FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | NHU |
| Lat/Long: | 36-57-20.3500N 076-18-13.5250W 36-57.339167N 076-18.225417W 36.9556528,-76.3037569 (estimated) |
| Elevation: | 10 ft. / 3 m (estimated) |
| Variation: | 10W (1990) |
| From city: | 7 miles N of NORFOLK, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23511 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 04/2021 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service not available) |
| Attendance: | |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
| WX ASOS at ORF (6 nm SE): | PHONE 276-200-0952 |
| WX AWOS-3PT at PVG (13 nm SW): | 118.375 (757-465-2175) |
| WX ASOS at PHF (14 nm NW): | PHONE 757-874-3682 |
| WX ASOS at NTU (15 nm SE): | PHONE DSN 433-3619 or 757-433-3619 |
| WX AWOS-3 at CPK (17 nm S): | 123.675 (757-204-4290) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORFr315/6.3 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| CCVr222/27.7 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| HCMr154/35.4 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 104/33.5 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 1705 x 150 ft. / 520 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 36-57.329667N | | 36-57.348667N |
| Longitude: | 076-18.400167W | | 076-18.050667W |
| Elevation: | 8.8 ft. | | 9.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 096 magnetic, 086 true | | 276 magnetic, 266 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H3
| Dimensions: | 120 x 120 ft. / 37 x 37 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 36-57.258000N | | |
| Longitude: | 076-18.326667W | | |
| Elevation: | 9.4 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H4
| Dimensions: | 120 x 120 ft. / 37 x 37 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 36-57.208667N | | |
| Longitude: | 076-18.322667W | | |
| Elevation: | 8.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H5
| Dimensions: | 120 x 120 ft. / 37 x 37 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 36-57.012667N | | |
| Longitude: | 076-16.665667W | | |
| Elevation: | 8.7 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H6
| Dimensions: | 120 x 120 ft. / 37 x 37 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 36-56.975667N | | |
| Longitude: | 076-16.807667W | | |
| Elevation: | 8.9 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H7
| Dimensions: | 120 x 120 ft. / 37 x 37 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 36-56.938000N | | |
| Longitude: | 076-16.936167W | | |
| Elevation: | 8.7 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H8
| Dimensions: | 120 x 120 ft. / 37 x 37 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 36-56.852833N | | |
| Longitude: | 076-17.201500W | | |
| Elevation: | 9.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H9
| Dimensions: | 120 x 120 ft. / 37 x 37 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 36-56.900500N | | |
| Longitude: | 076-17.642833W | | |
| Elevation: | 9.4 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H1
| Dimensions: | 75 x 75 ft. / 23 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Latitude: | 36-57.346000N | | |
| Longitude: | 076-18.101667W | | |
| Elevation: | 9.1 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 75 x 75 ft. / 23 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Latitude: | 36-57.333000N | | |
| Longitude: | 076-18.321667W | | |
| Elevation: | 8.8 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Navy |
| Owner: | NAVAL STATION NORFOLK 1530 GILBERT ST STE 2000 NORFOLK, VA 23511 Phone 757-322-2302 |
| Manager: | SHANE DUDLEY 8610 AIR CARGO ROAD NORFOLK, VA 23511 Phone 757-322-3420 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| COPTER RNAV (GPS) 141 | |
download (119KB) |
| COPTER RNAV (GPS) 276 **CHANGED** | |
download (115KB) |
| COPTER TACAN 310 | |
download (124KB) |
Departure Procedures |
| COPTER PRIDE TWO **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (184KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (352KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNGU - Norfolk Naval Station (Chambers Field) (1 nm SE)
KORF - Norfolk International Airport (6 nm SE)
KLFI - Langley Air Force Base (8 nm N)
KPVG - Hampton Roads Executive Airport (13 nm SW)
KPHF - Newport News/Williamsburg International Airport (14 nm NW)
KNTU - Oceana Naval Air Station (Apollo Soucek Field) (15 nm SE)
KCPK - Chesapeake Regional Airport (17 nm S)
KFAF - Felker Army Airfield (18 nm NW)
|
|
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunrise | | 06:49 | | 10:49 |
| Sunset | | 19:28 | | 23:28 |
| Evening civil twilight | | 19:54 | | 23:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 18:31:07 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 14:31:07 |
|
| METAR |
KNGU 3nm SE | 031759Z 21011KT 10SM FEW065 27/15 A3030 RMK AO2 SLP259 T02670150 10272 20189 56028 $
|
KORF 6nm SE | 031751Z 20013KT 10SM FEW047 SCT065 27/16 A3027 RMK AO2 SLP250 T02720156 10272 20189 58022
|
KLFI 7nm NW | 031655Z 21013G18KT 9SM SCT039 26/16 A3029 RMK AO2A SLP263 T02620155 $
|
KPVG 13nm SW | 031756Z AUTO 19015G18KT 10SM SCT047 BKN060 28/16 A3028 RMK AO2 SLP256 T02830161 10283 20183 58024 $
|
KPHF 14nm NW | 031754Z 22011KT 10SM FEW049 FEW060 26/16 A3027 RMK AO2 SLP251 T02610161 10267 20189 58023
|
KNTU 16nm SE | 031756Z 19007KT 10SM SCT050 27/14 A3027 RMK AO2 SLP253 T02720144 10272 20189 58023
|
KCPK 17nm S | 031815Z AUTO 20014KT 10SM SCT050 27/13 A3029 RMK AO2 T02730131
|
KNFE 18nm SE | 031758Z AUTO 20010G19KT 180V280 10SM FEW050 27/14 A3029 RMK AO2 SLP257 T02720139 10272 20183 58023
|
KFAF 18nm NW | 031655Z 22005KT 10SM SCT038 BKN046 24/16 A3029 RMK AO2A SLP261 T02410158 $
|
|
| TAF |
KNGU 3nm SE | 0315/0415 21012G22KT 9999 BKN030 BKN150 QNH3021INS FM040000 20009KT 9999 SCT050 QNH3022INS TX28/0319Z TN18/0411Z FN20004
|
KORF 6nm SE | 031720Z 0318/0418 22013G20KT P6SM SCT045 FM032300 20010KT P6SM SKC FM041600 21012G20KT P6SM FEW040
|
KLFI 7nm NW | 031815Z 0318/0423 23012G18KT 9999 SCT030 BKN070 QNH3029INS BECMG 0321/0322 20012G18KT 9999 BKN040 QNH3024INS BECMG 0403/0404 21012G18KT 9999 FEW030 SCT065 QNH3019INS BECMG 0412/0413 17009KT 9999 FEW050 SCT100 QNH3017INS TX29/0320Z TN18/0406Z LAST NO AMDS AFT 0318Z NEXT 0609Z
|
KPHF 14nm NW | 031720Z 0318/0418 21011G18KT P6SM SCT040 FM032300 21010KT P6SM SKC FM041600 22012G20KT P6SM FEW040
|
KNTU 16nm SE | 0315/0415 21012G23KT 9999 SCT030 SCT250 QNH3020INS TEMPO 0315/0321 BKN030 BKN250 FM040100 20009KT 9999 SCT050 QNH3022INS TX28/0319Z TN18/0411Z FN20008
|
KFAF 18nm NW | 031345Z 0313/0416 25009KT 9999 BKN040 QNH3030INS BECMG 0316/0317 22010G15KT 9999 SCT040 QNH3022INS BECMG 0321/0322 21012G18KT 9999 SCT250 QNH3023INS TX26/0319Z TN19/0408Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|