FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SPG |
| Lat/Long: | 27-45-54.4110N 082-37-36.9830W 27-45.906850N 082-37.616383W 27.7651142,-82.6269397 (estimated) |
| Elevation: | 6.6 ft. / 2.0 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SPG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2100 |
| Pattern altitude: | 806.6 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 18/36 & RWY 07/25 - CTAF, REIL RWYS 7, 25, & 36 ACTVT WHEN MIRL ACTVT, REIL RWY 18 ONLY ACTVT ON STEP 3 MIRL, PAPI RWYS 07, 25, 18 & 36 OPERATE CONTINUOUSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 127.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX ASOS: | 118.875 (727-821-4334) |
| WHITTED GROUND: | 121.8 [0700-2100] |
| WHITTED TOWER: | 127.4 257.6 [0700-2100] |
| TAMPA APPROACH: | 119.65 ;EAST 125.3 ;WEST |
| TAMPA DEPARTURE: | 119.65 ;EAST 125.3 ;WEST |
| WX ASOS at PIE (9 nm N): | 134.5 (727-502-6385) |
| WX AWOS-3 at TPF (13 nm NE): | 118.925 (813-251-6824) |
| WX ASOS at TPA (14 nm N): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX AWOS-3P at CLW (15 nm NW): | 119.225 (727-462-6383) |
- FREQ 121.5 NOT MONITORED.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr165/9.1 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr356/21.7 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| LALr247/35.1 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 169/14.4 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1 |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3676 x 75 ft. / 1120 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /F/B/X/T | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 190.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 27-45.790660N | | 27-46.074572N |
| Longitude: | 082-38.017410W | | 082-37.414643W |
| Elevation: | 5.3 ft. | | 5.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 067 magnetic, 062 true | | 247 magnetic, 242 true |
| Displaced threshold: | 557 ft. | | 263 ft. |
| Declared distances: | TORA:3646 TODA:3646 ASDA:3376 LDA:2849 | | TORA:3180 TODA:3180 ASDA:3312 LDA:3042 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.31 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.90 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. bldg, 201 ft. from runway 19 FT BLAST FENCE AT RWY END, 15 FT STREET 5 FT FM RWY END, 24 FT BLDG 100 FT FM RWY END. | | 52 ft. boat, 1020 ft. from runway, 15:1 slope to clear RWY 25 APCH RATIO 25:1 FM DTHR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 2864 x 75 ft. / 873 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 14 /F/A/X/T | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 190.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-46.110058N | | 27-45.637447N |
| Longitude: | 082-37.490172W | | 082-37.486775W |
| Elevation: | 5.3 ft. | | 4.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 185 magnetic, 180 true | | 005 magnetic, 360 true |
| Displaced threshold: | 190 ft. | | 115 ft. |
| Declared distances: | TORA:2864 TODA:2864 ASDA:2749 LDA:2559 | | TORA:2864 TODA:2864 ASDA:2674 LDA:2559 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. boat, marked and lighted, 1000 ft. from runway, 20:1 slope to clear RWY 18 APRCH SLP 29:1 TO DTHR. | | 37 ft. boat, 614 ft. from runway, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ST PETERSBURG 107 8TH AVENUE, S.E. ST PETERSBURG, FL 33701 Phone 727-892-5715 |
| Manager: | RICH LESNIAK ALBERT WHITTED AIRPORT, 107 8TH AVENUE SOUTHEAST ST PETERSBURG, FL 33701 Phone 727-893-7657 |
Additional Remarks
| A30A-25 | TGL NA. |
| A30A-36 | SHIP CHANNEL & OCEAN VESSELS IN APCH AREA. |
| - | +/- 100 FT LIT/UNLIT BOAT MASTS IN RWY 18, 25 & 36 APCH AREA. |
| - | EMERG HELI WITH ROTG BCN 1/2 MI W OF ARPT. |
| - | WHEN ATCT CLSD; FOR CD CTC TAMPA APCH - 813-878-2528. |
| - | BANNER TOWING E OF RWY 18/36. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT; GULLS ON RWY DURG INCLEMENT WX. |
| - | OCEAN VESSELS IN SHIP CHANNELS. |
| - | ALERT - HEAVY JET ACFT INVOF ARPT 1600 FT & ABV. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BANGZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (424KB) |
| BLFRG THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (302KB) |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (207KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (411KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMCF - MacDill Air Force Base (8 nm NE)
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (9 nm N)
KTPF - Peter O Knight Airport (13 nm NE)
KTPA - Tampa International Airport (14 nm N)
KCLW - Clearwater Executive Airport (15 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Richard Lesniak
Taken in April 2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Albert Whitted Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunrise | | 06:43 | | 10:43 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 00:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 22:32:24 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 18:32:24 |
|
| METAR |
| KSPG | 142153Z 31011KT 10SM CLR 29/16 A2987 RMK AO2 SLP113 T02940156
|
KMCF 8nm NE | 142155Z 31010G15KT 10SM CLR 29/15 A2988 RMK AO2A SLP121 T02910152
|
KPIE 10nm N | 142153Z 30013KT 10SM CLR 29/16 A2989 RMK AO2 SLP121 T02890156 $
|
KTPF 13nm NE | 142155Z AUTO VRB06KT 10SM CLR 29/16 A2987 RMK AO2 T02940164 $
|
KTPA 13nm N | 142153Z 29012G19KT 10SM FEW060 29/15 A2989 RMK AO2 SLP119 T02940150 $
|
KCLW 15nm NW | 142155Z AUTO 33012G16KT CLR 27/16 A2990 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMCF 8nm NE | 141700Z 1417/1523 31009KT 9999 FEW040 QNH2990INS BECMG 1418/1419 31010G15KT 9999 FEW040 QNH2990INS BECMG 1503/1504 31006KT 9999 SKC QNH2992INS BECMG 1521/1522 29010G15KT 9999 FEW070 QNH2994INS TX32/1418Z TN24/1511Z
|
KPIE 10nm N | 141720Z 1418/1518 32013G20KT P6SM FEW050 FM150100 32008KT P6SM SKC FM150900 03006KT P6SM SKC
|
KTPA 13nm N | 142102Z 1421/1524 31010G18KT P6SM FEW050 FM150100 32008KT P6SM SKC FM150300 VRB04KT P6SM SKC FM151600 33007KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|