FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | PIE |
| Lat/Long: | 27-54-31.0810N 082-41-11.4360W 27-54.518017N 082-41.190600W 27.9086336,-82.6865100 (estimated) |
| Elevation: | 10.7 ft. / 3.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 8 miles N of ST PETERSBURG-CLEARWATER, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33762 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 18; TDZ RWY 18; CNTLN RWY 18/36; MIRL RWY 04/22; HIRL RWY 18/36; TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.3 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 134.5 |
| WX ASOS: | 134.5 (727-502-6385) |
| ST. PETERSBURG-CLEARWATER GROUND: | 121.9 348.6 [0600-2300] |
| ST. PETERSBURG-CLEARWATER TOWER: | 118.3 257.8 128.4 [0600-2300] |
| TAMPA APPROACH: | 125.3 |
| TAMPA DEPARTURE: | 125.3 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.6 350.2 |
| BANGZ STAR: | 118.8 |
| BAYPO DP: | 125.3 |
| BLFRG STAR: | 119.65 |
| DADES STAR: | 135.5 |
| ENDED DP: | 125.3 |
| LLRGO DP: | 125.3 |
| RAYZZ STAR: | 118.8 |
| WX AWOS-3P at CLW (6 nm NW): | 119.225 (727-462-6383) |
| WX ASOS at TPA (9 nm NE): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX ASOS at SPG (9 nm S): | 118.875 (727-821-4334) |
| WX AWOS-3 at TPF (13 nm E): | 118.925 (813-251-6824) |
| WX AWOS-3 at VDF (19 nm E): | 121.125 (813-630-0924) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIE at field | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr353/30.8 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| LALr262/36.0 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 175/5.3 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100 JET-A JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 9730 x 150 ft. / 2966 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 218.0 | | Double tandem: | 413.0 | | Dual double tandem: | 866.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-55.404895N | | 27-53.817560N |
| Longitude: | 082-41.442302W | | 082-41.169197W |
| Elevation: | 6.6 ft. | | 9.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 176 magnetic, 171 true | | 356 magnetic, 351 true |
| Displaced threshold: | no | | 930 ft. |
| Declared distances: | TORA:9730 TODA:9730 ASDA:9180 LDA:9180 | | TORA:9730 TODA:9730 ASDA:9650 LDA:8720 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | 9 ft. brush, 665 ft. from runway, 280 ft. right of centerline | | 30 ft. tree, 450 ft. from runway, 425 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear 6 FT FENCE 200 FT BFR AER 483 FT R OF CNTRLN. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 6000 x 150 ft. / 1829 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 91.0 | | Double wheel: | 153.0 | | Double tandem: | 252.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 27-53.986070N | | 27-54.747608N |
| Longitude: | 082-41.360047W | | 082-40.647690W |
| Elevation: | 10.7 ft. | | 5.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 040 true | | 225 magnetic, 220 true |
| Declared distances: | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:6000 | | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:6000 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 1135 ft. from runway, 10 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear | | 8 ft. road, 270 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear APCH RATIO 34:1 TO THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF PINELLAS ST. PETE-CLEARWATER INTERNATIONAL, 14700 TERMINAL BLVD. SUITE 221 CLEARWATER, FL 33762 Phone 727-453-7800 |
| Manager: | MARK SPRAGUE ST PETE-CLEARWATER INTERNATIONAL CLEARWATER, FL 33762 Phone 727-453-7800 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 490/F/A/X/T |
| A39-04/22 | PCR VALUE: 360/F/B/X/T |
| - | BANNER TOWING NA. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528. |
| - | PPR RQRD FOR ALL TRANS ACFT REQUESTING TO PRK ON CLEARWATER USAR MIL RAMP/APRON. MUST CTC CLEARWATER ARMY SUPPORT FAC OPS AT (910)-771-3046 OR ASF MACDILL AT (813)-828-3183/3180 UP TO 7 DAYS BFR ARR. MIN NOTICE IS 24 HOURS BFR ARR. 1000Z-0300Z M-TH OR FRI 1000Z-1830Z EXCLUDING HOLIDAYS & WEEKENDS. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA 5 MI N EXTDG 1 MI E & W OF LOC SB TO SHORELINE. |
| - | MILITARY: CONTRACT AVOIL O-128 AVBL. |
| - | TBJT LNDG RWY 18 & DEP RWY 36 USE PUBLD NOISE ABATEMENT PROC. |
| - | LGTS ON HWY N OF ARPT MAY BE MISTAKEN FOR RWY LGTS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BANGZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (423KB) |
| BLFRG THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (428KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (442KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18 | |
download (341KB) |
| ILS OR LOC RWY 36 | |
download (304KB) |
| ILS RWY 18 (SA CAT I - II) | |
download (275KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (262KB) |
| VOR RWY 04 | |
download (241KB) |
| VOR RWY 36 | |
download (216KB) |
| VOR-B | |
download (188KB) |
| NORTH BAY VISUAL RWY 18 | |
download (199KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
Departure Procedures |
| BAYPO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
| ENDED TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (286KB) |
| LLRGO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (307KB) |
| ST PETE ONE | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (287KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCLW - Clearwater Executive Airport (6 nm NW)
KTPA - Tampa International Airport (9 nm NE)
KSPG - Albert Whitted Airport (9 nm S)
KMCF - MacDill Air Force Base (9 nm E)
KTPF - Peter O Knight Airport (13 nm E)
KVDF - Tampa Executive Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 28-Sep-2012
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of St Pete-Clearwater International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:01 | | 11:01 |
| Sunrise | | 07:24 | | 11:24 |
| Sunset | | 19:46 | | 23:46 |
| Evening civil twilight | | 20:10 | | 00:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 07:34:44 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 03:34:44 |
|
| METAR |
| KPIE | 300653Z 08009KT 10SM CLR 21/18 A3026 RMK AO2 SLP246 T02060183
|
KCLW 6nm NW | 300715Z AUTO 09005KT CLR 19/16 A3026 RMK AO2
|
KTPA 9nm NE | 300653Z VRB05KT 10SM CLR 20/17 A3027 RMK AO2 SLP249 T02000172
|
KSPG 9nm S | 300653Z AUTO 08016KT 10SM FEW030 22/18 A3025 RMK AO2 SLP243 T02220183 $
|
KMCF 10nm E | 300155Z AUTO 07015KT 10SM FEW100 22/17 A3028 RMK AO2 SLP256 T02160172
|
KTPF 13nm E | 300715Z AUTO 07009KT 10SM FEW350 19/18 A3025 RMK AO2 T01920177 $
|
KVDF 19nm E | 300715Z AUTO 07004KT 10SM CLR 18/17 A3026 RMK AO2 T01800168
|
|
| TAF |
| KPIE | 300525Z 3006/3106 08009KT P6SM SCT030 SCT120 FM301500 10008KT P6SM SCT040 BKN120 FM301900 08007KT P6SM VCSH SCT030 BKN050 TEMPO 3020/3024 3SM SHRA BKN030 FM310100 10009KT P6SM SCT050 BKN120
|
KTPA 9nm NE | 300525Z 3006/3112 07008KT P6SM SCT030 SCT120 FM301500 10008KT P6SM SCT040 BKN120 FM301900 08007KT P6SM VCSH SCT030 BKN050 TEMPO 3020/3024 3SM SHRA BKN030 FM310100 08007KT P6SM SCT050 BKN120
|
KMCF 10nm E | 300100Z 3001/3107 08010G15KT 9999 BKN110 QNH3021INS BECMG 3015/3016 09009KT 9999 BKN030 BKN060 QNH3020INS TEMPO 3018/3021 6000 -SHRA BKN020 OVC050 BECMG 3021/3022 09009KT 9999 FEW050 QNH3020INS TX29/3018Z TN20/3011Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|