FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | LWV |
| Lat/Long: | 38-45-51.4000N 087-36-19.8000W 38-45.856667N 087-36.330000W 38.7642778,-87.6055000 (estimated) |
| Elevation: | 429.8 ft. / 131.0 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1990) |
| From city: | 3 miles NE of LAWRENCEVILLE, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62439 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LWV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1800, ALL SAT-SUN 0900-1700 |
| Pattern altitude: | RWY 09/27 & 18/36 900 FT AGL PWRD ACFT; RWY 04U/22U 500 FT AGL MAX ULTRALIGHTS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no TRAFFIC PATTERN INDICATORS ON SOD RUNWAY 4U/22U |
| Lights: | ACTVT ODALS RWY 27; REIL RWY 9, 27, 18 & 36; PAPI RWY 36; MIRL RWY 09/27 - CTAF. MIRL RWY 18/36 PRESET ON LOW INTST TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 118.0 (618-943-5252) |
| EVANSVILLE APPROACH: | 125.6 |
| EVANSVILLE DEPARTURE: | 125.6 |
| WX AWOS-3 at AJG (11 nm SW): | 134.900 (618-948-2184) |
| WX AWOS-3 at RSV (15 nm N): | 120.50 (618-586-2772) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 128.3/291.625 (EVANSVILLE RCAG) WHEN EVANSVILLE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| OLNEY | | 087/26.7 | | 272 | | 03W | | OLY | --- .-.. -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5199 x 100 ft. / 1585 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 180.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-46.079380N | | 38-45.222927N |
| Longitude: | 087-36.067280W | | 087-36.057430W |
| Elevation: | 429.4 ft. | | 424.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 180 magnetic, 179 true | | 000 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 8 DEGREES LEFT OF CNTRLN & BYD 6 DEGREES RIGHT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 5198 x 100 ft. / 1584 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 180.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-46.058647N | | 38-46.067293N |
| Longitude: | 087-37.145340W | | 087-36.051642W |
| Elevation: | 425.6 ft. | | 429.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 089 true | | 270 magnetic, 269 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) PVASI UNUSBL BYD 8 DEGREES LEFT OF CNTRLN & BYD 6 DEGREES RIGHT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4U/22U
| Dimensions: | 1000 x 200 ft. / 305 x 61 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 4U | | RUNWAY 22U |
| Traffic pattern: | left | | right |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BI-STATE AUTHORITY 13608 HANGAR RD LAWRENCEVILLE, IL 62439 Phone 618-943-5733 JOINT OWNED - CITY OF VINCENNES IN & LAWRENCEVILLE IL. |
| Manager: | DEVON HILL 13608 HANGAR RD LAWRENCEVILLE, IL 62439 Phone 618-943-5733 812-881-7042. |
Additional Remarks
| - | GLIDER ACTVTY SR-SS. RYS 09/27 & 18/36 HAVE LEFT HAND TFC PATTERN FOR GLIDER ACFT. |
| - | BE ALERT; ODALS FOR RY 27 ARE IN OPERATION SIMULTANEOUSLY WITH REILS ON RY 18. |
| - | FOR CD WHEN RCO 125.6 OTS, CTC EVANSVILLE APCH AT 812-436-4689, WHEN APCH CLSD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (281KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (275KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (301KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (287KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (353KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAJG - Mount Carmel Municipal Airport (11 nm SW)
KRSV - Crawford County Airport (15 nm N)
KSIV - Sullivan County Airport (22 nm N)
KDCY - Daviess County Airport (23 nm E)
KOLY - Olney-Noble Airport (27 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Lawrenceville-Vincennes International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:29 | | 10:29 |
| Sunrise | | 05:57 | | 10:57 |
| Sunset | | 19:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 01:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 17:20:11 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 12:20:11 |
|
| METAR |
| KLWV | 281653Z AUTO 31008G17KT 10SM FEW028 18/12 A3002 RMK AO2 SLP163 T01830117 TSNO
|
KAJG 11nm SW | 281655Z AUTO 27004KT 10SM SCT025 19/13 A3003 RMK AO2 T01870129
|
KRSV 15nm N | 281655Z AUTO VRB04KT 10SM BKN027 17/12 A3001 RMK AO2 P0001
|
|
| TAF |
KHUF 43nm N | 281120Z 2812/2912 32008KT P6SM BKN015 FM281600 30008KT P6SM SCT025 FM290400 02005KT P6SM -SHRA BKN025 PROB30 2905/2906 4SM -TSRA OVC025CB
|
KEVV 43nm S | 281525Z 2815/2912 28006KT P6SM SCT025 TEMPO 2815/2818 BKN025 FM281800 27005KT P6SM BKN035 FM290000 VRB03KT 6SM -SHRA SCT045 OVC200 FM290600 35007KT 6SM -SHRA OVC040 PROB30 2906/2912 4SM TSRA OVC025CB
|
KHNB 44nm SE | 281120Z 2812/2912 24007KT P6SM BKN006 FM281400 28006KT P6SM BKN015 FM281500 27009KT P6SM BKN025 FM281800 28008KT P6SM SCT025 BKN040 FM290000 VRB04KT P6SM BKN050 FM290400 VRB04KT 4SM -SHRA BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|