FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | RBD |
| Lat/Long: | 32-40-52.7000N 096-52-07.6000W 32-40.878333N 096-52.126667W 32.6813056,-96.8687778 (estimated) |
| Elevation: | 660.5 ft. / 201 m (estimated) |
| Variation: | 06E (1990) |
| From city: | 6 miles SW of DALLAS, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 75237 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1948 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RBD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 ON CALL AFT HRS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD MIRL RWYS 13/31& 17/35 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 127.25 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.35 |
| WX ASOS: | PHONE 214-330-5317 |
| EXECUTIVE GROUND: | 119.475 [0700-2100] |
| EXECUTIVE TOWER: | 127.25 [0700-2100] |
| LONE STAR APPROACH: | 125.2 |
| LONE STAR DEPARTURE: | 125.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.625 |
| BOTCH DP: | 125.2 |
| DALLAS AREA DP: | 125.2 |
| DODJE STAR: | 125.2 125.9 |
| EMERG: | 121.5 |
| FINGR STAR: | 124.3 125.275 |
| GARLAND DP: | 125.2 |
| GREGS STAR: | 118.1 |
| HERBZ STAR: | 118.1 |
| JFRYE STAR: | 118.1 |
| JOE POOL DP: | 125.2 |
| NANDR RNAV DP: | 125.2 |
| REEKO STAR: | 125.2 |
| SLANT STAR: | 125.275 |
| SWVAY STAR: | 135.975 |
| WX AWOS-3 at 49T (6 nm NE): | 135.425 (214-670-1243) |
| WX AWOS-3P at GPM (9 nm W): | 118.475 (972-606-1433) |
| WX AWOS-3PT at LNC (10 nm SE): | 118.975 (972-227-0471) |
| WX ASOS at DAL (10 nm N): | PHONE 214-353-1551 |
| WX ASOS at GKY (11 nm W): | 127.375 (817-557-0251) |
| WX AWOS-3P at JWY (14 nm S): | 119.575 (972-227-0471) |
| WX ASOS at DFW (16 nm NW): | PHONE 214-600-7784 |
| WX AWOS-3PT at ADS (17 nm N): | PHONE 972-386-4855 |
| WX AWOS-3 at HQZ (18 nm E): | 118.175 (972-222-7631) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CVEr166/12.7 | | COWBOY VOR/DME | | 116.20 | | 06E |
| TTTr136/14.2 | | MAVERICK VOR/DME | | 113.10 | | 06E |
| FUZr123/20.0 | | RANGER VORTAC | | 115.70 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL 24 HR. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 7136 x 100 ft. / 2175 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 90.0 | | Double tandem: | 130.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 32-41.319333N | | 32-40.485970N |
| Longitude: | 096-52.680167W | | 096-51.697752W |
| Elevation: | 653.4 ft. | | 646.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 129 magnetic, 135 true | | 309 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 1085 ft. | | 500 ft. |
| Declared distances: | TORA:6766 TODA:7136 ASDA:6622 LDA:5537 | | TORA:6051 TODA:7136 ASDA:7101 LDA:6601 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 42 ft. trees, 201 ft. from runway, 457 ft. right of centerline 25 FT TREES, 0-199 FT DSTC, 399 FT R. 15 FT CONC WALL, 0 FT DSTC, 385 L. | | 7 ft. road, 547 ft. from runway, 513 ft. right of centerline, 49:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 3800 x 150 ft. / 1158 x 46 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-41.147942N | | 32-40.521410N |
| Longitude: | 096-52.007498W | | 096-52.009178W |
| Elevation: | 650.6 ft. | | 659.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 180 true | | 354 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. trees, 770 ft. from runway, 800 ft. left and right of centerline, 31:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DALLAS 1500 MARILLA DALLAS, TX 75201 Phone 214-670-7612 |
| Manager: | RAFAEL GARZA JR. 5303 CHALLENGER DR DALLAS, TX 75237 Phone 214-670-7612 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DODJE SIX | |
2 pages:
[1] [2] (675KB) |
| FINGR ONE | |
2 pages:
[1] [2] (430KB) |
| GREGS ONE | |
2 pages:
[1] [2] (471KB) |
| HERBZ TWO (RNAV) | |
download (282KB) |
| JFRYE FIVE (RNAV) | |
download (258KB) |
| REEKO THREE (RNAV) | |
download (215KB) |
| SLANT THREE (RNAV) | |
download (254KB) |
| SWVAY FOUR (RNAV) | |
download (239KB) |
| WESAT THREE (RNAV) | |
download (210KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 31 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 **CHANGED** | |
download (155KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 **CHANGED** | |
download (179KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (159KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 13 **CHANGED** | |
download (175KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 13 **CHANGED** | |
download (179KB) |
| VOR RWY 17 **CHANGED** | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (137KB) |
Departure Procedures |
| BOTCH ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (403KB) |
| DALLAS FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (368KB) |
| GARLAND SIX | |
2 pages:
[1] [2] (366KB) |
| JOE POOL EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (486KB) |
| KINGDOM FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (392KB) |
| KUSSO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (363KB) |
| NANDR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (360KB) |
| TEXOMA FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (476KB) |
| WORTH ONE | |
2 pages:
[1] [2] (457KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (308KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGPM - Grand Prairie Municipal Airport (9 nm W)
KLNC - Lancaster Regional Airport (10 nm SE)
KDAL - Dallas Love Field Airport (10 nm N)
KGKY - Arlington Municipal Airport (11 nm W)
KJWY - Mid-Way Regional Airport (14 nm S)
KDFW - Dallas-Fort Worth International Airport (16 nm NW)
KADS - Addison Airport (17 nm N)
KHQZ - Mesquite Metro Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bryant Sivess
Photo taken 07-Dec-2015
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Dallas Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunrise | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 20:09 | | 01:09 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 01:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 06:45:52 |
| Local (UTC-5) | 02-May-2026 01:45:52 |
|
| METAR |
| KRBD | 020553Z AUTO 29004KT 10SM CLR 12/09 A3009 RMK AO2 SLP187 60000 T01220089 10156 20111 401720111 51007
|
KGPM 9nm W | 020615Z AUTO 00000KT 10SM CLR 13/09 A3012 RMK AO2 T01310085
|
KDAL 10nm N | 020553Z 00000KT 10SM SCT180 13/09 A3009 RMK AO2 SLP187 T01330089 10172 20133 401830133 50006
|
KGKY 12nm W | 020553Z AUTO 00000KT 10SM CLR 11/09 A3010 RMK AO2 SLP190 60000 T01060094 10167 20106 401830106 51008
|
KJWY 14nm S | 020635Z AUTO 00000KT 9SM CLR 11/10 A3011 RMK AO2 T01050098 $
|
KDFW 15nm NW | 020553Z 22005KT 10SM SCT180 13/08 A3008 RMK AO2 SLP181 T01330083 10172 20128 401890128 50005
|
KADS 17nm N | 020615Z AUTO 25002KT 10SM CLR 14/10 A3010 RMK AO2
|
KHQZ 18nm E | 020615Z AUTO 00000KT 10SM CLR 11/07 A3010 RMK AO1 T01100072
|
|
| TAF |
KDAL 10nm N | 020535Z 0206/0306 33006KT P6SM FEW080 SCT150 FM030100 16006KT P6SM FEW250
|
KGKY 12nm W | 020535Z 0206/0306 33006KT P6SM FEW080 SCT150 FM030100 16006KT P6SM FEW250
|
KDFW 15nm NW | 020535Z 0206/0312 33006KT P6SM FEW080 SCT150 FM030100 16006KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|