711/2712 15010G20KT 8000 -SHRA BKN017 BKN050 BKN120 QNH2965INS TEMPO 2712/2716 20010G25KT 6000 -TSRA BKN010CB BECMG 2720/2721 15010G25KT 9999 NSW BKN025 QNH2961INS TX27/2620Z TN17/2711Z
|
KMVN 43nm S | 261138Z 2612/2712 05005KT P6SM SKC FM261500 11007KT P6SM SCT060 FM270000 11004KT P6SM SCT250 FM270700 12008KT P6SM BKN250 AMD NOT SKED
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|