FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LWM |
| Lat/Long: | 42-43-01.3520N 071-07-24.7200W 42-43.022533N 071-07.412000W 42.7170422,-71.1235333 (estimated) |
| Elevation: | 147.6 ft. / 45.0 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1980) |
| From city: | 2 miles E of LAWRENCE, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01845 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LWM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05, 23, 14 & 32; PAPI RWY 05, 23 & 32; HIRL RWY 05/23; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LNDG FEE FOR ACFT REGISTERED TO CORPORATION ONLY. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 119.25 |
| UNICOM: | 122.8 |
| ATIS: | 126.75 |
| WX ASOS: | PHONE 978-687-8017 |
| LAWRENCE GROUND: | 124.3 [0700-2200] |
| LAWRENCE TOWER: | 119.25 [0700-2200] |
| BOSTON APPROACH: | 124.4 |
| BOSTON DEPARTURE: | 124.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.3 126.15 ;WHEN LWM TWR CLSD |
| DREEM STAR: | 119.0 124.4 |
| ZELKA STAR: | 124.4 |
| WX ASOS at BVY (12 nm SE): | 119.2 (978-921-5042) |
| WX ASOS at BED (17 nm SW): | 124.6 (781-372-5512) |
| WX AWOS-3PT at ASH (18 nm W): | 125.1 (603-578-0473) |
| WX ASOS at MHT (19 nm NW): | 119.55 (603-626-6902) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BOSr001/22.4 | | BOSTON VOR/DME | | 112.70 | | 16W |
| CONr162/36.1 | | CONCORD VOR/DME | | 112.90 | | 15W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ROLLINS | | 219/32.9 | | 260 | | 16W | | ESG | . ... --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5001 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 62.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 42-42.641358N | | 42-43.288565N |
| Longitude: | 071-07.747378W | | 071-07.057322W |
| Elevation: | 134.7 ft. | | 134.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 053 magnetic, 038 true | | 233 magnetic, 218 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.70 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | none | | 13 ft. trees, 650 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 3654 x 100 ft. / 1114 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 34.0 | | Double tandem: | 53.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-43.259363N | | 42-42.943252N |
| Longitude: | 071-07.772247W | | 071-07.078088W |
| Elevation: | 121.5 ft. | | 147.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 137 magnetic, 122 true | | 317 magnetic, 302 true |
| Displaced threshold: | no | | 80 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 7 ft. trees, 300 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear APCH RATIO 50:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LAWRENCE CITY HALL, 200 COMMON ST LAWRENCE, MA 08140 Phone 978-620-3014 |
| Manager: | FRANCISCO A. URENA 492 SUTTON ST NO. ANDOVER, MA 01845 Phone 978-794-5880 |
Additional Remarks
| - | HILL 5400 FT SE & STANDPIPE 7200 FT NE; LGTD. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | LGTD STACK 296 FT MSL 1/2 MI NW AER 23. |
| - | CLSD TFC PAT, INITIATE TURN-OUT AT 700 FT AGL. |
| - | USE RSNBL EFFORTS TO MNTN MANUFACTURER'S RCMDD BEST ROC. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DREEM THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (349KB) |
| ZELKA TWO (RNAV) | |
download (146KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 **CHANGED** | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 **CHANGED** | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (227KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (150KB) |
Departure Procedures |
| LAWRENCE TWO | |
2 pages:
[1] [2] (345KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBVY - Beverly Regional Airport (12 nm SE)
KBED - Laurence G Hanscom Field Airport (17 nm SW)
KASH - Boire Field Airport (18 nm W)
KMHT - Manchester Boston Regional Airport (19 nm NW)
KBOS - General Edward Lawrence Logan International Airport (22 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John J. Cronin.
Photo taken 03-Jun-2009
from a Cessna 182.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lawrence Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:44 | | 08:44 |
| Sunrise | | 05:17 | | 09:17 |
| Sunset | | 20:05 | | 00:05 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 06:05:31 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 02:05:31 |
|
| METAR |
| KLWM | 210554Z AUTO 35009KT 10SM FEW110 19/04 A3001 RMK AO2 SLP161 T01940044 10256 20194 51016
|
KBVY 12nm SE | 210553Z AUTO 35009KT 10SM SCT100 21/06 A2998 RMK AO2 SLP147 T02060061 10256 20200 52013
|
KBED 17nm SW | 210551Z AUTO 32007KT 10SM SCT095 20/08 A2998 RMK AO2 SLP162 T02000083 10250 20194 51010
|
KASH 18nm W | 210556Z AUTO 33007KT 10SM CLR 19/07 A3001 RMK AO2 SLP161 T01940067 10250 20194 53012
|
KMHT 19nm NW | 210553Z 35012KT 10SM OVC250 19/04 A3000 RMK AO2 SLP167 T01940044 10261 20194 51012
|
|
| TAF |
KBED 17nm SW | 210520Z 2106/2206 34007KT P6SM BKN130 FM220100 00000KT P6SM BKN240 FM220400 35003KT P6SM SCT230
|
KMHT 19nm NW | 210524Z 2106/2206 33009KT P6SM BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|